Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yıllarda dijital alanda kullanılan para birimleri hızla gündemdeki yerini artırıyor. Ethereum madenciliği de bunlardan biri ve özellikle bitcoinin popüler olması sonrasında daha da fazla gündeme geldi. Benzer şekilde bir dijital para birimi olan Ethereum ETH şeklinde de ifade ediliyor ve firma stoklarının düşmesi ile beraber daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Windows işletim sisteminde de kolay şekilde yapılabilen Ethereum madenciliği popüler olmaya başladıkça daha çok kişinin dikkatini çekiyor. Ancak tam net bir tanımlama olamadığından ve yeni bir piyasa terimi olduğundan öncesinde bazı temel kavramları bilmek gerekiyor. Doğru taktikle bu Ethereum madenciliği üzerinden iyi para kazanmak mümkün oluyor.

 


Dijital Hesap Hareketi ve Blok Zinciri

Blok zinciri dijital ortamda para birimi kaydının yapıldığı bir sistem. Para birimi olan bitcoin ve Ethereum da hesap hareketi olarak dijital alanda imzalanıyor. Bu alınan kayıtlara da kimse müdahale etmiyor. Hesap defterinin kendisi de işlem çeşitleri de bu şekilde güvence altına alınmış oluyor. Madencilerin kim olduğu konusuna gelince de ağ üzerinde meydana gelen hareketler incelemeye alınır ve ücret, kod ve para kontrolünün kimde olduğuna yönelik detaylar bir arada toplanır. Madencilik yazılımı çalıştığında bilgisayarınız, işlemci ya da ekran kartının gücünü kullanarak blok dökümü meydana getirir. Eğer döküm başarılı olursa bu durumda oldukça iyi tasarlanmış bir iş ispatı meydana gelecektir. Madenci, bu noktada blok üzerinde çalışır. Eğer çalıma bloğu geçerli sayılırsa bu durumda kalıcı olarak blockchain adı verilen zincire katılım olur.

 


Ethereum Nerede Gömülü?

Blok sistemi ne kadar güçlüyse ilerlemeyi de bu kadar mümkün kılar. Dolayısıyla ethereum işlemlerinin gizli bloklar içinde gömülü olduğu bilinmektedir. Yığılı alım satım işlemleri ile düşünüldüğünde blokların boyutu da değişebilmektedir.

Ethereum Blockchain Bitcoin Farkı Nedir

Ethereum madenciliğinin bitcoin madenciliğinden farkı kullanılan algoritma ile ilgilidir. Yani hashing adı verilen doğrulama ve döküm alma algoritması bakımından değişiklikler görülür. Bu durum, Bitcoin için geliştirilen donanımla uyumsuz hale gelmeye neden olur. Diğer yandan Ethereum algoritması bakımından düşünüldüğünde Ethash isminin kullanıldığı görülebilir. Yüksek miktarda bellek kullanımını zorlayan bu uygulama beraberinde Ethereum madenciliği yapması gereken başka bir üretim olmasını engelliyor. GPU madenciliği için düşünüldüğünde bu algoritmanın önemli olduğu görülebilir. Ancak genel olarak amaç fırsat eşitliği yaratmaktır. Bu noktada başka önemli bir kavram olan ASIC yani Application Specific Integrated Chip’ten de bahsetmekte fayda var. Bunun açılımı “Uygulamaya Özel Geliştirilen Entegre Yonga” şeklinde de ifade edilebilir. Bunar bitcoin madenciliği açısından üretimi olan yongalardır.

 


Ethereum Ağının Hashrate Grafiği Nedir?

Ethereum ağının hashrate grafiğine bakılmadan önce hashrate ifadesinin ne demek olduğunu bilmek gerekir. Hashrate ifadesi ağın blok oluşturma gücü demektir. 2016 yılından bu yana artarak devam eden bu sistem daha sonra çöküş yaşamıştır. Ancak çöküş kısa sürmüş ve de daha sonra yeniden denge sağlanmıştı. Bu noktada DAO krizinden de bahsetmek gerekir. Merkezi olmayan otonom bir organizasyon şeklinde çevrilen bu ifade, Ethereum dijital para biriminin sermaye fonunu işaret eder. Ethereum madenciliğinin sermayesini oluşturan, merkezi olmayan ancak kendi kendine işleyen bir organizasyondur.

Ethereum madenciliği yapan kişi donanım sayısı artmasına rağmen bloklarda hızlı işleme yapmamaktadır. Bunun nedeni zorluk olarak düşünülebilir. Madenciler eklendikçe bu kalabalığa bağlı olarak zorluk da artacaktır. Blok zorluk seviyesi 15 saniyelik aralıklarla korunabilmektedir. Bununla ilgili grafik incelemesi yapmak epey fayda sağlar. Ancak bu durumlara rağmen işlemler devam eder.

Ethereum Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:14
  Permalink

  ethereum madenciliği ilerde çok para kazandıracak. Ben yatırım yapmayı düşünüyorum. Son zamanlarda oldukça rövanşta diyebilirim. !0 bin tl gibi bir mebla yatırıcam bakalım neler olacak 🙂

  Yanıtla
 • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:17
  Permalink

  Etherium madenciliği için bence zaman geçti artık borsa gibi yatırıp kazanmalıyız diye düşünüyorum.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir