Borsa Endeksi Nedir?

Borsa Endeksi Nedir?

Borsa, finansal varlıkların alıcı ve satıcının buluştuğu ve arz talep koşullarına göre değer kazandığı ve Bu değerin borsa endeksi ile izlendiği finansal piyasalardır. Borsa denince akla yatırım yapmak ne kazanç sağlamak gelir. Yatırım yaparken de belli teknik analizler yapmak ve bu analizlere göre çıkarımlarda bulunarak ya da öngörüler yaparak hareket edilir. İş’te yatırım yaptığınızda yatırım yaptığınız varlığın değer kazanıp kazanmadığını ya da kar sağlayıp sağlamadığını ölçmeye yarayan veya yorumlamaya yarayan bazı göstergeler ihtiyaç duyulur. Borsa endeksi de en genel yatırımcıya hitap eden göstergedir. Yatırım yaptığınız ve borsada işlem gören finansal varlıklar değer kazandığında veya değer kaybettiğimde sizde ya kârlı çıkarsınız ya da zararlı çıkarsınız. Bu değer dalgalanmalarını en iyi şekilde analiz eden endekse borsa endeksi denir. Endeks yükseldiğinde piyasadaki finansal varlıklar değer kazanır, düştüğünde ise değer kaybeder.

 


Borsa Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsa endeksi hesaplanması belli kriterlere göre yapılır. Bu kriterlerden ilki hangi şirketlerin endekse dahil olacağını belirleyen kriterdir. Buna göre piyasada işlem gören şirketlerin hisse senetleri belli kriterlere göre sıralanır ve borsa endeksinin kaç şirketi kapsayacağına göre o şirketler hisse senedi değerleri ile endekse dahil olurlar. Endekse dahil olacak şirketler belirlendikten sonra hisse senetlerinin bir değer ortalamaları alınarak endeksin değeri belirlenir ve zaman dilimlerine göre aralıklı olarak yeniden değerlenir. Borsa endeksi şirketleri daha çok hisse senetlerinin işlem hacmine göre belirlenir. Piyasada en çok işlem hacmi olan şirketler belli bir sıraya dahil edilerek, en büyükten en küçüğe doğru sıralanır ve endekse dahil olacak şirket sayısı kadar değerler borsa endeksine dahil edilir.

 


Borsa Endeksinin Anlamı Nedir?

Borsa endeksi piyasadaki finansal varlıkların yani hisse senetlerinin ve dolaylı olarak diğer finansal varlıkların değer değişimlerini gösterir ve piyasanın hareketliliği konusunda bilgi verir. Endeks yükseldiği zaman bu yatırımcılar için genelde kazanç anlamına gelir. Ancak borsa endeksi yükseldiğinde bu her yatırımcının kazandığı anlamına gelmez. Borsa endeksinin önemi her yatırımcı için farklı olabilir. Çünkü nihayetinde endeks bir ortalamadır. Buna göre ortalama yükselse de yani borsa endeksi değer kazansa da bu endekse dahil bazı şirketlerin değerleri düşmüş olabilir ve diğerlerinin de değerleri artmış olabilir. Bu tamamen yatırım yaptığınız şirkete bağlı olan bir durumdur. Ancak genel olarak borsa endeksinin yükselmesi yatırımcılar açısından önem verilen bir husustur. Çünkü kazanç sağlama ihtimalleri yüksektir ve risk düşüktür.

 


Ülkemizdeki Borsa Endeksleri Nelerdir?

Finansal varlıkların işlem gördüğü Piyasalar Borsa İstanbul nezdinde faaliyet gösterir. Bu piyasada gösterge olarak genel 3 endeks kullanılır. Borsa İstanbul şirketi tarafından belli kriterlere göre hesaplanan endekslerden ilki BIST 30’dur. BIST 30 değer ve hacim olarak piyasada işlem gören en büyük 30 şirketin hisse senedi değerlerinin ortalamasından oluşan endekstir. Diğeri BIST 50 endeksidir. BIST 50 ise değer ve hacim olarak en büyük 50 şirketi kapsar. Son olarak en çok takip edilen müze en medyatik olan endeks BIST 100’dür. BIST 100 ülkemizde piyasada işlem gören şirketler, gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişimci yatırım ortaklıkları arasından işlem hacmine göre ve değere göre hesaplanan borsa endeksidir. Borsa endeksinin önemi bakımından en etkili olan BIST 100 endeksidir. Ülkemizdeki finansal piyasalarda işlem gören finansal varlıkların değer değişimlerini en geniş olarak ölçen bu endeks ile piyasa hakkında en genel öngörüyü yapabilirsiniz. borsa endeksleri yatırımcılar açısından oldukça önemli birer göstergedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir