Borsa yatırımı yapılmalımıdır, Riskleri Nelerdir?

Borsa Nedir, Yatırım Yapılmalı Mıdır, Riskleri Nelerdir?

Sizlere bu yazımızda borsa hakkında bilgiler verecek ve zihninizde beliren soru işaretlerini gidermeye çalışacağız. İlk olarak borsanın ne olduğu ile başlayalım.

Genelde borsada ticaret yapan kimseler borsa oynuyorum cevabını vermektedirler ancak borsa kumar gibi oynanacak bir yer değildir. Borsa gerçek hayatta yapılan ticaretin sanal ortam üzerinde gerçekleştirilmesidir. Bu durumda aracı kurumlar üzerinden alıcı ile satıcı mallarını ya da hisselerini alıp satabilmektedir. Böylelikle karşılıklı bir ticaret yaşanmaktadır.

Borsada kıymetli evrak türlerinden birisi olan hisse senetleri alınıp satılmaktadır. Bu sayede bir şirketin hissesi halka arz edilmiş olmak da ve şirket de buradan nakit para kazancı sağlamaktadır. Eğer şirket değer kazanırsa bu durumda yatırım yapan kişi de kazanç elde etmiş olacaktır. Dolayısıyla karşılıklı menfaatin olduğu bir ortam bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

 


Yatırım Yapılmalı Mıdır?

Eğer paranızın enflasyon karşısında eriyip gitmesini istemiyor ve kazanç da elde etmek istiyorsanız bu durumda borsa yatırımı yapmak mantıklı bir hareket olacaktır. Ancak borsa yatırımı yapabilmek için bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir. Bu kapsamda hangi ürünü ne zaman alıp ne zaman satacağınız konusunda fikirleriniz isabetli olmalıdır.

Bu şekilde isabetli kararlar verebilmek ise yeterli eğitimi almayı ve tecrübeyi gerektirir. Almış olacağınız kararlar borsada sizlere büyük meblağlar kazandırabileceği gibi büyük meblağlar da kaybettirebilir. İşte bu sebeple eğitim almanızda büyük fayda bulunmaktadır.

İsabetli karar derken kast ettiğimiz husus hisse senetlerinin ne zaman değerlenip ne zaman değer kaybedeceğini tahmin edebilmektir. İşte bu ise gündemi doğru bir şekilde tahmin etmeyi gerekmektedir. Böylelikle şirketin değeri hakkında ciddi bir fikir edinebilmek mümkün olacaktır.

 


Riskleri Nelerdir?

Borsa’da zaman zaman riskler de oluşmaktadır. Bu işse ticaretin doğasında olduğu için göze alınabilir bir husustur. Eğer bu riskler yeteri kadar bilinirse bu durumda önceden önlem alabilmek mümkün olacaktır.

Bu kapsamda risklerden birisi faiz oranları olmaktadır. Zira faiz oranları arttıkça şirketlerin yatırım yapmaları zorlaşmakta ve bu da hisselerinde düşüşe neden olmaktadır. Eğer merkez bankası tarafından faizlere müdahale edilirse bu durum genellikle hisse senetlerini olumsuz etkilemektedir.

Borsanın riskleri arasında genel ekonomik durumun kötüye gitmesi de yer almaktadır. Bu durumda her yerde bir risk meydana geleceği için aslında bu maddeyi çok da hesaba katmamak gerekir. Ancak gerek iç gerek dış siyasette istikrarsız bir durum ekonomiyi anında olumsuz etkilemektedir. İşte bu sebeple havayı önceden koklamak büyük bir önem arz etmektedir.

Riskler arasında şirketlerin işlerini de sayabiliriz. Bu kapsamda yatırım yapmış olduğunuz şirketin işlerinin kötüye gidiyor olması sizlerin yatırımlarınızı da doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla yatırım yapmadan evvel tüm bu hususları ayrıntılı bir şekilde irdeleyerek karar vermeniz sizler için son derece önem arz edecektir.

Sonuç olarak genel bir değerlendirme yapacak olursak borsa yatırımı tamamen bilgiye dayalı bir yatırım şeklidir. Her ne kadar hisse senetleri değer kaybettiğinde alınıp değer kazandığında satılacak olsa da bu zamanları doğru bir şekilde kestirebilmek büyük önem arz etmektedir.

Dolayısıyla sizler de ücretsiz borsa eğitimi veren demo hesaplara girerek kendinizi bu alanda iyi bir şekilde geliştirdikten sonra yatırım yapmaya başlamalısınız. Aksi takdirde birikimlerinizi bir anda kaybedebilmeniz söz konusu olabilecektir. Gerekli bilgi ve tecrübeyi edindikten sonra da şirket hakkındaki tüm gelişimleri yakından takip etmeniz gerekmektedir. Böylelikle çok daha isabetli kararlar alabilmeniz mümkün olacaktır. Bu da kazançlarınızı doğrudan etkileyecektir.

Borsa yatırımı yapılmalımıdır, Riskleri Nelerdir?” için bir yorum

  • 23 Aralık 2017 tarihinde, saat 18:40
    Permalink

    Borsa yatırımını nasıl yapmam gerektiğini bilmiyordum bu makale sayesinde öğrendim teşekkür ederim.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir