Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılır? Bütçe Planlama Örnekleri

Bütçe yönetimi nasıl yapılır? Bütçe planlama, paranızın kontrolünü ele alabilmenin birincil yoludur. Basitçe söylemek gerekirse, bir bütçe paranızı nasıl harcayacağınıza dair yazılı bir plandır. Aylık veya yıllık bir bütçe oluşturabilirsiniz. Bütçe, zaman içinde finansal kararlar vermenizi sağlar, bu da yıl boyunca tüm harcamalarınızı karşılamayı kolaylaştırır. Bütçe yönetimi sürekli olarak finansmanı değiştirmenize ve servet oluşturmaya başlamanıza yardımcı olabilir.

Bütçe Neden Önemlidir?

Bütçe güçlü bir araç çünkü paranızı nasıl ve nerede harcamak istediğinizi belirlemenize olanak tanır. Bütçe yönetimide uzmanlaştığınızda, her bir liranın nasıl kullanıldığını çok iyi bilirsiniz. Bir bütçeniz varsa harcamalarınızı takip edebilir ve önceliklerinizi karşılayıp karşılamadığını belirleyebilirsiniz. Çoğu zaman insanlar bütçe yönetimine başladıklarında, fast food restoranlarında yemek yemek ya da basit şeyler için ödeme yapmak gibi, aslında ne kadar gereksiz şeylere ne kadar para harcadıklarını gördüklerinde şaşırırlar.  Bütçe yönetimi, ilerlemenizi hedeflerinize göre izlemenizi ve finansal planınıza bağlı kalmanızı sağlar .

Bütçen Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bütçe oluşturulması basit bir süreçtir. Her ay ödemeniz gereken faturaların ve beklenen gelirinizin bir listesini bulundurmanıza yardımcı olur. Daha önce bütçelediyseniz, son üç aylık giderlerinize bakarak başlayabilirsiniz. Bunları kategorilere ayırmak için banka hesaplarınızı kullanın. Bütçe yönetimi yazılımınız varsa,giderlerinizi yükleyebilir ve bunları sıralamaya başlamak için yazılımı kullanabilirsiniz.

 1. Ay için gelirinizi listeleyerek başlayın. Bu, aldığınız maaşı ve kıra geliri veya yatırımlar gibi diğer kaynaklardan elde edilen geliri içermelidir. Bir işletmeniz varsa, her ay işten kendinize ödediğiniz tutarı eklemelisiniz.
 2. Masraflarınızı en önemliden en önemsize göre sıralayın. Harcamaları sırayla listelemek gerekirse, bütçenizde kesinti yapılmasını kolaylaştırır. En önemlisi, ihtiyaçlarınızı karşılayan şeyler olmalıdır. İlk önce konut, yiyecek, kamu hizmetlerini (kablolu televizyon dahil değildir), nakliye masraflarını, borç ödemelerini ve tasarruf hedeflerinizi kapsamalısınız. Daha sonra kıyafet, eğlence, dışarıda yemek ve spor salonu üyeliklerini içeren lüks eşyaları listeleyeceksiniz.
 3. Harcamalarınızın ve gelirinizin bir listesini aldıktan sonra, iki sayıyı karşılaştırmanız gerekecektir. Giderleriniz, gelirinizden daha az veya eşit olmalıdır. Bütçenizi planladıktan sonra ek paranız varsa, borçtan çıkmak veya bir acil durum fonu oluşturmak gibi mali hedefleriniz için kategorilere ekleyebilirsiniz. Gelirden daha fazla masrafınız varsa, masraflarınızı azaltmanın yollarını bulmanız gerekecektir. Bütçenizin lüks bölümünde kategorilerinizden para keserek başlayın. Ayrıca, kazandığınız miktarı artırmak için yollar üzerinde çalışabilirsiniz.
 4. Harcamalarınızı takip etmeniz ve her kategorideki sınıra ulaştığınızda durmanız gerekecektir. Bu, bütçe yönetimine başladığınız zamandır. Eğer kategorilerinize uymuyorsanız, bütçenize sadık kalmayacaksınız. Planladığınızdan daha fazla bir kategoride daha fazla harcama yaparsanız, başka bir kategoriden gelen parayı bu kategoriye aktarabilirsiniz. Örneğin, bir ay boyunca yiyecek için 2OO TL bütçelediniz ve 250 TL harcayacadınız, sonra eğlence kategorinizden 50 TL ‘yi yiyecek kategorisine aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için ne kadar paranızın kaldığını bilmek gerekir. Harcamalarınızı her gün kontrol etmeniz gerekecektir.
 5. Son olarak, İlk bütçenizi tamamladıktan sonra, bir sonraki ay için plan yapmak daha kolay olacaktır. Ayın sonunda, planladığınızdan daha fazla harcadığınız kategorileri nasıl harcadığınızı ve ayarlamalar yaptığınızı gözden geçirin ve bunlara ek fonları olan kategorileri azaltın.
Borsada Yatırım Yapacak Hisse Senedi Seçimi
Borsada Yatırım Yapacak Hisse Senedi Seçimi

Bütçe Planlama Örnekleri

Bütçe yönetimi söz konusu olduğunda farklı stratejiler var. Stratejiler, bütçe yönetiminin genel olarak kolaylaştırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Her insan farklıdır ve bir strateji sizin için başka bir stratejiden daha iyi olabilir. Farklı stratejileri okumak, kişisel durumunuz için en iyi bütçe yönetimi stratejisini belirlemenize yardımcı olabilir.

 • Zarf Bütçe: Bir zarf bütçe Her kategori için para atamak ve giderlerin bu zarflarda ki paralar ile karşılamak. Her ay için parayı al ve parayı kategoriye etiketlenmiş farklı zarflara koy. Bu kategoride para bittiğinde, harcamaları durdurursunuz. Masraflarınızı takip etmede iyi değilseniz, bu iyi bir stratejidir. Çoğu kişi hala kendi faturalarını online olarak kendi banka hesaplarıyla ödüyor. Bu işi yapmak için banka kartınızı, zarfınız olan kategoriler için kullanamazsınız.
 • 50/30/20 Bütçe: 50/30/20 bütçe Farklı kategorilerde  ne kadar harcamamız gerektiğini belirlemeye yardımcı olur. Finansal hedeflerinize daha fazla odaklanmanıza yardımcı olabilir. Vergi sonrası gelirinizin yüzde ellisi ihtiyaçlarınız için harcanır. İhtiyaçlar temel gıdalar (yemek yemeyi içermez), konut, nakliye masrafları ve kamu hizmetleri gibi şeylerdir. Gelirinizin yüzde otuzu sizin isteklerinizde harcanır. Buna eğlence masraflarınız, dışarıda yemek, spor salonu veya kulüp üyelikleri, kablolu televizyon dahildir. Tasarruf ve borç geri ödemesi için yüzde yirmi harcanmalıdır. Tasarruflar, bir ev ya da emeklilik satın almak gibi hedefleriniz için bir şeyler içerebilir.
 • Sıfır TL Bütçesi: Gelirinizi son kuruşa kadar nasıl harcayacağınızı planladığınız zaman sıfır tl’lik bir bütçedir. Bu bütçe yönetimi teorisi, etkili bir şekilde planlamanıza ve harcamalarınızın kontrolünü almanıza yardımcı olur. Para tasarrufu için planlama yapmayı içerdiğinden, çekiş kazanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bütçenizi düzenli olarak izlemenizi daha da önemli hale getirir.
 • 5-Kategori Bütçe: 5-Kategori bütçesi beş temel türlerini belirler ve her harcama, yapmamız gereken yüzdeyi belirler. Konut için, gelirinizin yüzde 35’ine kadar harcama yapabilirsiniz. Ulaşım için, gelirinizin yüzde 15’inden fazlasını planlamamalısınız. Diğer yaşam giderleri için (bakkallar, hizmetler ve istekler gibi), gelirinizin yüzde 25’ine kadar harcama yapabilirsiniz. Tasarruf için her ay yüzde on ayırmalısınız. Son kategori borç ödemesidir ve gelirinizin yüzde 15’i olmalıdır.

Bütçelendirmeyi Kolaylaştırmanın Püf Noktaları

Birçok kişi bütçe yönetimi fikrini sıcak bakar. Fakat Masraflarınızı izlemek çok zor olabilir. Harcamaları sınırlamak için kısıtlayıcı hissedebilirsiniz. Biriniz ya da her ikiniz bir ay bir kategoriyi hemen bitirirse, evliliğinizde kavgalara neden olabilir. O yüzden Bütçe yönetimini kolaylaştırmanın yollarını bulmanız gerekecek . İlk iki veya üç aylık bütçe yönetimi, kategorileri ayarladığınız ve harcamalarınızı azaltmaya çalıştınız işte bura en zor kısım.

 1. Sizin için iyi çalışacak bütçe yönetimi yazılımıveya bütçe yönetimi uygulamasını bulun. Bu tür yazılımlar işlemlerinizi sizin için yapar ve kategorileri atamanızı, her biri için tutarları ayarlamanızı ve harcamalarınızı takip etmenizi kolaylaştırır.
 2. Her gün bütçenizi kontrol etmek için zaman ayırın. Bunu yaparsanız, harcamalarınıza bakmak ve ay için ne kadar kaldığınız hakkında iyi bir fikre sahip olabilirsiniz. Bunun için sabah veya akşam saatlerinde sadece beş dakikanızı ayırmanız gerekir. Bir hata yapmanıza veya hesabınızda aşırıya kaçmanıza engel olabilir.
 3. Bütçe yönetimi kategorilerinizden tasarruf etmenin yollarınıbulmaya çalışın . Günlük harcamalarınızdan tasarruf edebileceğiniz daha fazla para ayırırsanız, bütçenize sadık kalmak o kadar kolay olacaktır.
 4. Bütçeyi mümkün olduğunca otomatik hale getirin. Ödeme gününüzde otomatik olarak çıkacak ödeme planlaması, bunu yapmanın bir yoludur. Başka bir seçenek de parayı otomatik olarak tasarruf altına almaktır. Bütçelendirme yazılımınızın, işleminizi kategorize etmek ve kaydetmek için çok fazla iş yapmasına izin verir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir