EFT Havale Nedir? Arasındaki Farkları Nelerdir?

Bankalar üzerinden yapılan para göndermeleri havale ve eft olmak üzere iki farklı şekilde gönderiliyor. Yazımızda eft ve havalenin ne olduğunu ve kendi içinde ne gibi farklara sahip olduklarını öğrenebilirsiniz. Eft havale nedir inceleyelim.

EFT Nedir?

İki farklı banka arasında yapılan alışverişe EFT adı verilmektedir. Yani bu açıdan para gönderiminin iki farklı para biriminde olduğunu söyleyebiliriz. Örnek vermek gerekirse, Yapı Kredi Bankasında bir hesabınız var ancak Halk Bankasına bir para transferi yapmak istiyorsanız, bu durumda EFT işlemi gerçekleştirmek durumunda kalırsınız.

  • EFT ücreti bankaların kendi belirledikleri bir konudur. Genel olarak bu hizmetin ücretli verildiğini belirtmek gerekiyor.
  • Ücretsiz EFT gönderebilmek için maaş hesabını kullanmanız önerilir. Tabi bu durum bankanın anlaşmasına bağlı olarak değişecek bir durumdur.
  • Diğer bir seçenek ise Enpara gibi şubesiz bankacılık hizmetlerine yönelmektir. Bu hizmetler sırasında da herhangi bir EFT ücreti ödemezsiniz.
EFT Havale Nedir? Arasındaki Farkları Nelerdir? eft havale farkı
EFT Havale Nedir? Arasındaki Farkları Nelerdir? eft havale farkı

Havale Nedir?

Havale ise, EFT işleminin tam tersi olarak aynı bankadaki farklı hesaplara para transferi işlemidir. Yani bankadaki diğer hesaplara para gönderimini bu hizmet yoluyla sağlarsınız. Havale nedir sorusuna bir örnek vermek gerekirse, Ziraat Bankasında bir hesabınız varsa ve başka bir Ziraat Bankası hesabına para transfer etmek istiyorsanız, bunun için havale işlemini gerçekleştirmeniz gerekecektir.

  • Havale ücretleri de, tıpkı EFT ücretleri gibi bankaların kendi politikalarına göre belirlediği bir ücrettir. Bu nedenle bankaların düzenlemiş olduğu fiyatlara göz atmak gerekir.
  • Havaleyi ücretsiz yapmak için, Enpara ve TEB gibi şubesiz bankacılık hizmetlerine yönelmeniz lazımdır. Bu sayede sorunsuz bir şekilde her işlemi ücretsiz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Havale Farkları Nelerdir?

EFT ve havalenin farkları ise, yukarıda belirttiğimiz gibi oluşmuştur. EFT işleminde farklı bankalar söz konusu olurken, havalede aynı bankalar üzerinde yapılır. EFT işleminde ikinci bir banka söz konusu olacaktır. Havalede ise tüm işlemler aynı banka üzerinden yapılır. Öte yandan en büyük fark bu olurken, eft işleminin çalışma günleri içinde yapılması mümkündür. Havale işleminde ise sorunsuz bir şekilde daha geniş zamanlığı içinde yapabilirsiniz.

 

Makalemizde eft havale nedir, eft havale farkı nedir sorularına yanıt bulduk. Sormak istediğiniz soruları lütfen yorum kısmına yazınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir