En iyi yatırım araçları nedir?

En İyi Yatırım Araçları Nedir?

Ekonomi sürekli olarak değişen dinamik bir yapıya sahip olduğundan en iyi yatırım aracı nedir sorusunun cevabı zamana göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple içerisinde bulunulan durumun öznel şartları değerlendirilerek yatırım yapılmalıdır. Bir diğer önemli altın kural ise yatırımınızın tamamını sadece bir yatırım aracınıza yatırmamanız gerektiğidir. Zira bu durumda zarar etmeniz halinde çok büyük kayıplar yaşayabilmeniz söz konusu olacaktır.

Bu giriş kısmının ardından sizlere en ideal yatırım araçları hakkında bilgilendirmede bulunacağız.

 


Hisse Senetleri

Borsaya açık olan şirketlerin hisse senetleri halka arz edilmektedir. Halk da gelişeceğine inandığı şirketlere yatırım yapmakta ve bu hisselerin değerlenmesini beklemektedir. Değerlenince satılan bu hisseler değer düşünce yeniden satın alınmaktadır. Böylelikle aradaki fark da kar sayılmaktadır. Ancak bu şekilde kazanç elde etmek için ciddi manada borsa bilgisine sahip olmanız gerektiğini de unutmayınız.

Bunların yanı sıra borsada son sene içerisinde görülen yükselişe de bakacak olursak hisse senetleri üzerinden çok ciddi kazançlar elde edilebilmesi mümkün olacaktır.

 


Döviz

Ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmeler ile paralel olarak yabancı para birimleri değer kaybetmekte ya da kazanmaktadır. Bu para birimlerine yatırım yaparak kazanç elde etmek çok kolay.

Son dönem içerisinde yaşanan kur dalgalanmaları incelendiğinde çok ciddi manada kazanç elde edildiğini görebilmekteyiz. İşte bu sebeple sermayenizin bir kısmı ile değerli para birimlerine yatırım yapabilir ve uzun vadede ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 


Altın

Bir diğer en değerli yatırım aracı ise altındır. Ülkemizde ve dünyada meydana gelen kargaşalar ve çatışmalar neticesinde insanlar yatırım aracı olarak altına yönelmektedirler. Bu da altının fiyatının ciddi bir şekilde artmasına neden olmaktadır.

Her zaman güvenli bir liman olarak belirlenen altın kimi zaman da zarar etmenize neden olabilir. Dolayısıyla sermayenizin tamamı ile altına yatırım yapmak yerine bir kısmı ile uzun vadeli yatırım yapmayı tercih etmek daha avantajlı olacaktır.

 


Sanal Para Birimleri

Yatırım aracı olarak değerlendirilebilecek metalardan birisi de sanal para birimleri olmaktadır. Lakin bu para birimleri henüz ülkeler tarafından resmi olarak kabul edilmediği için kullanmanızda sıkıntı olabilir veyahut da ani değer kayıpları yaşanması da pek ala mümkün olabilecektir. İşte bu sebeple son derece dikkatli bir şekilde yatırım yapılması gereklidir.

Sanal para birimleri arasından hangisine yatırım yapmalıyım diye merak ediyorsanız bunun tamamen sizin öngörünüze bağlı olduğunu ifade etmek isteriz. Örneğin şuan 15 bin dolar seviyesini de geçen Bitcoin para birimine yatırım yapabilirsiniz. Bu para biriminin değerinin hayli yüksek olması nedeniyle alım yaparken zorlanabilirsiniz. Cüzi miktarlarda alarak değerlenmesini bekleyebilirsiniz.

Bunun yerine Ethereum, Litecoin gibi diğer ucuz sanal para birimlerine de yatırım yaparak paranızın katlanmasını bekleyebilirsiniz. Belki 1 Bitcoin almak sizlere zor gelebilir ancak 1 ethereum almak o kadar zor olmayacaktır. Dolayısıyla karar tamamen sizlere kalmış durumdadır. Ayrıca gelecekte parlama ihtimali olan diğer para birimlerinden de alım yapabilir uzun vadeli bir beklemeye geçebilirsiniz.

 


Tahviller

Son olarak devlet tahvillerini de örnek verebiliriz. Devletin iç borçlanma amaçlı almış olduğu bu tahviller daha sonra vadesi geldiğinde vatandaşa yeniden ödenmektedir. Bu sayede devlet bu parayı işletmekte ve gelir elde etmekte ardından da borcunu ödemektedir. Borcun sahibinin devlet olması ve faiziyle geri ödemesi bu yatırım aracını cazip hale getiren unsurlar arasında yer almaktadır.

Sizler de bu yatırım araçlarından istediğinizi seçerek paranızı değerlendirebilirsiniz. Bu sayede paranız dolaşıma girip değer kazanacak ve sizler de birikim yapmış olacaksınız.

En iyi yatırım araçları nedir?” için bir yorum

  • 23 Aralık 2017 tarihinde, saat 18:58
    Permalink

    Altına ve dövize yatırım yapılmaz arkadaş ya. sürekli düşüş ve yükseliş yaşıyor. ben bikere yaptım yaatırım yeminle keşke yapmasaydım dedim. Eski patronum 90 bin dolar yatırım yaptı. TL ye çevirdi sonra 10 bin lira zarar etti adam. ben döviz ve altından hep uzak dururum.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir