Altına Yatırım Yapmanın Üç Sebebi

Altın Neden Değerli?

Üç nedenden ötürü yatırımcılar altın alırlar: önlem, güvenli bir sığınak ya da doğrudan yatırım. Bunlardan hangisi en iyi nedendir? Araştırma, altının borsa çöküşüne karşı en iyi önlem olduğunu söylüyor.

Bir Önlem Olarak Altın Yatırımı

Önlem, başka bir varlık sınıfındaki zararları dengeleyen yatırımlardır. Birçok yatırımcı, genellikle ABD doları olan bir para biriminin düşüşüne karşı korunmak için altın alır . Bir para birimi düştükçe, ithalat ve enflasyonda daha yüksek fiyatlar yaratır  .

Sonuç olarak, altın da enflasyona karşı bir savunmadır.

Örneğin, altın fiyatı  2002-2007 arasında iki kattan fazla , 347.20 $ ‘dan 833.75 $’ a yükseldi. Bunun nedeni, aynı zamanda dolar değerinin (euro karşısında ölçülen) yüzde 40 düşmesidir.

2008 yılında, finansal krize rağmen , bazı yatırımcılar iki yeni faktörün neden olduğu bir dolar düşüşüne karşı korunmaya devam etmiştir . Bunlardan biri Aralık 2008’de başlatılan Federal Rezerv parasal genişleme programı oldu. Bu programda, Fed banka Hazineleri için kredi değişimi yaptı.  Yatırımcılar para arzındaki bu artışın enflasyon yaratmasıyla ilgilendiler.

Diğeri ise borç-GSYİH oranını  kritik yüzde 77 seviyesinin üstüne çıkaran rekor seviyedeki açık harcama oldu . Bu genişleyici maliye politikası enflasyon yaratabilir. Ülkenin borcundaki artış da doların azalmasına neden olabilir.

Trinity College tarafından yapılan araştırmalar , altının potansiyel bir hisse senedi piyasası krizine karşı en iyi korunma olduğunu buldu  . Bir krizden 15 gün sonra,  altın fiyatları  önemli ölçüde artıyor. Korkmuş yatırımcılar panik yaptı, hisselerini sattı ve altın aldılar. Bundan sonra, altın fiyatları geri dönen hisse senedi  fiyatlarına karşı değer kaybediyor  .

Yatırımcılar düşük fiyatlarından yararlanmak için parayı hisse senetlerine geri taşıdılar. 15 gün boyunca altın üzerinde kalanlar para kaybetmeye başladı.

Borsa Altın Destekli Fonlar İle Altın Yatırımı Yapmak
Borsa Altın Destekli Fonlar İle Altın Yatırımı Yapmak

Güvenli bir liman olarak altın

Güvenli bir liman, yatırımcıları olası bir felakete karşı korur. Bu yüzden 2008 mali krizinde birçok yatırımaltın aldılar. Avro bölgesi krizine karşılık altın fiyatları da yükselmeye devam etti . Yatırımcılar ayrıca Obamacare  ve Dodd-Frank Wall Street Reform Yasası’nın etkisi konusunda da endişe duyuyorlardı . 2011 borç tavan krizi bir başka endişe verici olaydı.

Pek çok kişi, olası bir ABD ekonomik çöküşüne karşı koruma talep etti . Bu aşırı ekonomik belirsizlik sonucunda altın fiyatları tekrar ikiye katlandı. Fiyatlar 2008 yılında 869,75 $ ‘dan 5 Eylül 2011 tarihinde 1.895 $’ a yükseldi.

Doğrudan Yatırım Olarak Altın

Birçok yatırımaltın fiyatındaki bu muazzam artışlardan yararlanmak istedi. Gelecekteki fiyat artışından yararlanmak için doğrudan yatırım olarak satın aldılar. Diğerleri altın almayı sürdürür çünkü birçok endüstriyel kullanımla birlikte sonlu değerli bir madde olarak görürler. Son olarak, en çok altın, birçok hükümet ve varlıklı birey tarafından tutulur.

Senin için ne ifade ediyor?

Altın yatırım olarak yalnız satın alınmamalıdır.

Altın kendisi spekülatif ve yüksek doruklarına ve düşük vadilere sahip olabilir. Bu, ortalama bireysel yatırımcı için çok riskli hale getirir . Uzun vadede altın değeri enflasyonu yitirmez. Ancak altın, çeşitlendirilmiş bir portföyün ayrılmaz bir parçasıdır . Diğer zor varlıklardaki petrol, madencilik ve yatırımlar gibi diğer malları içermelidir .

Neden altın?

Altın neden bu eşsiz özelliğe sahip olan meta olmalı? İlk para biçimi olarak uzun bir tarihi var. Daha sonra tüm paranın değerini belirleyen altın standardın temeli oldu . Ne olursa olsun, her zaman değeri olan bir para kaynağı olarak bir güvenlik duygusu yaratır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir