2018’de Mutlaka Yapmanız Gereken 2 Yatırım

Yatırım yapmak için para biriktirdin ve ne yapacağını bilmiyorsun.  Akıllıca karar verip yüksek kazançlar elde etmek istiyorsun. Risk çok istemiyorsun ama para kazanmak istiyorsun. 2018 yılında nasıl bir yatırım yaparım ve neye yatırım yapmalıyım sorularına yanıt olmaya çalışacağız.

Sorun şu ki, paranızı nereye yatırmanız gerektiği hakkında hiçbir fikriniz yok. Mevcut sayısız yatırım seçeneğinin farkında olmanıza rağmen, çok sayıda olasılık olması bunaltıcıdır.

Yatırım dünyasında buna “analizle felç” olarak adlandırılır. Yatırım için yatırım seçeneklerini analiz edip ama sonunda kararsız kalıp hiç bir zaman yatırım yapmadığınız için çok fazla zaman harcıyorsunuz. Ve sonunda, bir kenara bıraktığınız ekstra para, faturalar ya da beklenmedik harcamalar tarafından tüketilir. Başka bir deyişle yatırım için ayırdığınız para uçup gider.

2018’de Mutlaka Yapmanız Gereken 2 Yatırım

Biriktirdiğiniz paranın uçup gitmesinden korkuyorsanız, hemen yatırım yapmanız gerekir. Hedefleriniz için doğru yatırım seçeneklerini bulmanıza yardımcı olacak belirli bir miktar analiz iyidir, ancak yine de hızlı hareket etmeniz gerekir.

2018’de yatırım için ayırdığınız parayı, yatırım yapılabilecek en iyi iki yolundan bahsedeceğim .

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1-Borsa Yatırımı

Borsaya yatırım yapmak”, okuyacağınız en temel tavsiyelerden biri olsa da, lütfen yazımı bu konuda dikkatli okuyun. Borsaya yatırım yapmanın aslında büyük bir risk olduğunu söyleyen çok sayıda insan var. Borsanın küçük yatırımcıları kolay yediğini söyleyenlerde var.

Borsada çok para kaybedildiğini düşünen o kadar insan var ki. Ben size borsaya zaman içinde küçük miktarlarda para yatırmanızı öneriyorum.

Bazen para maliyet ortalamasını baz aldığımızda, borsadan çıkmamız gerekebilir. 12 ay olabilir. 18 ay olur. beş yıl olabilir.

Colorado finansal danışmanı Jenkins Wealth’den David Henderson, para maliyet ortalamalarının nasıl çalıştığını açıklamak için şunları sölüyor: “Piyasa yüksek olduğunda, daha az hisse satın alırsınız ve piyasa düşük olduğunda daha fazla hisse satın alırsınız” diyor. Bu, zaman içinde, bu yöntemi kullanarak daha düşük bir ortalama hisse fiyatına sahip olacağınız anlamına gelir. Açıkçası, bunun neden yararlı olacağını görmek kolay.

Artık borsaya yatırım yapmanın öneminden bahsettik , paranıza tam olarak nerede yatırım yapacağınız hakkında konuşalım . Kullanabileceğimiz en iyi araçlar nelerdir?

Sizin adınıza çalışan bir mali müşaviriniz varsa, iyi performans göstermeyen aktif yatırım fonlarını bu kadar büyük olmayanlardan ayıklayabilirler. Aksi takdirde, aktif olarak yönetilmeyen ancak uzun bir geçmişe sahip olan endeks fonlarına yatırım yapabilirsiniz.

Bir komisyoncu (broker) hesabınız varsa, o zaman onunla devam etmek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde, paranıza yatırım yapmanıza yardımcı olacak yeni bir yer bulmanız gerekir. Paranız ETF’lere yatırılabilir ve bunlar yönetmek için ücret talep etmez. Ayrıca, risk almadan, yatırım hedeflerine ve diğer faktörlere bağlı olarak yatırım yaptığınız ETF’leri seçerler.

(ETF = Borsa Yatırım Fonları)

Bu ne anlama geliyor? Bu, paranızın para kazandığı sonuç olarak arkanıza yaslanıp geri dönüşlerin tadını çıkarabileceğiniz anlamına geliyor.

Yatırımlarınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak istiyorsanız, ve E-Trade gibi çevrimiçi aracı kurumlar düşük ücretlerle ve kullanımı kolay platformlarla borsada yatırım yapmayı kolaylaştırır. Ayrıca, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ” robo-danışman ” var.

 

 2-Emlak Yatırımı

Borsa dan sonra, bu yıl dikkate alınması gereken ikinci bir yatırım stratejisi de emlaktır. Mesele şu ki, herkesin tüm parasına yatırım amaçlı bir mülk satın almasını önermiyorum.

Yedi yıl önce fiziksel gayrimenkul yatırım yapmaya çalıştım ve neredeyse gömleğimi kaybettim. Ev sahibim olmak bir yana bu işten çok ders aldım. Bunların en büyüğü hayatımda bu kadar yoğun bir stresin olmaması gerektiğidir.

Neyse ki, fiziksel olarak emlakçılık ile uğraşmadan gayrimenkul yatırım yapmak için birçok yol vardır. Dikkate alınması gereken bir seçenek gayrimenkul alıp satanlara ortak olarak yatırım yapmaktır.

Gayrimenkul alıp satanlara ortak olarak nasıl para kazanılır?  Bir emlakcı emlak havuzu satın alırdı ve sonra kendim gibi yatırımcılar projesine para yatırırdı. Oradan, mülkleri yönetirdi ve bana bu paradan bir temettü veya faiz ödeyecekti. Aslın emlakçı ev alıp satarak kazanılan parayı, ortak olanlar ile bölüşüyor. Kısacası bu. Bu emlakçı ne kadar çok parası olursa o kadar çok ev alıp satacağı için ortak alarak işini büyütebilir.  Benim için bu, bir ev sahibi ya da kiracılarla anlaşma yapmak zorunda kalmadan para yatırmanın cazip bir yolu olmuştur.

Açıkçası, böyle bir durumda bir ton risk var. Çok güvenli bir şirket ya da güvendiğiniz biri ile yapılması gerekmektedir.

 

Arama Terimleri: parayı nereye yatırmalı 2018

2018’de Mutlaka Yapmanız Gereken 2 Yatırım” için bir yorum

  • 10 Mayıs 2018 tarihinde, saat 03:17
    Permalink

    Bankalar dışında kredi veren kuruluşlara çok fazla itibar etmeyiniz. Benden size tavsiye..

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir