Bitcoin Nedir? Avantajları ve Dezavantajları nedir?

Bitcoin Nedir?

Son zamanların trendi olan bitcoin 2009 yılında üretilen bir kripto paradır ve bazı ülkeler tarafından kabul görmüştür. Herhangi bir kurumla ilişiği olmayan bu kripto paranın yapımcısı Satoshi Nakamoto’dur. Ayrıca derin ağda takip edilememesi ve sadece alıcı ile satıcı arasında gerçekleşebilmesi sebebiyle sıklıkla kullanılır. Sembolize hali -B- dir ve dünya genelinde “BTC” kısaltmasıyla bilinmektedir. Bitcoin ile alışveriş yapabilir veya farklı para birimlerine çevirebilirsiniz.


Bitcoinin değeri neye göre değişiyor?

Kripto paraların herhangi bir merkezi birime bağlı olmamasından dolayı değeri tamamen arz talebe göre değişmektedir. Piyasada sınırlı sayıda bitcoin bulunur ve bitcoin ne kadar fazla satın alınırsa geriye kalan bitcoin o kadar azalmış olacaktır. Piyasadaki bitcoin azaldığında ise fiyatlar yükselmektedir.


Bitcoinin avantajları nelerdir?

Fiziksel olmayan dijital bir para birimidir.
Hiçbir merkezi yoktur direk olarak iki kullanıcı arasında gerçekleşir
Herhangi aracı veya komisyoncusu olmadığından aktarım masrafları yok denecek kadar düşüktür.
Bitcoin açık kaynak kod ile yazılmıştır ve kullanımı tamamen serbesttir.
Tüm ülkelerde kullanılır herhangi bir ağ erişimi gerektirmediğinden kimse müdahale edemez.
Kullanım koşulu gizlilik sözleşmesi gibi yasal işlemler ve bilgiler gerektirmez.
Bir kullanıcı istediği kadar bitcoin cüzdanı oluşturabilir.
Madenci denilen bir program ile üretilebilir.
Hafta sonları veya çalışma saatleri önemli değildir 7 gün 24 saat boyunca transferini gerçekleştirebilirsiniz.
Ülkelerin para birimlerine dönüştürülebilir.
Enflasyondan neredeyse hiç etkilenmez ve hatta ülkelerin para arzının artmasından kaynaklı para birimlerinin enflasyonlarını artırrır.
Milyonlarca dolar değerindeki bitcoin küçük bir hafıza kartında tutulabildiği için taşıması kolaydır.


Bitcoinin dezavantajları nelerdir?

bitconin_dezavantajları

Bitconinin izinin sürülememesi parasal suçların işlenememesi anlamına geliyor. Yasal olmayan malların satışına uygun ortam hazırlıyor. Çoğu devletin bitcoini kabul etmemelerinin en büyük nedeni de budur.
Herhangi bir kuruluşa ya da bir merkeze bağlı olmadığından dolayı kaybedilebilir. Banka kartınızı kaybettiğinizde ilgili bankaya başvurarak kendi paranızı koruyabilirsiniz ancak bitcoin için bu geçerli değil. Alabileceğiniz en iyi önlem internet bağlantısı olmayan bir hard diskte korumak.

Alıp satılması ne yazık ki kolay değil. Günümüzde kredi kartları kadar çok kullanılmadığından her yerde kullanamıyorsunuz. Bitcoinin her geçen gün gelişip ATMlerinin açılmasına rağmen fiziksel para veya kredi kartları kadar kullanılamaması üzücü.
Hala çok yeni olmasından kaynaklı olarak bitcoin gelişme aşamasındadır yani hackerların açık arayıp bulmasına müsait bir ortam vardır.
Değişken bir sistem olduğundan ani çıkışlar yaşandığı gibi ani düşüşlerde yaşanabilir kestirilmesi pekte mümkün değil.


BDDK tarafından 2013 yılında yapılan açıklama şu şekildedir;

“Herhangi bir resmi ya da özel kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen bir sanal para birimi olarak bilinen Bitcoin, mevcut yapısı ve işleyişi itibarıyla Kanun kapsamında elektronik para olarak değerlendirilmemekte, bu nedenle de söz konusu Kanun çerçevesinde gözetim ve denetimi mümkün görülmemektedir. Diğer taraftan, Bitcoin ve benzeri sanal paralar ile gerçekleştirilen işlemlerde tarafların kimliklerinin bilinmemesi, söz konusu sanal paraların yasadışı faaliyetlerde kullanılması için uygun bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca Bitcoin, piyasa değerinin aşırı oynak olabilmesi, dijital cüzdanların çalınabilmesi, kaybolabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi gibi risklerin yanı sıra yapılan işlemlerin geri döndürülemez olmasından dolayı operasyonel hatalardan ya da kötü niyetli satıcıların suistimalinden kaynaklı risklere de açıktır.” İfadelerine yer verilerek bitcoinin sakıncalarından bahsedilmiştir.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir