Borç Ödeme Taktikleri – Borç Nasıl Kapatılır?

Kredi kartları, öğrenci krediler, araç kredisi, ev kredisi, elektrik borcu, su borcu….  daha bir çok borçla hayatta yüzleşiriz. Bütün bu borçları ödemek ve devamlı yenilerinin eklenmesi hayat kalitemizin düşmesine neden olur. Borçlarımı nasıl öderim sorusunun cevabını öğrenerek bu yükü serbest bırakabilir ve stresin bir kısmını hayatınızdan kaldırabilirsiniz. Makalemizde kredi borçlarımı nasıl ödeyebilirim, borçlarımı nasıl bitirebilirim, büyük borçlar nasıl ödenir, borç kapatma teknikleri, çok borcum var bunalımdayım, borçlarımı ödeyemiyorum yardım, borç nasıl kapatılır, borcumu kapatamıyorum nasıl kapatırım gibi bir çok soruya yanıt bulacaksınız.

1. Adım: Yeni Borçlardan Uzak Kalın

Çoğu insan borçlarıyla başa çıkma konusunda eğitimli değildir ve kendi imkanları ile borçlarıyla nasıl başa çıkacaklarını bilmezler. Borcunuz varsa, o zaman muhtemelen bu insanlardan birisiniz. Şu anda mali alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirmediğiniz sürece borçtan kurtulmak imkansız olacak.

Mutlu olmak için daha fazla şeye ihtiyacın yok. İhtiyacın olan şey, maddi huzurdur.

Yani kredi kartlarınızı kesin veya dondurun. Bunu gerçekten yapmanızı istiyorum. Onları bir su kabına koyun ve dondurucuda saklayın. Daha sonra, harcayabileceğiniz bir fırsat olduğunda, buzların çözülmesi için zamanınız olur, buda size satın alma işlemine  gerçekten ihtiyacınız olup olmadığınıza karar vermenize sağlar.

Borçlar borçla kapatılmaz. Yani borçlarınızı kredi çekerek kapatmaya çalışmayın.

2. Adım: Borcunuzu Faiz Oranına Göre Sıralayın

Tüm borcunuzun miktarını ve faiz oranını bir liste haline getirin. En yüksek faiz oranı, ilk önce ödeyeceğiniz şey olduğu için en üstte olmalıdır. Yüksek faizli borcunuzu ilk başta ödemek , borçlardan kurtulmanın anahtarıdır ve borcu mümkün olan en kısa sürede ödemektir.

Faiz güçlü bir silahtır ve şu anda banka veya diğer finans kurumları size karşı kullanıyor. Faiz, geri ödemeniz gereken miktarı önemli ölçüde artırır ve genellikle bunun ne kadar olduğunu öğrenmeliyiz.

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

3. Adım: Faiz Oranlarınızı Düşürün

Kredi kartı faiz oranlarınızı genellikle bir bakiye havalesi yaparak azaltabilirsiniz . Bu, kredi kartınızı başka bir bankaya taşımak anlamına gelir ve faiz oranını düşürür.

Şartları ve koşulları dikkatli bir şekilde okuduğunuzdan emin olun, böylece yeni banka tarafından başka şekillerde faiz oranlarına maruz kalmayın. Bunu yaptıktan sonra, işler değiştiyse borcun listesini tekrar not edin.

4. Adım: Stratejik Harcama Planı Yapın

Bu, 1. Adım’dan itibaren mali kontrolünüzde geliştirdiğimiz yerdir. Bir kağıt parçası alın ve vergi sonrası gelirinizi ve sahip olduğunuz tüm masrafları not edin. Bu, tüm borcunuzdaki asgari ödemeleri içerecektir.

Masraflarınıza bakın ve sonra sizin için önem sırasına göre sıralayın. Listenizin alt kısmındaki öğelere bakın ve bunlara sahip olup olmadığınızı veya finansal açıdan istikrarlı olup olmayacağınıza karar verin. Hedef, masraflarınızın gelirinizden daha düşük olduğu bir Stratejik Harcama Planı oluşturmaktır .

Ayrıca, hayatınızın her alanına ne kadar harcama yapmak istediğinize siz karar verirsiniz. Kira, bakkaliye, yemek yeme, kıyafet satın alma ve diğer faaliyetler için miktar tahsis edebilir, ancak tahsis edilen paranızı harcadıktan sonra başka alanlar içinde plan yapabilirsiniz. Ayrıca, arabanız bozulduğunda, hoşunuza gidecek bir Eğlence ve Acil Durum Hesabına sahip olmanıza yardımcı olur.

5. Adım: Bir Ödeme Planı Oluşturun

Borçlardan kurtulmanın ilk kısmı, sahip olduğunuz her borcun asgari ödemesini karşılamaktır. Bir ödemeyi kaçırdığınızda, ücrete tabidir ve bunlar hızlı bir şekilde toplanır. Bu ayrıca borç üzerinde asgari ödemenin en yüksek faiz oranı ile yapılmasını da içerir.

Ardından en yüksek faiz oranına sahip olan borç için (Hedef Borcunuz), Stratejik Harcama Planınıza ekleyeceksiniz. Bu borcun Geri Ödemesini ve asgari ödemenizi borçlar tamamen ödenene kadar uygularsınız.

Resmi minimum ödeme tutarınız azaldıkça, bu fazladan bir miktar daha para ekleyin. Minimum geri ödemeniz düştüğü için Geri Ödemeniz eşit olarak artar. Bu, yaptığınız geri ödemeleri daha da artırarak Hedef Borçtan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

6. Adım: İlerlemenizi Ödüllendirin

Hedef Borcunuzu takip ederek,  ilerlemenizi görebilirsiniz. Kendinizi kutlayacağınız ve ödüllendireceğiniz kilometre taşlarına da karar verebilirsiniz. Bir ödül paraya mal olmak zorunda değildir.

Bu, irade gücünüzün düştüğünü hissettiğinizde motivasyonunuzu devam ettireceğiniz önemli bir adımdır . Tıpkı dişlerinizi fırçalamak için kendinizi eğittiğiniz gibi, paranızı yönetmek için kendinizi eğitebilirsiniz. Şu anda parasını yöneten kişilerin% 10-% 20’sine girdiğinizi hissedin.

7. Adım: Sonuçlarınızı Birleştirin

Hedef Borcunuzu ödendikten sonra büyük bir kendinizi kutlayabilirsiniz. Ardından, en yüksek faiz oranına sahip bir sonraki borç için plan geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Planın bu kadar güçlü olmasının nedeni budur. Bir borcu azalttıkça, diğer borcun ödeme miktarınızı artırırsınız . Bu, ikinci borcun daha da hızlı bir şekilde ödeneceği anlamına gelir, üçüncüsü bundan daha da hızlıdır ve tamamen borçsuz oluncaya kadar devam eder.

Adım 8: Kendinize Nazik Olun

Bu süreçte, çözümünüz defalarca test edeceksiniz. Belki de arabanız bozulduğunda veya hasta bir akrabanız için seyahat etme ihtiyacı gibi acil bir durumunuz olur. Önemli olan, eski alışkanlıklarınıza geri dönerken kendinizi çaresizliğe düşürmemek.

Hayat, sorumluluğunuzu yeni sorumlu para tutumunuza göre test edecek ve sizin buna nasıl yanıt verdiğinize bağlıdır. İşler yanlış gittiğinde onu ittirip yola devam etmek zorundasınız.

Artık Borç Ödemesini Nasıl Yapacağını Biliyorsunuz…

Yığın Yöntemi güçlü bir araçtır ancak kullanıp kullanmadığınızı size kalmış . Eğer gerçekten sonuç istiyorsanız, bu makaleyi hemen yazdırın ve adımlarla çalışmaya başlayın. Sadece şu anda yaptığınız kararla, borçsuz bir geleceğin tadını çıkaracak ve mali olarak sorumlu bir hayat yaşayacaksınız.

 

Arama Terimleri: borc kapatma teknikleri, borç ödeme taktikleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir