Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nasıl kullanılır?

Bitcoin Nedir?

Günümüzde sıklıkla kullanılan yatırım araçlarından biri olan bitcoin online ortamda yatırım yaparak kazanç sağlamak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Kısaltma olarak BTC kullanılmaktadır. Özellikle herhangi bir merkez bankası ya da resmi kuruluş olmadan da kullanılan elektronik olarak kullanılan bir para birimi olarak kullanılmaktadır. Para birimi virgülden sonrasında 100 milyonuncu basamağa kadar ayrılabilir.

 


Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Merkez bankasına bağlı olmadan kullanılan Bitcoinler kullanılmak için Bittorent ağlarına benzeyen bir sistem üzerinden kullanılır. Noktadan noktaya dağınık bir şekilde ağ özelliği bulunmaktadır. Yapılan ödeme işlemleri diğer noktalara kısa süre içerisinde ulaşır. Bu sayede aktarım yapmak isteyenler hangi adrese olursa olsun kısa süre içerisinde ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Toplanan kayıtlar blok adı verilmekte olan yapılarda toplanmaktadır. Her blok üzerinden yüksek işlem yaptırılmasını gerektirdiğinden hash bir algoritması ile uygulanmaktadır. Sıfır sayısı ile başlayan ifadeler kullanılmaktadır.

Son dönemde sıklıkla kullanılan para birimleri arasında yer alan bitcoin özellikle 2008 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. Satoshi Nakamoto tarafından kurulmuştur. Deney amaçlı olarak başlatıldıktan sonra merkez bankası veya herhangi bir resmi kuruluşa gerek kalmadan ülkenin para birimleri üzerinden alınıp satılabilir. Her ülkenin para birimi ile alım ve satım işlemi yapılmasına imkan sağlayan üçüncü bir aracı kuruma ihtiyaç duymayan bir para birimidir. Dijital para birimi olarak bilinmektedir. Son dönemde dolar ve Euro’ya alternatif bir şekilde getirilen Bitcoin nasıl alınır ve nasıl kullanılır? En çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

 


Bitcoin Güncel Fiyatları

Bitcoin dijital para birimi olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle devamlı olarak değişen fiyat seçeneği üzerinden işlem yapılmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar ihtiyaç duydukları her durumda dijital ortamda yapacakları işlemler ile para aktarımını bu para birimi üzerinden yapabilirler.

 


Bitcoin Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım yapmak isteyenler bu durumda öncelikle şirket ile ilgili araştırma yapmaları gerekir. Online ortamda yapılacak olan araştırmalar özellikle bu alanda daha fazla bilgi alınmasını sağlamaktadır. Bu nedenle yatırım yapacak olanlar araştırmalar ile yapacakları tercihlerde en uygun şirket seçeneklerini değerlendirebilirler. Yatırımlar için özellikle şirketlerin sizden talep edeceği fiyatları da göz önünde bulundurmanız gerekir. Oran son derece değişken olduğundan dikkatli olunmasında fayda vardır.

 


Bitcoin Nasıl Satın Alınır? Bitcoin Satan Türk Borsaları

bitcoin_nasil_alinir

Bitcoini Türk borsaları veya yabancı borsalardan satın alabilirsiniz. Her borsanın fiyatları alım-satım oranına göre belirlendiği için değişiklik göstermektedir. Bitcoin alabileceğiniz türk borsaları;

1.) BTCTurk : BTCturk sitesi benim kullandığım en iyi türk firmasıdır. Yıllardır Bitcoin alanında hizmet vermektedir ve türkiyenin ilk bitcoin satış sitesidir.

2.) Koineks. com : Koineks sitesi BTC-ETH-LTC ve türkiyede çoğu firmada olmayan DASH- DOGE gibi coinlerin satışını yapmaktadır. Türkiyede en çok altcoin bulunduran firmalardan biridir.

3.) Koinim. com : Koinim sitesi BTC ve LTC satışı yapmaktadır. Hızlı işlem ve düşük komisyon oranları ile kullanıcıları güzel bir hizmet sağlıyor. 2013 Yılında kurulan Koinim sitesi piyasada oturmuş en iyi sitelerden birisidir.

4.) Paribu. com : Paribu sitesi 7/24 Yatırım işlemleri, kesintisiz ve hızlı destek, kolay alış ve satış, kolay arayüz ve en önemlisi çift aşamalı doğrulama ile kullanıcılarına mükemmel bir hizmet sağlıyor. Paribu sitesine üye olarak alım-satım işlemleri yapabilir hatta yurt dışı borsalarına bitcoin aktarıp altcoinler alabilirsiniz.

 


Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Dijital para ile para oluşturma işlemi madencilik olarak adlandırılmaktadır. Hesaplama gücüne ve yetkisine sahip olunarak matematiksel işlemler ile yapılmaktadır. İşlemlerin yapılabilmesi için bitcoin yazılımı üzerinden işlem yapılabilir. Bu nedenle kullanıcılar ihtiyaç duydukları her durumda kullanım için yazılımı indirerek sorunsuz olarak kullanabilirler. Bitcoin ağındaki durumların çözülmesi için kullanılmaktadır. Blok üzerinden ilk işlemlerin yapılması ile sağlanır. Özellikle madencilik sistemi katılımcıların teşvik edilmesi için uygulanmaktadır. Parayı basacak otoriteye sahip merkez istenildiği gibi dağıtık olarak yapılmaktadır. Madenciler özellikle sisteme yeni bitcoin üretimi yapılarak ve aynı şekilde bekleyen işlemlerinde gerçekleştirilmesini sağlayarak kazanç elde edilmesini sağlamaktadır.

Dijital paranın düzenli bir şekilde sisteme eklenmesi madencilerin altın bulması ile dolaşıma dahil etmeleri benzer bir özellik göstermektedir.

 


Bitcoin Kullanım Alanları

Ülkelerde ödeme veya yatırım amacı ile kullanılan dijital para birimi olarak kullanılmaktadır. TL karşılığında bitcoin alımı yapılması mümkündür. Yatırımcılar bu nedenle istedikleri durumlarda parayı kullanarak bitcoin satın alabilirler. Bitcoin’lerin değerleri olması ve bazı fonlarda popüler olması özellikle son dönemde artan değer artışlarını ortaya koymaktadır. Yaşanan artışlar nedeni ile dijital ortamda yatırım yapmak isteyenlerin tercih edebileceği seçenekler arasında son dönemde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır? Bitcoin Nasıl kullanılır?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir