E-ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum Ücretsiz – Adım Adım Anlatım

Kendi e-ticaret sitenizle her ay 400 TL veya 4000 TL ‘lık ekstra gelir elde etmek ister misiniz? Tamamen mümkün ve birçok insan bunu her gün yapıyor.

Yıllar geçtikçe artan internet üzerinde perakende satışlar zamanla ticareti e-ticaret üzerine kaydırmaktadır.  Geç kalmadan kendi e-ticaret sitenize başlamak için en uygun zaman şimdi diyebilirim. İnternet üzerinden perakende satışlar 2018 yılında bir önceki yıla göre yaklaşık% 15,7 artarken, toplam perakende satışlar sadece% 4,4 oranında büyümüştür. Ne anlama geliyor? Giderek daha fazla kişi, mağazaya gitmek yerine evlerinden veya mobil cihazlarından alışveriş yapıyor.

Bir e-ticaret web sitesine kurmak büyük bir girişim gibi görünebilir, ancak düşündüğünüz kadar zor değildir. Bu makalede, bu hafta kendi e-ticaret sitenizi kurmak için gerekli adımları biraz aydınlatacağım ve başlamanız için ihtiyacınız olan araçları size vereceğim. Tek ihtiyacın özveri, azim ve öğrenmeye istekli olmak.

 

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Aliexpres Dropshipping Nasıl Yapılır?

 

Adım 1 – Ürün Seçimi

Bazıları için, bu sürecin en zor adımıdır ve birçok baş ağrısına neden olabilir. İnternet üzerinden atacak doğru ürünü seçmek, e-ticaret web sitenizin başarılı olup olmadığını büyük ölçüde etkileyebilir. Milyonlarca farklı ürün mevcut, hangisinin satacağını biliyor musunuz?

Bir ürün seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta.

Fiyat

Ürün ne kadar?  Çok yüksekse (500 TL +), müşterilerin telefon üzerinden biriyle veya satın almadan önce canlı sohbet yoluyla konuşmak isteyeceklerdir. Bu ek müşteri desteği, ek süre ve para gerektirir. Birçok kişi, internet üzerinden alacakları ürün için 100 tl ile 300 tl arasında bir fiyat aralığını tercih ediyor. Çünkü, insanların çoğunluğu bu aralıkta online sipariş vermekte.

Kar Marjı

Her satışta kesilen gider? İnternet üzerinden satılan birçok ürün,% 30-35 civarında bir marja sahiptir, ancak bu sektöre bağlı olarak değişebilir. Örneğin, elektronik cihazlar genellikle daha az marja sahipken, telefon aksesuarları genellikle% 200 + oranında kar marjına sahip olabilir. Bir ürün seçmeden önce, kar marjlarını dikkatli inceleyin. Çoğu zaman bu, üreticiyle doğrudan iletişim kurmayı veya bir distribütöre bağlanmayı gerektirir.

Ürün Bulunurluğu

Ürünün marketlerde var mı? Genel olarak, ürün yerel mağazalarda satın alınamadığında satışları internet üzerinden yapmak daha kolaydır. Niye ya? Basit, eğer ürünü her markette bulamıyorsa, satın almak için interneti tercih edecektir.

Nakliye boyutu

Ürün ne kadar büyük (ve ağır)? Daha büyük ve daha ağır ürünler, satışları olumsuz etkileyebilecek yüksek nakliye maliyetlerine sahip olma eğilimindedir. Çoğu müşteri sadece ücretsiz gönderim yapmak istemez. Bu nedenle bir ürünü ağır nakliye ücreti ile satmak zor olabilir. Birçok online perakendeci, fiyatı artırarak fiyat etiketine dahil eder. Ancak, fiyat artışları satışları azaltabilir. Daha küçük olan ve pahalı nakliye masrafları gerektirmeyen ürünleri arayın.

Tutku

Bu sektörde ne kadar ilgi duyuyorsunuz? Bu sonuncusu genellikle gözden kaçar ama genellikle güçlü bir başarı göstergesidir. Bir eTicaret web sitesinin başlatılması ve büyümesi, genellikle bir dizi engel ve hayal kırıklığıyla birlikte gelir. Endüstriniz için tutku, ortaya çıkan zorlukların üstesinden gelmek için büyük bir motivasyon kaynağı olabilir. Hobileriniz nelerdir? Eğlenmek için ne yapmaktan hoşlanırsınız? Bahçe yapmayı sever misin? Harika! Bahçe ekipmanı ve ekici satan bir e-ticaret web sitesine başlayabilirsiniz. İlgi alanınıza göre eticaret sitenizi belirlemeniz sizin için daha yararlı olacaktır.

hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Adım 2 – Ürün İçin Tedarikçi Bulmak

Artık satmak istediğiniz ürünleri belirlediğinize göre, üreticilerin kim olduğunu öğrenmenin vakti geldi. Çok fazla zaman kaybettiren üreticilerin bulunması için birkaç farklı yöntem vardır.

Google Alışveriş

Google Alışveriş , yalnızca internet üzerinden satılan fiziksel ürünleri arayan güçlü bir arama motorudur. Aynı zamanda yeniden satıcıların (rekabetin kapsamını belirleme konusunda çok iyi), fakat daha da önemlisi tedarikçilerin kimler olduğu konusunda bazı önemli bilgilere de sahiptir. Ürününüzü Google Alışveriş’e girmeniz ve “Marka” bölümünde hangi üreticilerin gösterildiğine dikkat etmeniz yeterlidir.

Tedarik İçin Siteler

Üreticilerin bulunmasını kolaylaştıran birçok internet üzerinde site bulunmaktadır.

Bu sitelerden Üreticilerin bir listesini oluşturun. Tüm üreticiler, satışa dair herhangi bir geçmişin olmadığı için yeni başlayan biriyle çalışmak istemeyeceklerdir. Birçok büyük üretici, ilk olarak kiminle çalıştığınızı bilmek isteyecektir, bu nedenle daha küçük tedarikçilerin ilişkilerini daha büyük tedarikçiler almak için kullanın.

theme 880x419 - E-ticaret Sitesi Kurmak İstiyorum Ücretsiz - Adım Adım Anlatım

3. Adım – Web Sitesini Kurma

Yani, ürünlerinizi seçtiniz ve çalışmak için birkaç üretici buldunuz, sonra ne olacak? Web sitesini hazırlayın ve yayınlayın.

Bir e-ticaret Platformu seçme.

ETicaret platformu, tüm ürünleri, kategorileri, ödeme sürecini ve işlevsel bir eTicaret sitesiyle ilgili diğer konuları yönetir. Birçoğu göreceli olarak aynı işlevsellik ve özelliklere sahip düzinelerce eTicaret platformu var. Bir platform seçmek, birçok girişimci için büyük bir sorun olabilir.

Yıllar boyunca pek çok farklı e-ticaret platformunda çalıştım ve hem güçlü hem de kullanımı oldukça kolay olan iki tane buldum.

  1. Shopify ($ 14 / mo’dan başlayarak)– Shopify, bir e-ticaret web sitesini olabildiğince kolaylaştırmak ve çalıştırmak için ellerinden geleni yapmış. Mağaza sahiplerine web sitelerini tanıtmaya odaklanmaları için daha fazla zaman veriyor. Tüm barındırma, güvenlik ve kredi kartı işlemlerini ele alıyorlar. Ancak bu aynı zamanda web sitenizin çalışmasını ve görünümünü değiştirme konusunda sizi biraz kısıtlıyor. Bununla mücadele etmek için Shopify’ın çok çeşitli web sitesi şablonları ve uygulamaları vardır. Mevcut ücretsiz uygulamalar olsa da, daha işlevsel olanları için çeşitli üçretler vardır.
  2. OpenCart (Free) – OpenCart, uzun bir özellik listesiyle çok güçlü ve kullanımı kolay bir platformdur. Shopify’ın aksine OpenCart, web yöneticilerinin web sitesinin tasarımında veya işlevlerinde herhangi bir değişiklik yapma yeteneğine sahip olduğu açık kaynaktır. Bununla birlikte, bu aynı zamanda barındırma ve web sitesi güvenliğini el ile kurması gerekeceği anlamına da gelir. OpenCart ayrıca, kullanıcıların bir web sitesini geliştiriciye ihtiyaç duymadan kolayca özelleştirebilmelerini sağlayan binlerce önceden programlanmış “uzantı” ya sahiptir. Birçok uzantı ücretsizdir, diğerleri ise 10 ila 50 $ arasında bir kerelik ücrete tabidir.

Alt satır: Mümkün olduğunca çabuk ve kolayca başlamak istiyorsanız, Shopify’ı seçin. Ancak, biraz teknik ve sitenin görünümü ve işlevselliği üzerinde daha fazla kontrol istiyorsanız, OpenCart’ı seçin. Yine gerekirse, her zaman başka bir e-ticaret platformuna geçebilirsiniz.

Alan Adı ve Hosting

Shopify veya başka bir barındırılan e-ticaret platformunu kullanıyorsanız, bu bölümü atlayabilirsiniz. OpenCart veya başka bir açık kaynak platformunu kullanmayı planlayanlar için okumaya devam edin.

Her web sitesinin, barındırma için markaları ve sunucuları için bir alan adı gerekir. Bununla birlikte, e-ticaret web sitelerinin kredi kartı numaraları ve kişisel bilgiler gibi hassas verileri şifrelemek için SSL (güvenli yuva katmanı) Sertifikası olarak adlandırılanlara da ihtiyacı vardır. Bir alan adı, hosting hesabı ve SSL Sertifikası alma işlemini mümkün olduğunca kolaylaştırmak çeşitli hosting firmaları vardır.

Logolar ve Web Tasarımı

Bir web sitesinin tasarımı ve marka bilinirliği, web sitesi ziyaretçilerinin ne sıklıkta satın aldığı üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bir tasarımcının işe alınması ve özel olarak tasarlanmış bir web sitesine sahip olması 3000 TL veya hatta 10.000 TL  değerindedir. Başlangıç ​​maliyetlerini en aza indirmek istiyorsanız, iyi görünen bir web sitesi için birkaç çözüm var.

  • Bir Web Sitesi Şablonu Satın Alın– ThemeForest gibi internet üzerinden, web siteleri için binlerce farklı şablon (“tema”) sunar. Ayrıca OpenCart, Shopify ve diğer bir dizi e-ticaret platformuna özgü temalar da var. Bu temaların çoğu güzel tasarlanmış ve mobil dostudur. Genellikle sadece 20-50 dolara mal olurlar. Hepsinden iyisi, bu temalar tipik olarak, web sitesini istediğiniz gibi özelleştirmek için seçeneklere sahiptir.
  • Ucuza bir Logo alın– Bir logo, markalaşma ve pazarlama çabaları için önemli bir bileşendir. Yine, profesyonel bir grafik tasarımcısı işe almak muhtemelen en ucuz yol değildir. Bunun yerine, ücretsiz logo tasarlama siteleri vardır. Yada çok düşük fiyatlara logo tasarlayan kişilere Google yardımıyla ulaşabilirsiniz.

Sırada ne var? Harekete geçme ve öğrendiklerinizi uygulamaya koyma zamanı. E-ticaret sitesi kurmak için gerekli tüm bilgilere sahipsiniz. Unutmayın, her yıl web daha da rekabetçi hale geliyor. Başlamak ve e-ticaret dünyasına girmek için en iyi zaman.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir