Borsada Dalgalanmaya Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Borsa en küçük olaylardan bile anında etkilenmektedir. Dolayısıyla büyük olaylarda büyük dalgalanmalar yaşanması son derece normaldir. Özellikle kriz döneminde borsa sallantıda olduğu için herkes çekimser davranmaktadır. Ancak krizi fırsata dönüştürmesini bilen kişiler, doğru adımlarla çok para kazanabilmektedirler. Bir ülkedeki her türlü işteki istatistiki veriler önemlidir. Bu istatistik bilgiler ülkenin ekonomisi hakkında bilgiler vermektedir. Dolayısıyla anket şirketlerini, istatistik kurumlarını an be an takip etmeniz faydalıdır. Bu sayede herkesten önce gelecekteki olası dalgalanmaları fark edebilir ve ona göre önleminizi alabilirsiniz. Bir ülkenin ekonomisi ne kadar güçlü ise borsası da o kadar güçlüdür. Halen 2008 krizin ardından ülke ekonomisi tam anlamıyla kendine gelebilmiş değildir. Aksine ülke ekonomisi son yaşananlardan dolayı daha kötüye gitmekte ne yazık ki usd dolar kuru hızla artmaktadır. Eğer bu olumsuz gelişmeler bitmezse ileride çok daha kötü bir tablo ile karşı karşıya kalınacaktır. Ancak her zaman karamsar olmamak gerekir. Özellikle ülkemizde gelecekte kesin yargılar vermek tamamen hata olur ve bedeli de çok ağır olur. O yüzden geleceğe dönük işlem yapacağınızda kesinlikle temkinli davranmalı ve her zaman bir b blanı hazırlamanız gerekir. Burası Türkiye olduğu için her türlü gelişme yaşanması tamamen normal bir durumdur. Ancak ileriye dönük gelişim aşağı seviyeleri işaret ediyor. İşlemlerinizi buna göre dikkatle yapabilirsiniz.

 

 

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Borsa İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmeli?

Borsada kazanmak için borsada “emir” işlemlerinin ne anlama geldiklerini öğrenmek gerekir. Sonra bu işlemleri yaparken doğru zamanlama yapmak gerekir. Aynı zamanda internette sürekli işlem yapıyorsanız muhakkak bilgisayarınız için bir güç kaynağı almalısınız. Tabi intenernetiniz de kesintisiz ve hızlı olmalıdır. Borsada en ufak bir gecikme sizi zarara uğratabilir. Özellikle serbest piyasa döviz içerisinde hesapların değerleri sürekli değişmektedir. İşte işlem yaparken netteki kesinti sizin büyük fırsatları kaçırmanıza neden olabilir. Bunu önlemek adına yüksek hızda ve kesintisiz internet kullanmak şart. Günümüzde teknolojinin yaygınlaşmasıyla beraber insanlar cep telefonlarıyla, tabletleriyle ve bilgisayarlarıyla borsa işlemlerini internet üzerinden takip etmektedir. Borsa işlemlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri de temkinli davranmaktır. Her zaman kendinizi kurtarabileceğiniz bir b planı olmalıdır. İşlem yaparken asla tüm paranızı yatırmamalısınız. Bilmediğiniz senetler hakkında asla işlem yapmamanız sizin için daha iyi olacaktır. Hiçbir işlemi emin olmadan ve araştırma yapmadan yapmamalısınız. Eğer borsa hakkında hiçbirşey bilmiyorsanız Forex’te deneme hesapları açarak sanal paralarla dilediğiniz kadar dileme yapabilirsiniz. Neyin nasıl yapıldığını öğrenebilir ve yeteri kadar bilgilendikten sonra artık gerçek parayla işe soyunabilirsiniz. Borsada takas ve bilanço analizlerini öğrenmeli ve sürekli ekonomini haberlerini takip etmelisiniz. Özellikle usd dolar kuru üzerinden para kazanıyorsanız Amerika’daki gelişmeleri takip etmekle beraber ülkemizdeki siyasi olayları da yakından takip etmelisiniz. Özellikle FED gibi kuruluşların kararlarını çok yakından takip etmelisiniz. Özellikle FED faiz indirimi ve faiz yükseltilmesi doların üzerinden çok büyük bir etkisi olmaktadır. Hatta FED sonrası dolar ne kadar olacak? Gibi soruların sorulması da bu yüzdendir. Borsa takibi yaparken gözlerinizin hızlı olması şarttır. Ekranda sürekli bir şeyler değiştiği için fırsatlar önünüzden akıp giderken onları kaçırmamalısınız. Kullandığınız sistem çok iyi olmalı, eğer yüksek hızda ve kesintisiz internet kullandığınız halde eski bir bilgisayar kullanıyorsanız sisteminiz çökebilir. Bu yüzden bilgisayar kullanırken sistemin çökmeyeceğinden emin olacak şekilde borsa takibi yapılması gerekir. Aksi takdirde asla konstantre olamazsınız.

Borsada Yatırım Yapmanın Faydaları

Bilindiği üzere borsa, kimilerini zengin ederken kimilerini de parasız bırakmaktadır. Borsada serbest piyasa döviz içerisinde doğru adımlarla çok zengin olabilirsiniz. Doğru ön görüler, doğru hamleler ve doğru zamanlamalar size hiç kazanamayacağınız kadar para kazandırabilir. Ancak para kazandırdığı gibi yanlış bir adımınızda dünyanızın parasını da kaybettirebilir. O yüzden borsada işlem yapmak asla bir çocuk oyuncağı değildir ve bu konuda gerçekten bilgi birikimine sahip olmanız gerekir. Tabi sadece bilgi birikimi de yetmemektedir, gelecekteki olaylar için doğru öngörülüre de sahip olmak gerekir. Bunun için her şeyden önce objektif olmak gerekir. Eğer usd dolar ve euro gibi paraların kur karşılığından para kazanıyorsanız sizin için en büyük özellik olayları doğru kavramaktır. Eğer ilerde ne gibi olumlu ve olumsuz gelişmeleri takip edebilirseniz bu alanda para kazanmanız da o kadar olası olur.  Eğer hisse senetleriyle iş yapıyorsanız aynı şekilde şirket içi olayları takip etmeniz gerekir. Aynı zamanda bu olayları doğru kavramanız ileriki zamanlarda doğru hamleler yapmanıza olanak sağlar. Hisse senetlerinin şöyle bir avantajı vardır, hisse senetlerinin doğrudan para karşılığı olduğu için asla zaman aşımı yoktur. Dilediğiniz zaman portföyünüzde tutabilirsiniz. Ancak şirketiniz iflas ederse tüm paranızı kaybetme olasılığınız da var ve bu yüzden kesinlikle şirketinizin siyasi olaylarını günü gününe takip ediniz. Ayrıca hisse senetlerinizi tuttuğunuz için de kesinlikle ek bir ücret ödemezsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir