Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur? – Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin Cüzdan Oluşturma

Bitcoin cüzdan oluşturma öncesinde bitcoinin ne anlama geldiğini bilmek önemlidir. Son dönemlerde popülerliği artan ve giderek daha fazla alanda kullanılmaya başlanan bitcoin ilk kez 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel amaçlarla kurulmuştur. Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş ile ilgisi olmamakla beraber ülke para birimleriyle alınan ve satılan dijital para birimi olan bitcoin, farklı bir parti hizmetine ihtiyaç duymamaktadır. Kısaltması BTC olan bu para birimi, küresel piyasalarda Dolar ve Euro ‘ya alternatif olarak değerlenmektedir. Sanal dünyada var olması nedeniyle çekinceleri de beraberinde getiren BTC, gönümüzde daha geniş kapasitede çözümler üretmeye başlamıştır. Öyle ki dünyanın en büyük danışmanlık şirketi olan PWC yapılan açıklamalarda artık bitcoin ile ödeme alabileceğini belirtmiştir. Ayrıca bu haberden sonra en büyük vadeli işlemler borsasında da bitcoin ile resmen işlem yapılacağı açıklanmıştır. Yani bitcoin, dünyanın en büyük dijital para birimi olarak kayıtlarda varlığını sürdürmektedir.

Bitcoin cüzdan oluşturma Bitcoin Wallet olarak da ifade edilen uygulamaya gönderme yapar. Bitcoinleri saklamak, muhafaza etmek, biriktirmek için cüzdan ideal bir yerdir. Bitcoin cüzdanı oluşturduktan sonra dilediğiniz zaman harcama yapmak ve BTC biriktirmek mümkündür. Gerçek bir cüzdan mantığında hazırlanan bu sistem epey avantajlıdır.

 


Masaüstü Cüzdanı Nedir?

bitcoin cüzdan

Bitcoin cüzdan çeşitleri değişik şekillerde hazırlanabilir. Bunlardan biri de masaüstü cüzdanlardır. Desktop cüzdan olarak da bahsedilen b cüzdanlar bilgisayarınıza kurulabilir, ayrıca isteğe göre USB ile sürücüyle de portatif hale getirilebilir. Birçok bitcoin uzmanı yeni başlayanlar için “electrum”u önermektedir. Bunun nedeni blok zincirini indirmeye gerek olmaması ve hızlı- pratik şekilde kullanımı olmasıdır. Bir diğer ifadeyle eğer bitcoin çekirdeği ana cüzdanı kullanılırsa blok zincirinin tamamı bilgisayara tanımlanmış olmalıdır. Sadece bitcoinleri belli bir yerde tutmak isteyenler ve daha fazla ayrıntı istemeyenler için ideal masaüstü cüzdanı Electrum olarak bilinmektedir.

 


Bitcoin Web Cüzdanı

Bitcoin web cüzdanı ile şirket adına bir bitcoin muhafazası söz konusudur. Bunun anlamı, diğer kişilere güvenmek zorunda olduğunuzdur. Ancak hackerlar tek gecede bütün cüzdanları boşaltabilir ve kaybolabilir. Ayrıca şirketin güzel bir senaryo sunarak cüzdanları alıp kaçması da mümkündür. Bu risk nedeniyle trade siteleri üzerinde al sat yapmak zorunda kalmadığınızda bitcoinin pek de bulundurulmaması gerekmektedir. Çok büyük rakamlarda bitcoin çalınması söz konusu olduğundan güvenli bir cüzdan olan “Blockchain Wallet“ kullanılabilir.

Bitcoin Mobil Cüzdanlar

Bir diğer bitcoin cüzdanı olan mobil cüzdanlarda da benzer mantık görülür. Masa üstü cüzdanı ya da web cüzdanı mantığı gibi bir sistem söz konusudur. Mobil cüzdanın sanal alanda güvenlik konusunda şüpheci olan kişiler açısından pek uygun olmadığını da belirtmek gerek. Özellikle yeni aldığınız ve tam keşfetmediğiniz telefonunuz varsa buna ayrıca özen göstermek gerekiyor.

Bitcoin Donanım Cüzdanlar (Hardware)

Donanım cüzdanlar en güvenli bitcoin cüzdanları arasında yer almaktadır. Özel şifreleme algoritmaları ve de USB şekillendiricilerle korunan bu cüzdanlarda ayrıca kendi şifreniz ekleyerek güvenliği en üst seviyeye çıkarmak mümkündür. Bu cüzdanlar henüz Türkiye’de satışta yoktur ancak satışını yapan başka siteler üzerinden alımı olabilir.

Paper Cüzdanlar

En güvenli bir diğer Bitcoin Wallet ise paper cüzdanlardır. Kâğıt cüzdanlar QR kodları da ekleme fırsatı olan ölene kadar saklanması mümkün olan alanlardır. Eğer uzun süre bitcoin kullanmak istemiyorsanız bu halde ideal bir cüzdan olduğu söylenebilir. Bunu yerini kimsenin bilmemesi bu açıdan epey avantajlıdır. İsteğe göre dizaynı belirlemek de mümkündür. Bu sayılan çeşitler arasından kendi istediğinizi kullanabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Oluşturulur? – Bitcoin Cüzdan Oluşturma” için bir yorum

  • 28 Aralık 2017 tarihinde, saat 16:47
    Permalink

    Çok yararlı makale olmuş ellerinize sağlık, Paper Cüzdanı ilk defa duydum daha detaylı bir makale bekliyorum 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir