Borsa Nasıl Oynanır Resimli Detaylı Anlatım

Borsa nereden oynanır, borsa nedir nasıl yatırım yapılır, borsa nasıl oynanır videolu anlatım, borsa nasıl girilir, borsadan nasıl para kazanılır? Aklımızda o kadar çok soru var ki. Borsa oynamak istiyoruz ama aklımızda ki sorulara yanıt bulamıyoruz. Borsada para kazanabilecek miyim? İşte sizler için borsa nasıl oynanır resimli bir şekilde hazırladı. Makalemize devam ediniz.

 

Borsaya yatırım yapmak para kazanmanın bir yoludur, ancak ciddi riskler içerir. Borsa hakkında riskleri minimize etmek için aşağıda sizler için açıklayacağımız yöntemleri deneyiniz.

borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Borsa Nedir? Hisse Senedir ve Hissedar Nedir?

Borsayı anlayın. Düzgün yatırım yapmak için borsanın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlamanız gerekir. Aşağıda, şartlar ve süreçlerin temel bir özetini bulabilirsiniz:

 • Hisse Senedi Nedir? “Hisse” veya “öz sermaye” olarak da ifade edilen hisse senedi, bir şirketin kısmen sahiplenilmesini sağlayan bir sertifikadır. Para toplamak için bir şirket, halkın satın alabileceği payları serbest bırakır. Her pay, o şirkette küçük bir sahiplik yüzdesini temsil eder.
 • Hissedar Nedir? Şirkette hisse sahibi olan kişidir. Bir hissedar, şirketin bir hissesinden binlerce hissene kadar sahip olabilir. Hissedarlar hisseleri oranında şirkete söz sahibi olabilir ve kardan pay alabilir.
 • Borsa Nedir? Borsa şirketlerin hisse senetlerinin alınıp satıldığı yerdir. Fiziksel bir yer veya sanal bir pazar olabilir.
borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Farklı hisse senetlerine dikkat edin. İki ana tür hisse senedi vardır: Ortak ve Öncelikli.

 • Ortak Hisse senedi, en fazla tanınan hisse senedidir. Ortak Hisse senedi, yatırımda en yüksek getiriyi sağlayabilir ancak en büyük riske sahiptir.
 • Öncelikli hisse senedi mülkiyet hakkı verir, ancak oy hakkını vermez. Öncelikli hisse senedi ile ödenen temettüler, hisse senedi gibi değişkendir yerine sabitlenmiştir. Öncelikli hisse senetleri, ortak hisse senetlerinden daha güvenli bir temettü gelir kaynağıdır.
 • Şirket seçerse hisse senetleri farklı sınıflara ayrılabilir. Tipik olarak, bir şirket, belirli grupların şirketin kontrolünü elinde tuttuğundan emin olmak için bir sermaye sınıfının diğerinden daha fazla oy hakkına sahip olmasını sağlayacaktır.
borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Hisse Senetlerinin değer artışı ve azalması hakkında bilgi edinin.

Hisse Senetleri arz ve talep kanunlarına göre çalışır. Bir hisse senedi talebi arttıkça ve daha fazla kişi hisse senedi alma konusunda istekli olursa, hisse senedinin fiyatı yükselir. Bunun nedeni, hisse senedinin daha az arzı ve her hisse daha değerli hale gelmesidir. Hisse senetleri genellikle şirket talebi üzerine artıyor ve şirketin performansı düştüğü takdirde talepleri düşüyor.

 • Talep genellikle gelecekteki performans beklentilerine dayanır. Yatırımcılar yakın gelecekte şirketin daha iyi performans göstereceğini hissedince, talep artacakdır.
 • Borsanın nasıl davranacağını tahmin etmek imkansızdır. Bu nedenle bu yatırım şekli ile ilgili çok risk söz konusudur.
borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Kâr payı hakkında bilgi edinin.

Temettüler, yönetim kurulunun takdirine bağlı olarak pay sahiplerine ödenen bir menfaattir.

 • Durağan şirketler, hisse senedi fiyatlarının fazla artmadığı durumlarda yatırımcıları mutlu etmek için çoğunlukla temettü ödüyorlar.
 • Kâr payı, uzun bir süre “pasif” (otomatik) gelir elde etmek için mükemmel bir yoldur.
borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Borsada Neden yatırım yapmalıyım?

Kendinize neden yatırım yapmak istediğinizi ve ne kazanacağınızı kendinize sorun. Borsa çok uçucu olabilir ve kötü bir gün yatırımınızın önemli bir bölümünü kaybedebilirsiniz.

 • İyi yatırımcılar uzun vadede yatırım yaparlar. Hızlı bir kazanç elde etmek istiyorsanız, borsa para koymak için iyi bir yer olmayabilir.
 • Başarılı hisse senedi yatırımı zaman gerektirir. Haftada en az birkaç saat boyunca şirketleri hakkında araştırma yapmalısınız. Bu tür araştırma son derece önemlidir.

Borsada Yatırım Yapacak Hisse Senedi Seçimi

Borsada Yatırım Yapacak Hisse Senedi Seçimi
Borsada Yatırım Yapacak Hisse Senedi Seçimi

Güçlü yönlerinizi belirleyin.

 • Hangi şirkete yatırım yapacağınız konusunda biraz araştırma yapmak zorunda kalacağınızdan, önce azda olsa çalışmasını bildiğiniz şirketlere odaklanın.
 • Yerel şirketleri kontrol edin, çünkü onlarla etkileşim kurmak ve işlerinin alanınızı nasıl etkilediğine dair bir fikir edinmek için daha fazla fırsatınız olabilir.
borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

Bir hisse senedinin toplam değerini düşünün.

 • Bir şirketin değerini belirlemek için biraz araştırma ve matematik yapmak gerekecek. Listelenen fiyattan daha yüksek bir gerçek değere sahip bir hisse senedi, muhtemelen satın almaya değer bir hisse senedidir.
 • Hisse senedi satın almak, bir şirketin kısmi mülkiyetini satın almak anlamına geldiğinden, şirketin tamamını satın almak için mali anlamda yarar sağlayıp sağlayamayacağını (paranız olduğu varsayılarak) belirleyin.
 • Şirketi satın aldıysanız, yatırımınızı ne kadar süre sonra kar elde edeceğini düşünün.
 • Piyasalar değiştikçe karın şiddetle değişebileceğini unutmayın. Teknolojiler eskimiş olabilir veya yönetmelikler değişebilir ve bir şirketin ürünlerini daha az değerli veya yararsız hale

borsa nasıl oynanır8 - Borsa Nasıl Oynanır Resimli Detaylı Anlatım

Bir şirketin değerini belirlemek için birkaç değişkene bakmanız gerekir.

Bunlara arasında Gelecekteki Performans, Nakit Akışı ve Gelir de dahildir.

 • Gelecekteki Performans. Bir şirketin değeri büyük oranda gelecekteki performans tahminlerine dayanmaktadır. Geçmişteki performans, yalnızca şirketin gelecekte nasıl performans göstereceğinin göstergesi olarak önem taşır.
 • Nakit akışı. Genel olarak, çok varlık ve yüksek işletme maliyeti olan bir şirket, daha az varlık ve daha düşük işletme maliyeti ile benzer bir işletmeye göre daha az nakit akışı sağlar. Nakit akışı, borcu ödemek için kullanılabilen eldeki nakit paradır.
 • Gelir, bir şirketi değerlendirecek en önemli faktörlerden biridir. İki şirket aynı nakit akışına sahipse ancak daha yüksek bir geliri varsa, bu şirket muhtemelen daha fazla değecektir.
Borsa Nedir
borsa nasıl oynanır

Farklı bir portföy oluşturun.

 • Bildiğiniz şeye yatırım yapmak önemlidir, ancak bir sepette yumurtalarınızın tamamını sığdıramazsınız. Aynı Sektöre yatırım yaptığınızda, kısa sürede yatırımınızın çoğunu kaybedebilirsiniz. Ani bir kayıp riskini en aza indirgemek için genel olarak yatırım yapın.
 • Çok çeşitli ekonomik sektörlere yatırım yapın. Teknolojiye yoğun bir şekilde odaklanıyorsanız, tüketici ürünlerine, gayrimenkullere veya diğer herhangi bir sektörde yatırım yapmayı düşünün.
 • Çoğu yatırım uzmanı yatırım yapabileceğiniz tüm fonları borsaya koymamak için tavsiyede bulunur. Tahvilleri, para birimlerini ve emtialarını da düşünün.
 • İlişkili olmayan yaklaşık 20 farklı hisse senedi portföyü oluşturmaya çalışın. Bu, hala çok çeşitli kazanç fırsatları sağlarken, takip edebilmeniz için yönetilebilir bir numara olmalıdır.
Ne zaman hisse senedi almalıyım
Ne zaman hisse senedi almalıyım

Ne zaman Hisse Senedi Almalıyım?

Başarılı yatırım için, doğru zamanda satın almak esastır.

 • Bir kerede her şeyi satın almayın. Satın aldıktan hemen sonra piyasa bir düşüş yaşarsa, yatırımınızın çoğunu kaybedebilirsiniz. Bunun yerine, satın aldığınız her sefer riski en aza indirgemek için ilk yatırımınızı birkaç ayda tamamlayın.
 • Hisse senedi alımlarını düşünürken bir hisse senedi tablosuna bakın. Google ve Yahoo hem kapsamlı çevrimiçi borsa tablolarını sunuyor ve seçim yapabileceğiniz diğer birçok benzer hizmetleri var.
 • Hisse senedi trendinin yükselip yükselmediğini kontrol edin. Bu, fiyatın istikrarlı bir şekilde arttığı anlamına geliyor. Artan ancak hızla artması beklenmeyen hisse senetleri arayın. Hisse senetleri çok yüksek çıkacak, bu yüzden bir fiyat hızlı bir şekilde tırmanıyorsa, kısa süre düşecek, iyi bir şans var.
 • Ticaret hacmini kontrol edin. Bir hisse senedi istikrarlı bir şekilde daha fazla alıcı buluyorsa, bu hisse senedinin sağlığının iyi bir göstergesidir. Azalan hacimle yükselen bir fiyat, faiz eksikliğinden dolayı fiyatın düşeceği anlamına gelebilir.
 • Hisse senedi hareketli ortalamasını bulun. Hareketli ortalama, bir hisse senedinin zaman içindeki ortalama fiyatıdır. İdeal olarak bu ortalama artacak ve listelenen fiyat bu ortalamanın üzerinde olacaktır.
 • Hızlı artan hisse senetlerinden kaçının. Eğer fiyat çok artarsa ​​ve grafikte bir miktar artış varsa, hisse senedi muhtemelen güvenle yatırım yapmak için çok kararsızdır.

 borsadan nasıl para kazanırım1 - Borsa Nasıl Oynanır Resimli Detaylı Anlatım

Yatırımdan Sonra

İyi hisse senetleri satın alın ve bekleyin. Kendini kontrol etmeyi prensip edin ve nakit para kazanmak için çaresiz kalmadıkça sağlam hisse senetlerine devam edin. İyi hisse senetleri, uzun vadede büyük kazanımlara neden olabilir.

 • Art arda alıp satarsanız, komisyonculara komisyona gidecek ve kazançlarınız düşecektir.
 • “Gün ticareti” yeni üyelere yüklenmektir, çünkü tecrübeli profesyonellere ve optimum anlarda satın almak ve satmak için tasarlanmış bilgisayar programlarına karşı ticaret yapmaktadırlar.
 • Bunun yerine, sağlam ve büyümekte olan şirketlerin hisse senetlerine devam edin. Hisse senetleriniz kâr payı öderse, kazanma potansiyelinizi artırmak için yeniden yatırım yapın.

borsadan nasıl para kazanırım2 - Borsa Nasıl Oynanır Resimli Detaylı Anlatım

Gittikçe portföyünüzü genişletin.

 • Portföyünüz kurulduktan sonra her defasında tekrar gözden geçirin ve uygun değişiklikleri yapın.
 • Para düzeyi iyi olmayan sektörlerden çekin ve daha fazla getiri elde eden alanlara daha fazla yatırım yapın.
 • Çeşitlendirmeye devam etmek için mevcut olduklarında ek fonlarla daha fazla yatırım yapın.

KAYNAK:

 • https://www.wikihow.com/Invest-in-the-Stock-Market

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir