Bitcoine Yatırım Yapılmalı Mıdır? Riskleri Nedir?

Bitcoine Yatırım Yapılmalı Mıdır? Riskleri Nedir?

Son dönemlerde popülerliği artan bitcoin her geçen gün daha fazla alanda kullanılıyor. Ancak yeni yatırımcılar bu alanı merak ettiğinden daha fazla ayrıntı isteyebiliyor. Bu noktada bitcoin nasıl kazanılır ve madencilik tanımı gibi ayrıntılara bakılabilir.

 


Bitcoin Madenciliği Nedir?

Programlama ve matematik konusunda başarılı olduğunu düşünen kişiler, bitcoin toplama alanında faaliyetlerini sürdürebilmektedir. Bitcoin toplama işlemi epey zordur. Kısaca tanımlanırsa, ağdaki işlemlerin onaylanması ve güvenliği artırmak olarak tanımlanabilir. Bitcoin madencileri ödül olarak onaylanan işlem faturalarını ve yeni oluşturulan bitcoinleri toplayabilmektedir. Ödüllerin hesap edilmesi ile doğru orantılı olarak rekabet de söz konusudur. Ancak bitcoin madenciliği için sadece bilgi birikimi değil aynı zamanda alt yapısı güçlü bir bilgisayar sistemine de ihtiyaç yaratmaktadır. İlk dönemlerde işlemci ile gerçekleşen madencilik artık ekran kartı ile daha hızlı bir hal almıştır. Yani ekran kartı ne kadar iyi olursa alınan sonucun da performansı iyi olacaktır. Bir açıdan performans ve de ekran kartı arasında paralellik vardır. Ancak bununla sınırlı kalmak zorunda da değilsiniz. Madencilik için özel olarak tasarlanan sistemleri kiralamak veya satın almak mümkündür.

 


Yeni Başlayanlar Ve Bitcoin Madenciliği

Yeni başlayanlar için bitcoin madenciliği tek başınıza uğraşmanızı gerektirmeyen bir sistemdir. Bilgisayarlarınızın güçlerini birleştirerek daha basit bir algoritma ile uğraşma durumu vardır. Havuzların gelir dağıtım modeli farklıdır. Havuza katılanlarda belli bir kısmı havuz operatörü almaktadır. Bitcoini basit kazanmak için yapılacak bir diğer uygulama da gerçek para ile satın almadır. Ancak bitcoin cüzdanı olması son derece önemlidir. Yani kazanılan bitcoinlerin bir yerde toplanmasın gerekir. Bunun için basit bir araştırma yaparak çözüm bulabilirsiniz. Her bitcoin cüzdanının pek de güvenli olmadığını bu noktada eklemek gerekiyor. En güvenli olan cüzdandan seçim yapmakta fayda var. İlk kullanım için mobil cüzdandan uzak durmak bu noktada önemli.

 


Bitcoin Riskleri Neler?

Bitcoinin riskleri de bulunuyor. Bunlardan ilki izinin sürülemez olması. Suçların rahat işlenmesi bakımından bu durum risk yaratıyor. Yani uyuşturucu satışı buradan rahatlıkla yapılabilir. Birçok hükümetin de bunu kabul etmemesinin nedeni budur.

  1.  Kolayca kaybolabilmesi bitcoinin bir diğer önemli riskidir. Yani banka hesabınızdan kaybolan parayı kurtarma şansınız olabilir; ancak bitcoinde bu mümkün değildir. Yani bitcoini geri alabileceğiniz bir mekanizma yoktur. Bu nedenle biriktirdiğiniz yere de dikkat etmeniz gerekir.
  2. Bitcoini alıp satması zordur. Ayrıca çok yeni bir sistemdir. Bu durum kullanım ve harcama alanında darlık yaratır. Ayrıca değişken bir yapıda olması da önemli bir risk olabilir.

 


Bitcoin ’İn Avantajları Neler

Bitcoin kapsamlı olarak değerlendirme yapılması gereken bir alan ve bunun avantaj ve risklerini de dikkate almak gerekiyor. Bitcoinin avantajları şöyle sıralanabilir:

  1.  Enflasyon riski epey düşüktür. Bunun nedeni reel para olmaması, dijital ortamda işlem yapılmasıdır. Gerçek para döngüsü enflasyonu etkiler. Bunda bitcoinin sonu olan bir sistem olması da etkilidir. Teknik tasarım olarak en fazla 21 milyon adet bitcoin üretimi olabilir. Gerçek parada bir sınırlama yoktur.
  2. Bitcoin çökme riski düşük olan bir para birimidir. Bunun nedeni reel para akışı gibi bir hükümete bağlı olmamasıdır.
  3. Basit, ucuz ve güvenli bir para birimidir. PayPal ya da kredi kartı sistemlerinin kullanıldığı klasik işlemler açısından bitcoin son derece güvenlidir. Yani başka kişilere gerek kalmadan, güvenlik riski olmadan işlem yapılabilir. Olayın karmaşıklaşmaması ve basit uygulamalarla ilerlemesi açısından bu durum önemlidir. Ayrıca ucuz olması da diğer bir avantaj. Hesaplar arası para transferi işlemleri oldukça ucuza gerçekleşiyor.
  4. Taşınabilirliğin kolay olması, bitcoinin önemli bir diğer avantajıdır. Çok sayıda bitcoini bir hafıza kartında taşımak mümkündür. Bunu nakit para açısından yapmak mümkün değildir.
  5.  İzinin sürülemez olası bitcoinin diğer bir artısıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir