Borsa Yatırım Fonu (ETF) | Doğru ETF Seçmek İçin İpuçları

Borsa Yatırım Fonları (ETF)

Bir ETF veya Borsa Yatırım Fonu, bazı aracı kurumlar aracılığıyla herhangi bir bireysel hisse senedi gibi az ya da çok işlem gören farklı varlıkların sepetidir. Borsa Yatırım Fonları, bir piyasa endeksinin bileşenlerini eşleştirmek ve izlemek için tasarlanmış bir hisse senedi gibi çalışan endekslerdir. ETF fonları gün boyu satın alınabilir veya satılabilir, bu da ETF fonlarının fiyatının gün boyunca değişmeye devam ettiği anlamına gelir. ETF fonları satın alındığında asgari gereklilik yoktur.

Bireysel yatırımcılar, portföyünde ağırlıklı olarak ETF fonlarına yatırım yaparlar, bu da onların çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmasına yardımcı olur. Ancak, çoğu yatırım fonu yöneticisi, portföylerini tamamlamak ve ETF’lere dayanarak yatırım stratejilerini uygulamak için ETF fonlarını kullanmaktadır.

 

ETF’den yararlanmak için onları anlamak önemlidir. Neyse ki ETF’yi anlamak, çok basit olduklarından dolayı yapılması çok zor bir şey değildir.

ETF, yatırım fonlarına benzer ve Borsa hisseleri gibi davranır. ETF fonlarının performansı, temel bir endeksi izler. ETF temel olarak temel alınan endeksi kopyalamak için tasarlanmıştır.

ETF, düşük işletme maliyetleri ile birlikte daha geniş bir pazar maruziyeti sağlar. ETF’nin bir diğer yararlı yönü ise düşük portföy devridir. Endeks fonlarına kıyasla, ETF’ler çoğunlukla çok daha ucuzdur ve ayrıca vergiler açısından size kolaylık sağlarlar.

 

Neden ETF?

ETF, son birkaç yılda popülerlik ve tanınırlık kazandı.  ETF’yi birçok yatırımcı için mükemmel seçim yapan pek çok neden var; bazıları aşağıdaki gibidir:

 1. Endeks veya yatırım fonlarıyla kıyaslandığında fiyat noktası, ETF fonları için en büyük artıdır. ETF fonları, yatırım fonlarının yol açtığı şekilde insanı etkilemez, bu yüzden daha az ücret ödemeniz gerekir. 
 2. Vergi verimliliği de ETF fonlarına yatırım yapmaktan yana olan çok önemli bir noktadır.  Yatırım fonlarına kıyasla daha az işlem vardır. Daha az işlem, daha az vergi ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelir, bu da para tasarrufu yapacağınız anlamına gelir.
 3. Bir ETF ile neredeyse hiç sürpriz yok. Neye bulaştığını biliyorsun. ETF’nin fiyatı tüm gün boyunca dalgalandığından, ETF’nin fiyatını bilmenin sebebi budur. Günün sonunda fiyatı bilmek için yatırım fonları gibi beklemek zorunda değilsiniz.

 

ETF’lerin Büyümesinin Ardında Ki Sebep

ETF’lerin yatırımcılara daha cazip olmasının nedeni, maliyetin, diğer yatırım fonlarına kıyasla çok düşük ücretlerle çok sayıda iyi ETF bulmasıdır. Ayrıca, ETF’ler, Vergi Sürelerini ele almanın yanı sıra, almak için iyi bir seçenek. 

ETF’nin yöneticisi, ETF’nin izlemeye çalıştığı temel endeksin bir bileşeninin değiştiği bir durum gerçekleşmediği sürece, hisseleri sürekli olarak satın alma ve satma ihtiyacı hissetmemektedir. 

Üçüncü olarak, ETF’ler, farklı bölümlere ve enerji veya gelişmekte olan pazarları içeren tahvil piyasasına yatırım yapmak için etkili bir yol sağladığı için Kolaylık ve Çeşitlendirme ile bir yatırımcı sağlar. 

Son olarak, diğer hisse senetleri gibi, ETF’ler gün içinde herhangi bir zamanda satın alınabilir veya satılabilir. Ancak, bunlara karşı, yatırım fonları her bir işlem günü sonunda sadece bir kez fiyatlandırılır.

 

ETF Türleri

Aktif olarak yönetilen ETF’ler

Belirli yatırım hedeflerini karşılayacak şekilde yönetilen ETF’lerin türü, aktif olarak yönetilen ETF’ler olarak bilinir. ETF’ler içindeki varlıklar, bu yatırım nesnesine ulaşmak için portföy yöneticileri tarafından aktif olarak yönetilmektedir. Bu tip ETF’ler endüstrinin çok küçük bir bölümünü temsil etmektedir.

Para Birimi ve Emtia ETF’leri

Döviz piyasasına ve emtialara gelecekteki piyasa veya fiziki varlıklar aracılığıyla yatırım yapan ETF’ler, Döviz ve Emtia ETF’leri olarak bilinir. Bu ETF’ler, yatırımcıların değerli maden, tarım ürünleri, para birimleri ve enerji içeren alternatif yatırımlara maruz kalmasını sağlar.

Kaldıraçlı ETF’ler

Bu tür ETF’ler, altta yatan endekslerin getirileri üzerine iyileşme söz konusu olduğunda borç ve finansal türevleri kullanır. Bu ETF’ler, temel kriterlerin günlük geri dönüşünün iki katı veya bazen üç katı almayı dener.

Ters ETF’ler

Ters ETF’ler, bir yatırımın ya da dayanak varlığın değerindeki düşüşten kâr elde etmek için türevleri kullanır. Ters ETFS, pazardan ters yönde hareket etmek için çaba sarf ettikleri şekilde tasarlanmışlardır. Bu ETF’ler, kısa vadeli ticareti arayan tüccarlar arasında popülerdir.

Endeks ETF’si:

Bugün en ünlü ETF türlerinden biri de Index ETF’dir. Bir endeks ETF bir endeksin performansını düşürür. Performans endeksi oluşturmak için kullanılan menkul kıymetlerin küçük bir örneğine sahip olmak veya indeks içeriğinin daralmasını dahil ederek izlenir. Temsilci ve Çoğaltma, Dizin Fonlarının türleridir.

Emtia ETF’leri veya ETC’leri:

Gümüş, altın ve diğer metalleri içeren metalara yatırım yapan ETF’ler, Emtia ETF’leridir. İlk Emtia ETF’leri altın borsa yatırım fonları şeklinde idi. Ancak, bunlar güvenlik dışı endeksleri takip eden endeks fonlarıdır. Önceleri, Emtia ETF’lerinin fiziki metaları vardı, ancak bugün gelecekteki ticaret stratejilerini uyguluyorlar.

Bond ETF’leri:

Genellikle farklı tahvillere yatırım yapan ETF’ler Bond ETF olarak bilinir. Borsa durgunluğu sırasında, tahvil ETF’leri talep üzerine yükselen tahvillerdir. Bond ETF’ler üçüncü taraflarca alınmadıkça veya satılmadıkça iyi bir getiri sağlar. 

Uzun ETF’ler:

İsminden de anlaşılacağı gibi uzun ETF’ler, altta yatan endekste ‘Uzun pozisyonu’ alırlar. Tipik olarak, belirli bir endekste şirketlerin bazı hisseleri var. Endekste bir miktar artış olması durumunda, uzun ETF’lerdeki pay fiyatları da ticaret maliyetleri ve harcamalar hariç eşit olarak artmaktadır. 

Altın ETF’ler:

Altın stokunun bir örneğine yatırım yapan ya da bir bakıcı tarafından güven altında tutulan fiili altın üzerinde hak iddia eden ETF’ler Altın ETFler olarak bilinir. Genellikle altın ETF’lerdeki hisselerin altın fiyatları ile sert bir döngü içinde hareket eder. Altın odaklanabileceğiniz tek şey değil, diğer değerli metallere vurgu yapan bazı ETF’ler var.

 

hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

ETF Seçerken Takip Edilecek İpuçları

İşini iyi bilen ve piyasa analizinin artıları olarak kabul edilen Yatırımcılar da bu ETF’nin önemini fark etmeye başladılar. Son yıllarda ETF’lere yapılan yatırımın beş kat artmış olduğu görülmektedir.  

Yatırımcılar artık yüzlerce veya hatta binlerce ETF var, mevcut ETF’lerin sayısının her geçen saniye ile birlikte arttığını görüyoruz. Bu rakam, piyasadaki yatırım fonlarının önünde oldukça küçüktür, ancak artan ETF’lerin bu hızı, çok fazla büyümeyi temsil ettiği için göz ardı edilemez. 

ETF’ler, sektördeki çeşitli nedenlerden dolayı popülerlik kazanmış ve popülerlik kazanmış olduğundan, genişletilmiş menü de büyümeyi ve sektördeki daha fazla büyüme alanını göstermiştir. Bu durum göz önüne alındığında, yatırımcıların oldukça büyük bir menüden doğru ETF’yi seçmeleri çok zor olmalı. Bu, yatırımcının aşağıdaki gibi açıklanan belirli adımları takip etmesi durumunda kolayca ele alınabilecek bir zorluktur:

Bir Hedef Belirlemek:

 • Bir tatil için ya da başka bir nedenden dolayı, örneğin, emeklilik için tasarruf ederken, sizin için ne biriktirdiğini ve hedefinizi analiz etmek her zaman çok önemlidir, böylece yatırımlarınızı bu ana amaca hizmet edecek şekilde bağlayabilirsiniz. 
 • Bunun klasik bir örneği, hedefinizin daha kısa bir zaman dilimi ve tersi durumunda kısa vadeli tahvili ETF’lerin sizin için uygun olabileceği anlamına gelecektir. Eğer hedefiniz daha uzun bir süre için ise, bir Eşit ETF’ler size daha uygun olabilir. Aynı zamanda, düzenli bir gelir arıyorsanız, bir temettü ETF sizin için yararlı olabilir. 
 • Bunu özetlemek, gelir ihtiyaçlarınızın farkında olmak ve ne kadar yatırım yapmanız gerektiğinin farkında olmak akıllıca seçiminize yardımcı olabilir.

Bakış Açınıza odaklanın

 

 • Birinin ETF’lere yatırım yapmak için belirli bir uzmanlığa ihtiyacı yoktur. Hedefinize odaklanmak, finansal piyasalarda neler olup bittiğini güncellemeye yardımcı olur. 
 • Örneğin, bir para yatırma işleminden geçmiş ETF’yi seçip seçmemek, ilgili para biriminin değerini bilmek ve bunun nasıl ele alınabileceğine dair tanımlanmış bir görünüme sahip olmak suretiyle daha basit hale getirilir. Aynı zamanda, hisse senedi piyasalarının volatil olmaya devam edeceğine dair belirli bir görüş, sizi buna karşı tamponlamaya çalışan asgari bir dalgalanma ETF’ye yönlendirebilir. 
 • Tam olarak ne beklediğinizi ve tercihlerinizin ne olduğunu daha iyi anlayarak, en uygun ve doğru ETF’leri eşleştirmek için daha iyi bir şansa sahip olacaksınız.

Fon Sağlayıcıları Üzerinde Araştırma Yapıyor musunuz?

 • ETF’lerin yükselen popülaritesiyle, fon sağlayıcılarının sayısı da artmaya devam ediyor, ancak piyasadaki her yeni katılımcı ile daha da önemli olan şeyin kimin ve kimin sunabileceği ile ilgili kim olduğunu kimsenin akılda tutması gerekmiyor. . 
 • Belirli bir fon seçerken, sağlayıcınızın kim olduğu ve ETF endüstrisinin yanı sıra küresel finans piyasasında ne kadar bir deneyime sahip olduğu konusundaki araştırmanızı yapmalısınız, çünkü o zaman size doğru fonları sağlayabilir. . 
 • Sorulara cevap bulmak, fon sağlayıcı uzun vadede mi olacak? Piyasa detaylarını ya da sizin için çalışacak anlayışları olabilir mi? Ticaretini desteklemek için yönetim altındaki varlıkları var mı? Bu sorular doğru fon sağlayıcısını seçmek için anahtardır.

ETF’ler Nasıl Seçilir?

ETF’yi seçerken her yatırımcının akılda tutması gereken bazı önemli faktörler vardır. Bazıları aşağıdaki gibidir:

Varlıkların Seviyesi (NAV veya net varlık değeri):

Geçerli bir yatırım olduğunu düşünmek için ETF’nin varlıkların asgari seviyesine (NAV veya net varlık değeri) sahip olması gerekmektedir. Genel olarak ETF için ortak eşik en az 10 milyon dolar olmalıdır. Bu eşiğin altındaki varlıklar ile ilgili olan herhangi bir ETF, yatırımcıdan çok sınırlı bir menfaat içerecektir. 

Ticaret etkinliği:

Her yatırımcı, seçtiği ETF’nin günlük bazda yeterli hacimde işlem görmesi gerektiğini kontrol etmelidir. Çok az ticarete sahip olan bazı ETF’ler var. Çok ünlü ETF’lerin bazılarında işlem hacmi neredeyse milyonlarca hisseye ulaştı. İşlem hacmi, likiditenin bir göstergesi olarak kullanılabilir.Genel anlamda, ETF için daha yüksek işlem hacmi, teklifin yayılmasını talep edecek kadar sıvı ve daha sıkı olma olasılığı daha yüksek olduğu anlamına gelir. 

Dayanak varlık veya endeks:

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, ETF’lerin temel aldığı varlık sınıfının veya endeksin temelidir. Çeşitliliğin önemini akılda tutarak, coğrafi odaklanma veya dar sanayiye sahip olan belirsiz endeksine yatırım yapmak yerine, kurulu temelli bir ETF’yi seçmek daha çok tercih edilir. 

Takip hatası:

ETF’lerin çoğu, temel endekslerini yakından takip etmektedir, ancak bunları takip etmede fazla dikkat etmeyenler vardır. Düşük izleme hatası olan bir ETF, daha büyük izleme hatası olanla karşılaştırılabilecek şekilde tercih edilir.

hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Fiziksel ve Sentetik Çoğaltma:

Fiziksel ETF’ler, endekslerini temsilci örneklemle takip ederler veya birlikte endeks oluşturan bütün temel menkul kıymetleri tutarlar. Fiziksel replikasyon, endeks bileşenlerinin satımının yanı sıra satın alma etrafında hareket eder; ETF’nin kalitesine bağlı olarak, hataların veya iş yoğunluğunun yakından izlenmesine tabi olabilir. Dayanak varlık satın alırken sağlayıcıların çoğu optimize edilmiş örnek veya hepsini seçer. Fiziksel çoğaltma söz konusu olduğunda görüşler vardır.  

Bazıları, iki kategoride bölünmeleri gerektiğini, yani örneklemenin tam kopyadan ayrılması gerektiğini savunuyorlar. Karşılaştırıldığında, tam çoğaltma daha yaygın ve genellikle güvenilir olanı olarak bilinir. Bununla birlikte, küresel piyasalarda, fiziksel kopyalama, her ne kadar, bir işlemin maliyeti söz konusu olduğunda, portföyün en iyi çıkarına uygun olmadığı için her zaman uygun değildir. Öte yandan, örnekleme idari masrafları azaltmaktadır, ancak hataların sayısını artıran tam endeksi takip etmemektedir.  

Sentetik ETF’ler, yatırım stratejisini yürütmek için swap olabilecek türevlere dayanarak belirli bir endeksi takip etmek için bilinir. Takas, belli bir süre boyunca nakit akışını değiştirmek için iki farklı taraf arasında bir anlaşmadır. Anlaşma, karşı taraf ile ETF arasında, ücret hariç, ETF’nin endeks getirilerini ödeyecek. Sentetik ETF, menkul kıymetlere sahip olmaksızın endeksi izler.Swap, izleme hatasını yanı sıra maliyetleri de azaltır.

Sentetik ETF’ler tarafından piyasada dile getirilen endişelerin ortaya çıkmasının üç nedeni var, söz verdikleri her şeyi gerçekten veriyorlar mı? Yatırımcılar için anlamak kolay mı? Teminat olarak, sentetik teminat nedir. Sentetik ETF’ler, yatırımcının ellerine ulaşması zor olan piyasaya el uzatması için daha iyi bir seçenek olarak düşünülmektedir. Sentetik ETF’lerin, temel yatırımların satın alınması, satılması veya bulundurulması pahalı olduğu durumlarda da çok yararlı olduğu düşünülmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir