Çağımızın Yeni Parası “Bitcoin”

Şifreli bir şekilde para işleme tekniği olarak kullanılan Bitcoin, günümüzde en büyük artışını görüyor. Bitcoin nedir diye merak edenlere cevap olarak ‘kriptolu para birimidir’ açıklaması, Bitcoin’in kullanıldığı alan işleyiş biçimine uymayan bir ifade olacaktır. O zaman bu Bitcoin nedir ve neden kullanılıyor? Nasıl elde edilir? İşte bütün detaylarıyla Bitcoin!

Bitcoin dünyaca tanınmaya başladıkça hakkındaki yapılan tanımlamalar ile ilgili yanılgılar da oldukça artıyor. Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak düşünerek, bitcoin nedir, ne değildir diye arayış içine giren kullanıcıların genelde para kaybettiklerini görüyorlar. Hata borsadaki gibi yanlış hamleyi yapmak gibi geleneksel durumlarla ilgili değil. Hata, Bitcoin’i bir ‘para birimi’ veya ‘dijital para birimi’ olarak düşünmekte. Daha basit incelediğimiz zaman Bitcoin’in asıl manası; bitcoin bir veri işleme diyetidir. Yani siber dünyada yer alan her TB veri, bitcoin yatırımcıları tarafından paraya dönüştürülüyor. Sahip olduğunuz işlemciler, grafik işlemcileri, uydu sisteminizdeki veri alışverişleri, kısacası internet erişimi olan her yerde veri madenleniyor ve bu veriler paraya çeviriliyor. Telefon konuşmalarımız bile bu duruma dahil… Sık sorulan sorulardan bir tanesi de; ‘Bitcoin’e nasıl başlarım” ve “Bitcoin nasıl kazanırım” sorusu oluyor. Öncelikle bitcoin hissedarı olabilmek için ilk olarak en az 16 GB belleğe sahip ekran kartı ve sizi kesinlikle yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar soğutma sistemne ihtiyacınız var. Eğer bir bitcoin hissedarı olmak gibi bir düşünceniz varsa gününüzün birçoğunu bilgisayarın başında geçirmelisiniz.
Tabi ki elde ettiğiniz her bitcoin’in kendince birimleri bulunmakta. Örneğin 1 e-coin’den daha az olan e-coinlere farklı isimler verildi. Bitcoine verilen isimler millibitcoin için ‘mBTC’ ; bit ya da microbitcoin için ‘µBTC’ ve ‘satoshi’ şeklindedir. Bitcoin’i ilk ortaya çıkaran Satoshinin adının verildiği en küçük Bitcoin birimi yüz milyonda bir bitcoin olan 0.00000001 Bitcoin’e eşittir.

Bir millibitcoin ise 0.001 Bitcoin’e eşit olmakta. Bir mikrobitcoin bir Bitcoinîn bir milyonda biri olan ise 0.000001 Bitcoin’e eşit. Bu terimler sizin bu sisteme ne kadar para yatırdığınıza göre değişiklik gösteriyor.

BITCOIN NE KADAR YASAL? HANGİ ÜLKELER KABUL EDİYOR?

Bitcoin Türkiye, İran, Güney Afrika, Balkanlar bölgesi dışında kalan neredeyse tüm Avrupa’da Bitcoin legalliğini koruyor. Çin’de ise Bitcoin konusu ‘tartışmalı’ kategorisinde. Bu konunun sebebi ise Bitcoin Mining konusu ve Çin Halk Bankası’nın Bitcoin’e bakışı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir