BIST100 Endeksi Nedir?

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST100 Belki de yatırımcıların ve sermaye sahiplerinin hayatında en çok kullandıkları endeksler den biridir. Sermaye yatırımı bir ülke ekonomisinin gelişimi ve geleceği için kritik öneme sahip bir ekonomik faaliyettir. Yatırım yapmak bazen riskli bazen kazançlı olabilirken, yatırımcıların yatırım yapması için gerekli güvenlik test etmek üzere bu yatırım işlemleri belli piyasalarda belli kurumların denetimi ve gözetimi altında yapılır. Ülkemizde de bu kurumların başında gelen Borsa İstanbul dur. Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olan bu kurum piyasadaki hisse senedi, tahlil ve benzeri yatırım araçlarının alınıp satıldığı Piyasayı düzenleyen ve piyasa değerleme işlemlerini yatırımcılara sunan, Bu sayede piyasa güvenirliğini ve istikrarını oluşturan bir kurumdur. Yatırımcılar içinde yatırımların elinizin yapmak ve kalınlıklarını hesaplamak ya da öngörüde bulunmak için kullandığı bazı araçlar vardır. Bunlardan biri de BIST 100 endeksi olan göstergedir. Peki BIST100 nedir?

 


BIST 100 Genel Olarak Nedir?

BIST 100 kısaca Piyasalar hakkında genel bir fikir veren ekonomik analiz göstergesidir. Açmak gerekirse BIST 100, Borsa İstanbul yani diğer adıyla İstanbul Menkul kıymetler borsasında işlem gören ve hacim olarak en büyük 100 şirketin hisse senetlerindeki değer dalgalanmalarının ortalaması alınarak hesaplanan ve bir bütün olarak piyasa hakkında bilgi veren bir borsa endeksidir. Piyasadaki genel olarak hisse senetlerinin değer değişmelerine gösteren bu endeks ile yatırımcılar piyasanın cari değeri ve değişimlerini kolaylıkla öğrenebiliyor ve buna göre kendi stratejilerini oluşturabiliyorlar. BIST 100 ülkemizde piyasa değerlendirmesinde birincil olarak kullanılan ve medyada daima önemsenen ve haber konusu yapılan bir endekstir. Daha çok işverenleri ve yatırımcıları ilgilendiren bir endeks olup aslında toplumsal bir gösterge de sayılabilir. BIST 100 kısaca ülkemizdeki en büyük hacime ve doğal olarak değere sahip olan şirketlerin değer değişimleri ile ilgili fikir veren bir finansal göstergeler. Buna göre BIST 100 ülke ekonomisinin değerini gösterip Ülke ekonomisi hakkında genel bir fikir veren göstergedir. BIST 100 endeksi en genel ve yatırımcılar tarafından en önemsenen bir ekonomik analiz tekniğidir. BIST 100 İstanbul Menkul Kıymetler Borsası yani Borsa İstanbul Kurumu’nda çalışan finansal Uzmanlar tarafından hesaplanır ve finansal sistemler ile günübirlik hatta her dakika güncel olarak hesaplanır.

 


BIST 100 Şirketleri Nasıl Belirlenir?

BIST 100 endeksi hesaplanırken hesaplamaya katılacak hisse senetleri sahibi şirketlerin bazı kriterleri sağlaması gerekir. Bu nedenle bu endekse dahil edilecek şirketlerin ortaya konulmasında bazı kriterler ile değerlendirmeler yapılır. Bu kriterlerden ilki ilk 100 şirket arasında yer alan şirketlerin hisse senedi alım satım hacminin işlem gören şirketler arasında en büyük ilk 100 içerisinde olması gerekir. BIST 100 endeksinin hesaplanmasında dahil olan şirketler 4 yılda bir gözden geçirilir ve yeniden değerlemeye tutulur. Borsa İstanbul tarafından hesaplanan bu endekste bulunabilmek için işlem hacmi olarak yeterli bir seviyede olmak gerekir. Bu endekse dahil olacak şirketler piyasada işlem gören şirketler ile Gayrimenkul Yatırım ortaklıkları ve girişim yatırım ortaklıkları arasından Borsa İstanbul tarafından seçilir. Bu hesaplamalar şirketlerin cari değerleri ve son gün işlem gören değerleri üzerinden belli ağırlıkları göre yapılır.

 


BIST 100 Nasıl Hesaplanır?

Daha çok finansal ekonominin konusu olan hesaplama Konusu ise tamamen Teknik bir husustur. Genelde finansal yazılımlar aracılığıyla ve belli değerler işlenerek hesaplanır. BIST 100 hesaplanmasında kullanılan teknikler ve değerler kurum bünyesinde bazı kriterlere göre belirlenir. BIST 100 hesaplanması uzmanlar aracılığıyla yapılması gereken ve piyasa dalgalanmalarını en iyi şekilde yansıtılacak şekilde yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir