Borsa nasıl oynanır? Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsa nasıl oynanır?

Günümüzde internet en çok kullanılan iletişim aracıdır. İnsanlara para kazanma konusunda dev bir kapı açmıştır. Borsada bir nevi para ile oynama sanatıdır. Peki bu sanattan siz niye mahrum kalasınız? İnternetin bizlere kattığı bu kolaylık sayesinde artık borsa salonlarına gitmek yerine internetten istediğimiz gibi hisse satıp alabiliyoruz. Öncelikle borsa oyunu için yapılması gereken ilk adım herhangi bir bankadan yatırım hesabı açmak. Ardından sizde borsadan para kazanabilirsiniz.


 

Borsadan nasıl para kazanılır?

Borsa kazandırma potansiyeli yüksek bir ticaret alanıdır. Borsada net kazanımlar sağlayabilmek için planlı ve sistemli olmak gerekir. Piskolojiniz bu durum için elverişli olması gerekir. Peki dev kuruluşlar bile batarken siz doğru yatırımı nasıl yapacaksınız? Bu soru için verilebilecek en doğru cevap gelecek vaat etmeyen ve yanlış yatırımlardan kaçınarak bütçenize zarar vermemenizdir.

Birçoğumuz günlük hayatta borsadan kazanılan ve kaybedilen miktarları elbette duymuştur. Kaybın sebebi çok fazla işlem yaparak stres altına girmenizden kaynaklıdır. Kazanmak için ise dünya çapındaki gelişmeleri takip ederek planlı ve programlı çalışmalısınız. Diyelim ki; bir A şirketinin hissesi yükselecek ve siz bunu fark ettiniz. Hemen belli fiyat aralığından aracı kurumunuza o hisseyi alması emrini verirsiniz. Bu alım emri anlaştığınız kurum tarafından sisteme iletilir ve sistem belirlemiş olduğunuz aralıkta alım yapar. Daha sonra bu durum gerçekleştiğinde istediğiniz aralıktan satarak kazanç sağlarsınız. Bu seferde aracı kuruma satma emrinizi iletirsiniz ve aracı kurum da bu satışı gerçekleştirir. Bu şekilde bir borsa işlemi yapmış ve para kazanmış olursunuz.


 

Borsadan sürekli kazanç sağlamanın altın kuralları

 

 1. Bütçesini bir alana değil birden fazla alana dağıtan yatırımcının her zaman kazanma olasılığı daha -yüksektir.
 2. Borsa dinamik bir pazardır bu sebeple dikkatli ve emin adımlar atılmalıdır.
 3. Sağdan soldan gelen boş bilgilere göre hareket edilmemelidir.
 4. Borsada düşüş varsa hisse satılmalı yükseliş varsa ise hisse elde tutulmalıdır.
 5. Almış olduğunuz hisseden şüphe duyduğunuzda ve hisseniz karlı bir pozisyondaysa hissenizi satıp başka hisselere yönelmelisiniz.
 6. Akıldan çıkarılmaması gereken bir diğer konu ise; hisse fiyatları yükselirken tahvil fiyatlarının daima düşüşte olmasıdır.
 7. Hisse senedi alım satımı yaparken enflasyonu göz önünde bulundurmalısınız.
 8. Günlerce kazandıran hisse bir sonraki günde kazandıracak diye bir kural yoktur, bir hissenin sürekli başarılı olacağı hissinden vazgeçin.
 9. Satın almış olduğunuz hisse tamamen zarara dönüşmediği sürece sizde bu işten zarar etmiş sayılmazsınız.
 10. Borsanın son günü olan Cuma günü geldiğinde hisse senetlerinizle oynamayın. Eğer oynarsanız bütün hafta boyunca kazandıklarınızı kaybedebilirsiniz.
 11. Hisse senetlerini yakından takibe alabileceğiniz bir site bularak kendi sisteminizi yaratın.
 12. Borsada kazancın yolu düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satmaktır. İstediğiniz fiyatta alım satım emri vererek bütçenizi katlayabilirsiniz.
 13. Belki de bu maddeler arasında en önemlisi: Kendi kurallarınıza sadık kalın.
 14. Küçük yatırımlarla başlayarak uzun vadede yatırımlar yapın.
 15. Piyasayı bilin veya bilmediğiniz piyasa hakkında derin araştırmalar yapın. Unutmayın para kolay kazanılmıyor.
 16. Kendinizi her gün işlem yapmak zorunda hissetmeyin. Kendinizden emin değilseniz sadece bekleyin ve hisse grafiklerinin dalgalanma durumlarını keyifle izleyin.
 17. Hisseler o anki trendlere göre hareket eder. Güncel olayları takip ederek borsadaki dalgalanmalar hakkında kafanızda bir fikir oluşabilir.
 18. Kibirli olmayın. Kazanmak ortak amaç ancak fazla kibre kapılıp elinizdeki parayı kaybetmeyin.
 19. Fırsatlar sürekli sizin ayağınıza gelmez. Ani değişikliklerle gerekli yatırımı yapabilmeniz için hesabınızda her zaman yeterli miktarda para bulundurun.

Borsa nasıl oynanır? Borsadan Nasıl Para Kazanılır?” için 2 yorum

 • 6 Aralık 2017 tarihinde, saat 19:41
  Permalink

  maddeler halinde açıklamışsınız resmen 0 bilgiden bilgi sahibi oldum diyebilirim teşekkürler

  Yanıtla
 • 6 Aralık 2017 tarihinde, saat 20:30
  Permalink

  Sanırım kısa vadede para kazanmak zor ancak uzun vadeli güvenilir firmalar ile para kazanmak mümkün

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir