Borsada Para Kazanmanın 10 Altın Kuralı

Borsada nasıl para kazanırım? Borsada daha çok para nasıl kazanırım? Borsada para kazanmanın yolları nelerdir? Gibi bir çok soruyu arama motorlarına soruyoruz. Ve karşımıza binlerce yüzlerce arama çıkıyor. Ama kesin bir yol hiç biri sunmuyor. Şimdiden söylemek isterim, borsada para kazanmak tamamen size bağlıdır. Tek yolu sizsiniz.

Büyük paranın cazibesi her zaman yatırımcıları borsanın kucağına atmıştır. Bununla birlikte, hisse senetlerinde para kazanmak kolay değildir. Sadece sabır ve disiplin gerektirmeyen, aynı zamanda pazarın da çokça araştırılması ve iyi anlaşılması gerekmektedir.

Buna ek olarak, son yıllarda borsa oynaklığının yatırımcıları kargaşa haline soktu. Böyle bir durumda yatırım yapmak, tutmak veya satmak yatırımcıyı ikileme sokmaktadır.

Hisse senedi piyasalarında başarı için henüz kesin bir formül bulunmamış olsa da, aşağıda dikkatli olunması halinde iyi bir getiri elde etme şansınızı artıracak bazı altın kurallar vardır:

Borsada Para Kazanmanın 10 Altın Kuralı

  1. Sürü Zihniyetinden Kaçının

Tipik yatırımcının kararı genellikle tanıdıklarının, komşuların veya akrabalarının eylemlerinden etkilenir. Dolayısıyla, etrafındaki herkes belirli bir hisse senedine yatırım yapıyorsa, potansiyel yatırımcılara olan eğilim de aynı şeyi yapmaktır. Fakat bu strateji uzun vadede geri tepmeye bağlıdır.

Zor kazanılan paralarınızı borsada kaybetmek istemiyorsanız, sürü zihniyetine sahip olmaktan kaçınmanız gerektiğini söylememe gerek yok.

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
  1. Araştırma Yapın

Hisse senedine yatırım yapmadan önce daima doğru araştırma yapılmalıdır. Ancak bu nadiren yapılır. Yatırımcılar genelde bir firma veya popüler hisselere yönelir. Ancak bu, kişinin parasını borsaya koymanın doğru yolu değildir.

  1. Anladığınız işe yatırım yapın

Bir hisse senedine asla yatırım yapmayın. Onun yerine bir işletmeye yatırım yapın. Ve anladığınız bir işe yatırım yapın. Başka bir deyişle, bir şirkete yatırım yapmadan önce, şirketin hangi işte olduğunu bilmelisiniz.

 

Ne zaman hisse senedi almalıyım
Ne zaman hisse senedi almalıyım
  1. Zor Piyasada Plan Yapmalısınız

Rotasız hiçbir yere varılamaz. Borsada sizin rotanızda yaptığınız plan olmalıdır. Büyük denizde hangi hisse senetlerine yatırım yapacağınız ve nasıl bir yol izleyeceğinizi önceden belirlemeli ve devamlı ikinci planlarınız olmalı.

 

  1. Disiplinli bir yatırım yaklaşımını takip edin

Tarihsel olarak, borsada büyük artışlarda dahi panik anlar sergilediğine tanık oldu. Piyasalarda görülen oynaklık kaçınılmaz olarak, büyük artışlara rağmen yatırımcılara para kaybediyor.

Bununla birlikte, sistematik olarak, doğru paylarda ve yatırımlarında tutulan para yatıran yatırımcılar sabır sayesinde olağanüstü getiri elde ettikleri görüldü. Dolayısıyla, sabırlı olmanız ve disiplinli bir yatırım yaklaşımını izlemenizin yanı sıra, uzun vadeli geniş bir resim aklınızda tutmanız da ihtiyatlıdır.

 

 

  1. Duygularınızın Size Hakim Olmasını Engelleyin

Birçok yatırımcı, özellikle korku ve açgözlülük gibi duyguları kontrol edememesi nedeniyle borsada para kaybediyor. Yükselen para piyasasında hızlı zenginliklerin cazibesine karşı direnmek zordur. Açgözlü, yatırımcılar kısa sürede borsada yapılan muhteşem getirilerin hikayelerini duyunca gaza gelir.

Zenginlik yaratmak yerine, bu yatırımcılar böylece pazardaki duyarlılığın tersine döndüğü an parmaklarını çok kötü bir şekilde yalıyorlar. Diğer yandan, yatırımcılar panik yaparak hisse satış fiyatlarını düşük fiyatlarla satıyor. Böylece, korku ve açgözlülük, yatırım yaparken hissedilecek en kötü duygulardır ve onlardan yönlendirilmemesi daha iyidir.

 

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
  1. Geniş bir portföy oluşturun

Portföyün varlık sınıfları ve araçlarla çeşitlendirilmesi, minimum riskle yatırımlarda optimum getiri elde etmenin en önemli unsurudur. Çeşitlendirme seviyesi her yatırımcının risk alma kapasitesine bağlıdır.

 

  1. Gerçekçi beklentileriniz Olsun

Yatırımlarınızdan en iyisini almayı ummak yanlış değildir, ancak maddi hedefleriniz gerçekçi olmayan varsayımlara dayanıyorsa belaya yöneliyor olabilirsiniz. Örneğin, son yılların boğa koşusu sırasında bir sürü hisse senedi yüzde 50’den fazla getiri elde etti.

Bununla birlikte, hisse senedi piyasalarından aynı tür bir getiri beklemeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu nedenle, Warren Buffett hisse senedinde yüzde 12’den fazla kazanmanın saf aptal şansı olduğunu ve ona güldüğünü söylediğinde, kesinlikle yanlış söylememiş olur.

 

 

  1. Fazla Paranızla Yatırım Yapın

Böyle uçucu bir piyasalarda risk almak istiyorsanız kaybedecek paranızın olup olmadığını öğrenin. Mevcut senaryoda para kaybetmeniz gerekli değildir. Yatırımlar gelecek aylarda da çok büyük kazançlar sağlayabilir.

Fakat kimse yüzde yüz emin olamaz. Bu yüzden risk almak zorunda kalacaksınız. Gerekli söylemene gerek yok, yalnızca fazladan para birimi ile yatırım yaparsanız yapın.

 

 

  1. Monitör titizlikle

Küresel bir köyde yaşıyoruz. Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan önemli olaylar finansal piyasalarımızı etkilemektedir. Dolayısıyla, portföyümüzü sürekli izlememiz ve istenen değişiklikleri etkilemeye devam etmemiz gerekmektedir.

Zaman kısıtlaması veya bilgi eksikliği yüzünden portföyünüzü gözden geçiremezseniz, iyi bir mali planlayıcı ya da bunu yapabilecek birinin yardımını almalısınız. Büyük yatırımcılar, “Bunu yapamıyor musunuz, o zaman hisse senedi yatırımları sizin için değil, paranızı daha güvenli ya da daha az riskli araçlar haline getirmeniz iyi olur” diye belirtiyor

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir