Ethereum Nedir? Bitcoin’den Farkları Nelerdir?

Ethereum Nedir? Bitcoin’den Farkları Nelerdir?

Ethereum, kendi tasarımcıları tarafından geliştirilen kişisel bir yazılım kodları kullanarak blockchain işletim sistemi üzerinde yerel yazılım protokolleri oluşturulmasına olanak sağlayan bir kripto para sistemdir. Yerel yazılım protokolleri aynı işletim sistemi bünyesinde ve tek bir blockhain işletim sistemi üzerinden binlerce alt coin üretilmesine izin veren protokollerdir.

Ethereum, ilk olarak Vitalik Buterin isimli Rus girişimci ve ekibi tarafından Amerika’da 2015 yılının temmuz ayının sonunda gerçekleştirilen bitcoin konferansında lansmanı yapılmıştır. 2015 Ağustosunda start verilen Ethereum projesi, Bitcoin’den birçok yönü ile hem daha gelişmiş ve hem de daha nitelikli olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni ise Ethereumun internet ortamının güç merkezi olan kripto yakıt olarak nitelendirilmektedir Ethereum kurucusu bir röportajında ‘’kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırılması durumunda Bitcoin’i Altın, Litecoin’i Gümüş, Ethereum’u ise Petrol olarak nitelendirmektedir.’’

Ethereum, Bitcoinde üretilme prensibinde olduğu gibi internet ağına katılan kullanıcıların kendi bilgisayarlarının donanımlarını kullanarak yeni coinler üretmesi prensibine dayanmaktadır. Ethereum’da yeni alt sanal paralar meydana getirebilmek için Bitcoin’den daha farklı bir yol izlemektedir. bitcoin bilgisayarın işlemcisini üretim amacıyla kullanmaktadır. Oysa Ethereum yerine verimli çalışan ekran kartını bunu üretebilmek adına kullanmaktadır. Ethereum üretim prensibi bu şekildedir.

 


Ethereum ile Bitcoin Arasındaki Farklar

ethereum-nediri-bitcoin-farklari-810x348

Ethereum ile Bitcoin görünürde blok zinciri sistemini kullanan, merkezi nitelikte olmayan, sanal para birimleridir. Ethereum ile Bitcoin birbirine yapı olarak benzemekle beraber işleyiş ve ana tema açısında oldukça farklılık göstermektedirler. Ethereum, Bitcoin’e göre daha teknolojik ve daha seri bir sistem kullanmaktadır. Ethereum, Bitocin’den farklı bir doğrulama kodu bulunmaktadır bunu da güvenliği tam anlamıyla sağlamak için kullanmaktadır. Farklı mantıksal doğrulama kodları kullanıldığı için bitcoin madenciliği için geliştirilen donanımlar Etherium madenciliği için anlamsız kalmaktadır. Ethereum mantıksal doğrulama kodlarının genel ismi Ethash olarak adlandırılmaktadır. Yüksek yapılı hafıza olarak nitelendirilen bu algoritma yüksek oranlarda bellek kullanımını zorunlu hale getirdiğinden dolayı Ethereum madenciliği için GPU madenciliği daha iyi sonuçlar doğurmaktadır.

Ethereum ile Bitcoin arasındaki bir diğer kayda değer fark ise, her ikisi de blok merkezli proje olmasına rağmen, Bitcoin’de yaklaşık bloklama süresi yaklaşık 10 dakika gibi uzun bir zaman dilimi iken Ethereum ise bu süreyi 12 saniyeye düşürmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır. Bu işlemlerin hızlı sürede tamamlanabilmesi ana nedeni Ethereum Gost protokolünün gerçekleştirilmesidir. Daha hızlı blok süresi sayesinde onaylar çok daha hızlı olması blokların çok daha hızlı üretilmesine olanak sağlamaktadır.

 


Ethereum İşlem Maliyetleri

Bir diğer fark ise madencilik işlem maliyetler oranlarında görülmektedir. Ethereum’da işlem maliyetleri depolama gereksinimlerine, işlemin sayısal niteliğine ve bant genişliği göre farklılık göstermektedir. Bitcoin’de ise maliyetler sadece blok boyutu ile belirlenmektedir. Ethereum kendi yapısal Turing tam iç kodu bulunmaktadır. Buda hesaplamaların tam olarak ve eksiksiz yapılmasını sağlarken Bitcoin de böyle bir kodlama bulunmamaktadır.

Ethereum, Bitcoin’e göre daha farklı amaçlara ulaşabilmek adına teknolojik yenilikler kullanılmaktadır. Bunların en başında Akıllı Sözleşmeler ya Akıllı Kartlar gelmektedir. Ethereum’un akıllı sözleşmeleri geleneksel sözleşmelere göre daha fazla güvenlik unsurları oluştururken maliyetleri de o denli düşürmektedir.

 


Ethereum Avantajları

Ethereum avantajları ise şöyledir. Çok hızlı ve gelişmiş yapıda olduğu için insanlar madencilik yaparak bitcoine göre çok daha fazla üretim yapabilmektedirler. Yine alım satım işleri kullanılan protokol sayesinde çok daha hızlı gerçekleştirilmektedir. Kullanılan gelişmiş teknoloji sayesinde Bitcoin’in hantal yapısından kurtularak daha özgün bir yapıda işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanmıştır. Kısaca birçok yönden bitcoinden iyi durumdadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir