Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin üretmek

Bitcoin madenciliği

 

Bitcoin üretimine madencilik yani mining deniliyor. Eğer bitcoin madenciliğini tek başınıza yapmak isterseniz bu konuda bilgili olmanız yetmiyor, iyi bir bilgisayar sistemine de sahip olmanız şart. Çünkü bitcoin madenciliği bilgisayarınızın donanımı ile yapılıyor bu sebepten dolayı donanımınızın yeterli düzeyde olması gerekiyor.

Aslında bir nevi samanlıkta iğne aramak gibidir. Makinenizin ekran kartları üzerinde işlemci gücü ne kadar artarsa o samanlıktaki iğneyi o kadar hızlı bulursunuz. Bitcoinin zor bulunmasının sebebi ise üreticisi olan Satoshi Nakamato’nun kendi kurmuş olduğu güvenlik sistemidir. Bunun sebebi her isteyen kafasına göre bitcoin bulamasını veya üretemesin diyedir. Aslında her girişimin birde yatırım bedeli var. Gün geçtikçe piyasadaki bitcoin azalıyor ve bu sebeple elde edilen coin miktarı düşüyor. Buna ülkemizdeki elektrik fiyatlarını da eklerseniz pekte bir kazancı yok. Tabi hazır veri merkezleri için durum aynı olmayabilir. Bizim tavsiyemiz; bitcoin madenciliği yerine üzülmeyeceğiniz miktarlarda bitcoin alıp yatırım yapmanızdır.


 

Ürettiğim bitcoini nasıl kullanılabilirim?

Bitcoin eskiden sadece derin internette kullanılan bir para türüydü. Ancak artık bazı ülkelerde resmileşti hatta ülkemizde bile sanal alım satımlar bitcoin ile yapılabiliyor.

Bitcoini kullanmak için sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor ve bunu oluşturmakta gayet kolay. Bu cüzdanı isterseniz web servislerinden veya kendi telefon, bilgisayarınızdan oluşturabilirsiniz. Bir kişi birden fazla cüzdan oluşturabilir bunun hiçbir sınırı bulunmuyor. Ayrıca oluşturduğunuz cüzdan için özel bilgilerinizi vermeniz gerekmiyor. Oluşturmuş olduğunuz bu cüzdan sayesinde kolaylıkla alım satım ve yatırım yapabilirsiniz.


 

(CPU mining) İşlemci gücü madenciliği

Aslına bakarsanız bitcoinin ilk zamanlarında herhangi bir bilgisayar ile herkesin bitcoin madenciliği yapması mümkündü. Hatta bitcoin clienti denilen program kendinden madenciliği açık bir şekilde kullanıcılara sunuluyordu.

Cpu mining dediğimiz olay, bilgisayarın işlemcisinin gücünden yararlanarak matematiksel işlemleri bilgisayar sistemine yaptırmak ve bu sayede bitcoin elde etmekti. Fakat bitcoin piyasası patlayınca herkes bunun farkına vararak mining akımına kapıldı. Bu da internetin toplam kapasitesinin zorlayarak güçlük seviyesini üst seviyeye taşıdı.


 

(GPU mining) Ekran kartı madenciliği

Ekran kartları bitcoin ve bazı diğer coinlerin madenciliğinin yapılması için gerekli olan matematiksel verileri algılayıp çözebilmektedirler. İşlemciden daha verimlidirler bunun sebebi ise ekran kartlarının içerdiği işlemcilerin hesaplamalarda daha verimli olmalarıdır.


 

(ASIC mining) Uygulamaya özgü madencilik

ASIC mining kelimesini görünce kafanızda bir şey oluşmadığının, şimşeklerin yeteri kadar çakmadığının farkındayım. Size bunu bir örnekle anlatalım: Bir maden işçisi düşünelim, doğduğu günden beri madencilikle uğraşıyor sadece bu yönde eğitim almış ve yetiştiğinde tamamen bilgi sahibi olan bir madenci.
Birdazda tam anlamını anlatalım: ASIC’ler özel olarak üretilmiş işlemcilerdir. Diğer işlemcilere göre daha hızlı daha verimlikdir. Ayrıca enerji tüketimleri daha düşük olduğundan cebinizi yakmaz.

Tabi bu ASIC mininginde dezavantajları var. Spesifik coin madenciliği dışında hiçbir iş için kullanılamamaları. Bu sebepten dolayı bir coin için kazanç getirmiyorsa size, elektrik masraflarınızı bile karşılayamıyorsa artık bu cihazlar sizin için hiçbir işe yaramaz hale gelmiş demektir.


 

Ben ne gibi farklı yollara başvurabilirim?

En azından şimdilik bu bitcoin üretme savaşları devam edecek gibi. Bitcoin piyasası şuan ve gelecek yarınlar için diğer kapılarda açtı. Örneğin mining şirketlerinin hisselerini kiralayarak kazançlar elde edebilirsiniz. Üreticiler her geçen gün yeni ürünlerini piyasaya sürüyorlar buda piyasanın bir hayli devamlılık sağlayacağı anlamına gelebilir. Kısacası bitcoin önümüzdeki günlerde de varlığını sürdürerek diğer coinlerin her zaman bir adım ötesinde olacak gibi duruyor. Sanırım bu yazımızda bitcoin madenciliğini size anlatabildik, diğer yazılarımızı da inceleyerek diğer detaylara ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği nasıl yapılır? Bitcoin üretmek” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir