Borsa Analizi Nasıl Yapılır? Borsa Analiz

Borsa Analizi Nasıl Yapılır?

Borsa analizinde en temel ve en önemli olan analiz çeşidi temel analiz (fundamental analiz) dir. Temel borsa analizinde global siyasi durum, gelişmeler ve ekonomik durumlar göz önüne alınarak, risk tahminleri hesaplanır.


Borsa Analizinde Değerlendirilmesi Gereken Veriler Nelerdir?

Borsanın analizinde değerlendirilmesi gereken birtakım veriler mevcuttur. Bu veriler arasında:

 1.  GSMH: Gayri safi milli hasılat, ülkenin dinamiğini ve ekonomik yapısını anlamlandırabilmek için gereklidir.
 2.  Sanayi
 3.  Ülkede mevcut olan faiz oranları
 4.  Hizmet endeksleri
 5.  Döviz kurunun seviyesi
 6.  Kapasite kullanımı gibi veriler yer almaktadır.

Borsa Analizi İçin Başlangıç

Hisse senedi alırken en çok tercih edilen ve gerçekleştirilen analiz yöntemi temel analiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel analiz, kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi nedeni ile borsa analizini ilk defa yapacaklar için başlangıç analiz yöntemidir. Finans ve ekonomi haberlerini takip edip yorumlayarak temel analizi gerçekleştirebilirsiniz.


Borsa Analizinde Ekonomik Verilerin Takibi

Bilanço verilerinin takibi, borsa analizinde çok büyük önem arz etmektedir. Tüm ekonomik veriler değerlendirilmesi ve bunun ışığında olası riskler ortaya çıkarılarak buna göre hisse senedi alım satım işleri gibi borsa işlemleri daha büyük karlar ile gerçekleştirilebilmektedir.
Aynı zamanda ekonomik haberlerin takibi de gerek ülkesel gerek küresel olarak gerçekleşen ekonomik gelişme ve durumların analizinin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Borsadaki genel fiyatları etkileyen bu ekonomik ve siyasal gelişmeler, fiyatların şekillenmesinde büyük rol oynamaktadır.


Borsa Analizi için Hangi Haberler Takip Edilmeli?

Borsa analizi için haberlerin takip edilmesinin önemine daha önceden değinmiştik. Siyasal gelişmeler doğrudan ülkelerin ekonomisine etki etmekte, darbe, iç karışıklıklar, imzalanan uluslararası antlaşmalar ülkenin ekonomisindeki enflasyon, para birimlerindeki alçalma ve yükselmelere neden olmaktadır. Küresel ve ekonomik gelişmeleri doğrudan etkileyen siyasi gelişmeleri takip etmek ve bunları inceleyerek olası ekonomik gelişmeleri öngörebilmek borsa analizi açısından çok büyük rol oynamaktadır.

Borsa Analizinde Önemli Olan Haberler Nasıl Tespit Edilir?

Borsa analizinde haberleri takip etmenin önemi oldukça büyüktür. Peki, hangi haberlerin önemli, hangi haberlerin önemsiz olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Politik haberlerin önem arz edenleri genellikle siyasi değişimlerinin etkisi diğer ülkeleri etkileyen ülkelerdir. Örneğin, ABD’de gerçekleşen siyasi gerginlik ve hareketlenmeler diğer ülkeleri etkilemektedir. Eğer gerçekleşen siyasi gerginlikler savaş riski taşıyorsa çok daha büyük önem kazanmaktadır. Savaş riski taşımayan politik gerginlikler, geçici gerginlikler olarak görülüp kalıcı etkiler göstermemektedir.

ABD’nin yaptığı her tür ekonomik veri ve borsa haberleri takip etmeniz, borsa analizinde çok büyük önem arz etmektedir. Örneğin, faiz artırımı, FED kararları ve işsizlik oranları sıkı bir şekilde takip edilmelidir.


Borsa Analizinde Sektör Analizinin Önemi

Borsa analizinde, işlem gerçekleştireceğiniz sektörün analizi yapmak çok önemlidir. Örneğin, bir banka hissesi satın alacaksınız banka, sigorta konusunda hisse alımı gerçekleştirecekseniz sigorta sektörünün analizini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Borsa Analizinde Sektör Analizi Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Sektör analizi için, yatırım gerçekleştireceğiniz sektördeki her gelişmeyi yakından takip etmeniz gerekmektedir. Özellikle, ekonomik dalgalanmaları takip etmeli, riskleri göz önüne alarak işlem gerçekleştirmelisiniz. Aynı zamanda özellikle büyüme ve gelişme evresinde olan sektörlerde geçmiş satış rakamları, sektörde gerçekleşen satışlar ve rekabet koşullarını göz önüne alarak sektör tahmini gerçekleştirmelisiniz.


Borsa Analizinde Şirket Analizi Nedir?

Ekonomik/Siyasi haber takibi ve sektör analizini gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken diğer şey şirket analizini gerçekleştirmek olacaktır. Şirketin gelecekteki performansını ortaya çıkarmak ve şirkete ait hisse fiyatlarının tahminini gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Şirket Analizinde Hangi Veriler Önem Arz Etmektedir?

Şirket analizi gerçekleştirirken aşağıdaki temel bilgileri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır:

 1.  Şirketin bilançosu
 2.  Faaliyet oranları
 3.  Şirketin gelir tablosu
 4.  Şirketin kar zarar dengesi ve oranları
 5.  Şirketin likidite oranları

Tüm bu bilgilerin ışığında gerçekleştireceğiniz borsa gündem analizi ile, başarılı hamleler gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir