Altın Yatırımı Yapmanın 5 Farklı Yolu

Altın yatırımın ve almanın birçok yolu vardır. Çeşitli yatırım hedeflerine ulaşmak için farklı ürünler kullanılabilir. Yatırımcılar, piyasalarında mevcut olan seçenekleri, kendi koşullarına uygun yatırım biçimini ve ihtiyaç duyacakları profesyonel tavsiyeler doğrultusunda altın yatırımı yapar.

Nasıl altın yatırımı yapacağına karar vermek, altın ile ilgili yatırım ürünlerini incelemekten geçer. Her biri farklı risk ve getiri profillerine, likidite özelliklerine ve ücretlere sahip olan çeşitli altın yatırım çeşitleri vardır. Tipik olarak, bir varlık tahsis stratejisi uzun vadeli ve orta vadeli getirileri ve altın yatırım ürünlerinin diğer varlıklar ile pozitif veya negatif korelasyonda nasıl performans göstereceğini ele alacaktır .

Konu içinde altın yatırımı yapmak isteyenler, altın yatırımı için uygun zaman mı, altına yatırım 2017, hangi altına yatırım yapılmalı, altın yatırımı yorumları, altına yatırım 2018, bankaya gram altın yatırımı değineceğiz.

Fiziksel Altın Yatırımı

Külçeler ve altın para, yıllık altın yatırım talebinin yaklaşık üçte ikisini  ve son on yılda küresel altın talebinin yaklaşık dörtte birini oluşturuyor . 2000’li yılların başından beri külçe ve altın para talebi dört katına çıkmış ve bu eğilim hem Doğu hem de Batı’yı kapsamaktadır. Çin gibi yeni pazarlar  kuruldu ve Avrupa gibi eski pazarlar yeniden ortaya çıktı.

Külçeler ve altın paralar kendi için  altın içeriğinin ölçüsüne (incelik olarak da adlandırılır) göre belirlenir . İncelik ayar (en yüksek 24 ayar) ya da binlerce (genellikle 995, 999, ya da 999.9 parça binde) altın parçalarıyla ölçülür.

Fiziksel Altın Yatırımı
Fiziksel Altın Yatırımı

Paralar genellikle 1/20, 1/10, ¼, ½ ve bir adet ons olarak adlandırılır. Barlar 1, 10, 20, 50, 100 ve 1.000 gram sınıf ile birlikte 1, 10 ve 100 onstan satın alınabilir.

Merkez bankaları, pek çok altın destekli ETF ve diğer büyük kuruluşlar, Londra Good Delivery (LGD) barına güvenmektedir. LGD çubuğu, Londra’da takas için kullanılan standart altın külçe yaklaşık 400 troy ons ağırlığındadır.

Bu formlarda altın alırken, yatırımcılar  külçe ve madeni paralar üzerinde spot altın fiyatı üzerinden bir prim ödüyorlar  . Genel olarak, para, külçe veya yatırımın boyutu ne kadar küçük olursa, ons başına prim de o kadar büyür. Fiziksel külçe sahibi olmak, sigorta ve depo da dahil olmak üzere, altın giderlerinin ötesinde ek maliyetler içerebilir. Fiziksel altın alırken özen gereklidir ve altının gerçekliği test işareti ile doğrulanmalıdır  . Altın bir banka veya saygın bir satıcıdan satın alınmalıdır.

 

Borsa Altın Destekli Fonlar İle Altın Yatırımı Yapmak

 

Fiziksel destekli  altın borsa yatırım fonları  (ETF), borsada işlem gören mallar (ETC) ve benzer fonlar yatırım altın talebinin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Bu fonlar ilk olarak 2003 yılında başlatılmış ve Mart 2016 itibariyle, dünya çapında yatırımcılar adına toplu olarak 2.300 ton fiziksel altın tutmaktadırlar.

Altın destekli ETF’ler ve benzeri fonlar, yatırımcıların genellikle altın fiyatını takip etmelerine izin verir, bu sayede depolama ve sigortayı ayrı ayrı düzenleme gereği duymadan fiziksel altının sahibi olma özelliklerine ve güvenliğine erişim sağlar. Bu altın destekli fonlar, hisse senedi piyasası ticaretinin esnekliğini ve kolaylığını fiziksel altın sahipliğinin faydalarıyla birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Borsa Altın Destekli Fonlar İle Altın Yatırımı Yapmak
Borsa Altın Destekli Fonlar İle Altın Yatırımı Yapmak

Borsada işlem gören altın destekli fonlar, her bir pay belirli bir altın miktarına ve genel olarak altının altındaki altın fiyatı, daha az masrafı yansıtan bir hisse fiyatına karşılık gelen finansal ürünlerdir. Altın türev enstrümanlarının aksine, bu fonların çoğu tamamen fiziksel altın ile desteklenmektedir. Genel olarak, sadece yetkili brokerler fiziksel altın için hisse değişimi yapabilirler. Bazı fonlar, perakende yatırımcılar tarafından fiziksel altın için hisse değişimi yapılmasına izin verir, ancak ek (genellikle yüksek) ücretler gerektirir.

Yatırımcılar hisse senedi gibi hisselerin altın destekli fonlarını borsa yoluyla satın alabilir, menkul kıymetler için bir saklama hesabında tutabilir ve nispeten düşük bir maliyetle istedikleri zaman satabilirler. En likit altın destekli ETF’lerin genel olarak düşük teklif talebi spreadleri vardır ve altının spot fiyatını yakından takip ederler.

Şu anda,  dünya çapında yaklaşık 80  borsada işlem gören altın destekli fon var. Toplu olarak, yaklaşık 90 milyar dolar değerinde 1.600 ton altın tutarlar. *

 

Bankada Altın Hesabı Açarak Altın Yatırımı Yapmak

 

Birçok Banka, müşterilerine altın mevduatları içeren ve döviz hesaplarını andıran altın hesaplarını sunmaktadır. Bir müşteri gram veya ons olarak altın sipariş ettiğinde, banka müşterinin adına altın alır ve işlemi elektronik olarak hesapta tutar.

Yatırımcı genellikle ayrılmamış mevduat hesabı ve tahsis edilmiş bir mevduat hesabı arasında seçim yapabilir. Altın, fiziksel olarak sadece özel olarak tahsis edilen hesaplarda tahsis edilen mevduatlar için hesap sahibine verilir. Bu tahsisli hesaplar durumunda, banka bu altını ödünç veremez ve banka iflas ederse, bankanın alacaklılarının bu altınla ilgisi yoktur. Ayrılmamış bir hesabı olan bir müşteri, külçe bankası veya altın bayisinin teminatsız alacaklısıdır. Ayrılmamış hesaplarda tutulan altın, tıpkı diğer banka mevduatları gibi banka tarafından verilebilir.

 

Genel bir kural olarak, bankalar her iki hesapta 1.000 ons’un altında miktarlarda işlem yapmazlar. Özel altın banka müşterileri genellikle kurumsal yatırımcılar, müşterileri adına hareket eden özel bankalar,  büyük miktarlarda altın almak veya borç almak isteyen merkez bankaları ve  altın piyasası katılımcılarıdır .

Hem tahsis edilmiş hem de tahsis edilmemiş hesaplardaki ücretler ve işlem maliyetleri, yatırımın büyüklüğüne ve yatırımcının kredi değerliliğine büyük ölçüde bağlı olabilir.

 

Altın türevleri almak: vadeli işlemler, forward ve opsiyonlar

 

Türevlere yatırım yapmak, diğer yatırım türlerine göre daha fazla finansal menkul kıymet bilgisi gerektirir ve tüm yatırımcılar için uygun olmayabilir.

Türevler   (OTC) ve borsalarda işlem görmektedir . Borsalarda işlem gören türevler, alıcı ve satıcılarla eşleşen merkezi bir takas odasına yerleşirler. OTC türevleri, daha esnek yapılara sahip ancak ek karşı taraf riski içeren ikili sözleşmelerdir.

Altın türevleri almak: vadeli işlemler, forward ve opsiyonlar
Altın türevleri almak: vadeli işlemler, forward ve opsiyonlar

Birçok türev türü olsa da, en yaygın olanlar vadeli işlem, forward ve opsiyonları içerir. Bu sözleşmeler genellikle ayni ve ayni zamanda nakdi ödeme imkani saglar.

Türevler marj ticareti. İlk marj – ya da komisyoncuya ödenen nakit depozito – altta yatan sözleşmenin fiyatının bir bölümüdür. Sonuç olarak, yatırımcılar, ilk nakit çıkışlarından önemli ölçüde daha büyük altın değer elde edebilirler. Bu kaldıraç, yatırım geri dönüşünü artırabilirken, aynı zamanda, altta bir olumsuz fiyat hareketi durumunda, önemli kayıplar için şansı arttırır.

 

Altın madenciliği Yapan Şirketler İle Altın Yatırımı Yapmak

 

Yatırımcılar altın madenciliği şirketlerinin hisselerine yatırım yapabilir  . Altın madenciliği şirket hisseleri altın fiyatı ile ilişkili olabilir. Ancak, stoktaki büyüme ve getiri, sadece altın değerine değil, şirketin gelecekteki kazançlarına da bağlıdır. Etkili yönetim, üretim maliyetleri, rezervler,  maden arama ve proje geliştirme ve finansal riskten korunma faaliyetleri gibi faktörler, altın madenciliği hisselerinin satın alınmasına karar verirken göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden bazılarıdır. Bu nedenle,  altın  ve altın madenciliği şirketlerine yapılan yatırımlar genellikle tamamlayıcı yatırımlar olarak kullanılmaktadır.

Altın madenciliği sektörü, listelenen ve halka açık 300’den fazla altın madenciliği şirketi vardır. Madencilik şirketlerinin piyasa değerleri mikro-bono şirketlerinden piyasa değeri 10 milyar ABD dolarından daha büyük olanlara kadar değişmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir