Bitcoin Nedir? – Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin – internetin ilk sanal bankacılık para birimidir. Uzun zamandır Bitcoin para birimi piyasalarda işlem görmekte. Hepimizin aklına takılan sorular var. Bitcoin nereden geliyor? Bitcoin Yasal mıBitcoin nereden alabilirsin? Neden Bitcoin ve Bitcoin Cash’e ayrıldılar ? Bilmeniz gereken temel bilgiler.

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimleri sadece parasal değeri olan bilgisayar kodudur. Bu kod satırları elektrik ve yüksek performanslı bilgisayarlar tarafından oluşturulur. Kripto para ayrıca dijital para birimi olarak bilinir . Her iki durumda da, matematiksel hesaplamalar tarafından oluşturulan ve ‘madenciler’ olarak adlandırılan milyonlarca bilgisayar kullanıcısı tarafından yönetilen bir dijital kamu parası biçimidir. Fiziksel olarak, nakit için kriptoyu değiştirebilmenize rağmen telle tutulan bir para cinsi değildir.

‘Kripto’, kriptografi kelimesinden geliyor, satın alma işlemlerinde kod satırlarını gönderen işlemleri korumak için kullanılan güvenlik süreci. Kriptografi ayrıca, belirli kod miktarlarını tanımlamak için kullanılan yeni ‘paraların’ oluşturulmasını da kontrol eder. Şimdi tam anlamıyla yüzlerce para var; Sadece bir avuçu, uygulanabilir bir yatırım olma potansiyeline sahiptir.

Hükümetler, kripto paraların yaratılması üzerinde herhangi bir kontrole sahip değildir; Çoğu kripto para birimi, piyasada bir piyasa değeriyle başlar. Bu da, üretiminin zamanla azalacağı anlamına gelir, dolayısıyla, herhangi bir madeni para gelecekte daha değerli olabilir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, icat edilen ilk kripto para birimidir. Kimse onu tam olarak kimin yarattığını bilmiyor – kripto paralar maksimum anonimlik için tasarlandı – ama Bitcoin ilk olarak 2009’da Satoshi Nakamoto olarak adlandırılan bir geliştiriciden çıktı. O zamandan buyana ortadan kayboldu ve bir Bitcoin servetini geride bıraktı.

Bitcoin, varolan ilk kripto para birimi olduğundan, o zamandan beri yaratılan tüm dijital paralar Altcoins veya alternatif paralar olarak adlandırılır. Bitcoin olmadığı için Litecoin , Peercoin , Feathercoin , Ethereum ve diğer paraların hepsi Altcoins’dir.

Bitcoin‘in avantajlarından biri, bir kişinin yerel donanımında çevrimdışı depolanabilmesidir . Bu sürece soğuk depo denir ve para birimini başkaları tarafından alınmaya karşı korur. Para birimi internette bir yerde (sıcak depolama) saklandığında, çalınması riski yüksektir.

Kapak tarafında, bir kişi Bitcoin içeren donanıma erişimini kaybederse, para birimi sonsuza dek kaybolur. Madencilerin ve yatırımcıların 30 milyar dolarlık Bitcoin kaybettiği veya yanlış yerleştirdiği tahmin ediliyor. Bununla birlikte, Bitcoin zamanla en ünlü kripto para birimi olarak son derece popüler kalır.

Neden Bitcoin Bu Kadar Popüler

Çeşitli nedenler, Bitcoin para birimini gerçek bir medya hissi haline getirmek için birleşti.

2011-2013 yılları arasında,  bazı yasaklı tüccarlar, milyonlarca dolarlık gruplar halinde satın alarak Bitcoinleri meşhur hale getirdiler ve böylece yasaların gözünün önünde para taşıyabiliyorlardı. Daha sonra, Bitcoin değeri fırladı.

Dolandırıcılar kripto para dünyasında çok vardır. Naif ve anlayışlı yatırımcılar, aldatmacalarla yüzlerce veya binlerce dolar kaybedebilir.

Bitcoin hesapları vergi daireleri tarafından dondurulamaz veya incelenemez ve aracı bankalar Bitcoins’lerin yatırım aracı olarak hesap açamazlar. Yani yasal bankalarda Bitcoinler işlem görmezler.

bitcoin nedir1
bitcoin nedir1

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin, paranın taşınması ve depolanması için bankalara ihtiyaç duyulmadan, değeri için ‘müstakil’ olacak şekilde tasarlanan tamamen sanal paralardır. Bitcoin‘lere sahip olduktan sonra, fiziksel altın paralar gibi davranırlar: onlar, cebinizde altın külçeleri gibi, değere ve ticarete sahiptirler. Bitcoin‘larınızı çevrimiçi mal veya hizmet satın almak için kullanabilir  ve değerlerinin yıllar içinde artacağını umabilirsiniz.

Bitcoin bir kişisel ‘cüzdan’ diğerinden diğerine işlem görmektedir. Bir cüzdan, bilgisayar sürücünüzde (yani soğuk depoda), akıllı telefonunuzda , tabletinizde veya bulutta (sıcak depolama) bir yerde sakladığınız küçük bir kişisel veritabanıdır .

Tüm amaçlar için, Bitcoinler sahteciliğe karşı dayanıklıdır. Bir Bitcoin yaratmak için hesaplama açısından çok yoğun olduğdan, sahtecilerin sistemi manipüle etmelerine maddi olarak değmez.

Bitcoin Değerleri ve Düzenlemeleri

Tek bir Bitcoin günlük olarak değişir; Bugünkü değeri görmek için kripto para birimi değerleri veren siteleri kontrol edebilirsiniz. Var olan iki milyar dolardan fazla Bitcoin var. Toplam sayı 2040 yılı civarında 21 milyar jetona ulaştığında oluşmayı durduracak. 2017 itibariyle, bu Bitcoinlerin yarısından fazlası oluşturuldu.

Bitcoin para birimi tamamen düzensiz ve tamamen merkezi değildir . Ulusal banka veya ulusal bir fon yoktur ve mevduat sigortası kapsamı yoktur. Para birimi kendi kendine yeten ve teminatsızdır, yani Bitcoinlerin arkasında değerli bir metal yoktur; her Bitcoin‘in değeri, her Bitcoin‘in kendisinde bulunur.

Bitcoin, kişisel bilgisayarlarına Bitcoin ağına katkıda bulunan insanların büyük ağı olan ‘madenciler’ tarafından yönetiliyor. Madenciler, Bitcoin işlemleri için muhasebe defteri sahipleri ve denetçiler olarak görev yapar. Madencilere, ağa katkıda bulundukları her hafta için yeni Bitcoin kazanarak muhasebe çalışmaları için ödeme yapılır.

bitcoin nasıl para kazanılır
bitcoin nasıl para kazanılır

Bitcoin Nasıl İzlenir?

Bir Bitcoin, blockchain adı verilen çok basit bir veri defteri dosyasına sahiptir . Her blok zinciri, her bir kullanıcıya ve kişisel Bitcoin cüzdanına özgüdür.

Tüm Bitcoin işlemleri gün ışığına çıkarılır ve sahtekarlıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu işlem, işlemlerin çoğaltılmasını ve Bitcoinleri kopyalamayı engellemeye yardımcı olur.

Not: Her Bitcoin dokunduğu her cüzdanın dijital adresini kaydederken, Bitcoin sistemi cüzdanı olan kişilerin isimlerini KAYDEDMEMEKTEDİR. Pratik açıdan, bu, her Bitcoin işleminin dijital olarak doğrulandığı, ancak aynı anda tamamen anonim olduğu anlamına gelir.

Yani, insanlar kişisel kimliğinizi kolayca göremese de, Bitcoin cüzdanınızın geçmişini görebilirler. Bu, kamuya açık bir tarihin şeffaflık ve güvenlik eklediğinden, insanların şüpheli veya yasa dışı amaçlar için Bitcoin kullanmalarını engellemeye yardımcı olduğu için iyi bir şeydir.

Bitcoin Üretim Gerçekleri

Bitcoin,  güçlü bir bilgisayarı olan herkes tarafından oluşturulabilir.. Bitcoin kripto para madenciliği olarak adlandırılan çok ilginç bir kendi kendini sınırlayan bir sistemle yapılır ve bu madeni paralara madenciler olarak adlandırılır . Kendi kendini sınırlayıcıdır, çünkü sadece 21 milyon toplam Bitcoin  olmasına izin verilecektir, yaklaşık 11 milyon Bitcoins zaten mevcut ve şu an dolaşımda.

Bitcoin madenciliği, evdeki bilgisayarınızı ‘iş kanıtı’ problemlerini çözmek için saatlerce çalışacak şekilde komut vermeyi içerir (hesaplama-yoğun matematik problemleri). Her Bitcoin matematik problemi, olası 64 basamaklı bir takım çözümlere sahiptir. Masaüstü bilgisayarınız, kesintisiz çalışıyorsa, iki ila üç gün içinde bir Bitcoin problemini çözebilir, muhtemelen daha uzun olabilir.

Tek bir kişisel bilgisayar madenciliği Bitcoin için, elektrik masrafları çıktığınızda, belki de 50 sent 75 sent USD kazanabilirsiniz.

Aynı anda 36 güçlü bilgisayarı çalıştıran çok büyük ölçekli bir çalışan için, bu kişi maliyetlerden sonra günlük 500 ABD Doları kazanabilir.

Gerçekten de, tek bir tüketici sınıfı bir bilgisayar ile küçük ölçekli bir madenci iseniz, muhtemelen madencilik Bitcoin kazanmak için daha fazla elektrik harcayacaksınız. Bitcoin madenciliği, birden çok bilgisayarı çalıştırırsanız ve donanım gücünüzü birleştirmek için bir grup madenciye katılırsanız gerçekten çok kazançlıdır.

 

Bitcoin Güvenliği

Fiziksel değerli metallere sahip olmak kadar güvenlidirler.

Daha önce bahsedildiği gibi, Bitcoin cüzdanınız çevrimiçi (yani bir bulut servisi) veya çevrimdışı (bir sabit sürücü veya USB bellek ) saklanabilir . Çevrimdışı yöntem daha hackerlara karşı dayanıklıdır ve 1 veya 2’den fazla Bitcoins sahibi olan herkes için kesinlikle tavsiye edilir, ancak risk içermez.

Önemli bir şey var. Bitcoin aldığınızda veya gönderirken dat dosyası her zaman güncellenir, bu nedenle .dat dosyası kopyalanmalı ve her gün Bitcoin işlemleri yapılarak çift kopya olarak saklanmalıdır.

Bitcoin Kötüye Kullanımı

Şu anda, Bitcoin parasının kötüye kullanabileceği bilinen üç yol vardır.

1) Teknik zaafiyet –  onaylamada gecikme süresi: Bitcoin onaylama süresince bazı nadir durumlarda iki kez harcanabilir. Bitcoin eşler arası seyahat ettiğinden, bir işlemin bilgisayarların P2P sürüsünde doğrulanması birkaç saniye sürer. Bu birkaç saniye boyunca, hızlı tıklama yapan sahtekâr bir kişi, aynı bit kodunun farklı bir alıcıya ikinci bir ödemesini gönderebilir.

Sistem sonunda çift harcamaları yakalayacak ve dürüst olmayan ikinci işlemi reddedecek olsa da, ikinci alıcı malları onay almadan önce dürüst olmayan alıcıya transfer ederse, o zaman ikinci alıcı hem ödeme hem de malları kaybedecektir.

2) İnsan sahtekârlığı –  haksız pay dilimleri alan havuz organizatörleri : Bitcoin madenciliğinin en iyi havuzlama yoluyla elde edilmesi (bir grup diğer madencinin bir araya getirilmesi), her bir havuzun organizatörleri, keşfedilen Bitcoinleri nasıl böleceklerini seçme ayrıcalığına sahip olurlar. . Bitcoin madencilik havuz organizatörleri, kendileri için daha fazla Bitcoin madencilik hisseleri alabilirler.

Bitcoin Büyük Bir Fırsat Olduğunu Gösteren Dört Neden

Bitcoinler etrafında bir çok tartışma var. Bunlar en önemli nedenler:

1) Bitcoins herhangi bir merkez bankası tarafından oluşturulmamakta ve herhangi bir hükümet tarafından düzenlenmemektedir. Buna göre, para hareketlerinizi kayıt altına alan bankalar yoktur ve devlet vergi kurumları ve polisi paranızı izleyemez. Düzenlemesiz para, hükümet kontrolü, vergilendirme ve polislik için gerçek bir tehdit oluşturduğundan, bu durumun sonunda değişmesi zorunludur.

Gerçekten de, Bitcoin, hükümet gözetimi eksikliğinden dolayı, tam tersine ticaret ve kara para aklama için bir araç haline gelmiştir. Zengin suçlular, büyük miktarlarda Bitcoin satın alıyordu. Bununla birlikte, bir düzenleme olmadığı için, bir madenci veya yatırımcı olarak çok fazla kaybedebilirsiniz .

2) Bitcoins tamamen bankaları bypass ediyorBitcoin bireyler arasında eşler arası bir ağ üzerinden aktarılır ve hiçbir aracı bankanın bir dilim almasına izin verilmez.

Bitcoin cüzdanları bankalar ve kanunlar tarafından ele geçirilemez, dondurulmaz veya denetlenemez. Bitcoin cüzdanları, bunlara uygulanan harcama ve çekilme limitlerine sahip olamaz. Bütün niyetler için: Bitcoin cüzdanının sahibi olmayan kimse, varlıklarının nasıl yönetileceğine karar verir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu bankalara gerçekten tehdit ediyor.

3) Bitcoin, kişisel servetimizi nasıl depolayıp geçirdiğimizi değiştiriyor.  Basılı (ve nihayetinde sanal) paranın ortaya çıkmasından bu yana dünya, paranın gücünü merkezi çeşitli bankalara devretti. Bu bankalar sanal paramızı basar, sanal paramızı depolar, sanal paramızı taşırlar ve aracılık hizmetleri için bizi ücretlendirirler.

Bankalar daha fazla paraya ihtiyaç duyarlarsa, elektronik defterlerine daha fazla basar veya daha fazla rakam alırlar. Bu sistem bankalar tarafından kolayca kötüye kullanılır.

Bitcoin, kişisel servetin kontrolünü bireyin ellerine geri koymak için tasarlanmıştır. Değer vaat eden kağıt veya sanal banka dengeleri yerine, Bitcoin kendi içinde değer taşıyan karmaşık verilerin gerçek paketidir.

4) Bitcoin işlemleri geri döndürülemez.  Kredi kartı ücreti, banka çeki, kişisel çekler veya banka havalesi gibi geleneksel ödeme yöntemleri, ilgili bankalar tarafından sigortalı ve geri dönüşlü olma avantajına sahiptir. Bitcoin durumunda, her zaman Bitcoin el değiştirir ve cüzdan değiştirirse, geri döndürülemez.. Aynı anda, Bitcoin cüzdanınızın sigorta koruması yoktur: Cüzdanınızın sabit disk verisini veya cüzdan parolanızı kaybederseniz , unutmayın: cüzdanınızın içeriği sonsuza dek kaybolur.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir