Hisse senedi Nasıl Alınır? (Yeni Başlayanlar İçin)

Hisse senedi  satın aldığınızda, şirketin küçük bir bölümünü satın alırsınız. Günümüzde bilgisayar kullanan herkes aracı kurum ile hisse alıp satabilir. Hisse senedi  alımında yeniyseniz, zorlanabilirsiniz. Ancak, küçük bir bilgi birikimi ile kendi hisse senetlerinizi satın alabilir ve yatırımlarınızdan para kazanabilirsiniz. Hisse senedi almak istiyorum ama hisse senedi nasıl alınır bilmiyorum diyorsan, yazımızı okumalısınız.

Hisse Senedi Yatırımı Yapmak İçin Hedeflerinizi Belirleyin

hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Hedeflerinizi belirleyin. Neden hisse senetlerine yatırım yapmayı düşündünüz? Bunu kendinize sorun. Gelecek için bir acil durum fonu inşa etmek, bir ev satın almak veya üniversite masraflarını karşılamak için yatırım mı yapıyorsunuz? Emeklilik için yatırım mi yapıyorsunuz?

 • Motivasyonunuzu yazmak iyi bir fikirdir.Hedefleriniz için ne kadar para gerektiğini göz önüne alarak, dolar cinsinden nicelendirmeyi deneyin.
 • Örneğin, bir ev satın almak için peşin ödeme ve 40.000 Dolar kapanış maliyeti gerekebilir.Emeklilik 1 milyon dolara veya daha fazlasına mal olabilir.
 • Çoğu insanın birden fazla yatırım hedefi vardır.Bu hedefler çoğunlukla öncelik ve zamanlama bakımından değişir. Örneğin, üç yıl içinde bir ev satın almak, on beş yıl içinde bir çocuğun eğitimi için ödeme yapmak ve otuz beş yıl içinde emekli olmak isteyebilirsiniz. Yatırım hedeflerinizi listelemek düşüncenizi açıklığa kavuşturacak ve hedefe odaklanmanıza yardımcı olacaktır.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Yatırım Zamanınızı Belirleyin. Yatırım hedefleriniz, yatırımlarınızın sürdüreceği zamanı belirleyecektir. Daha uzun yatırımlar her zaman mantıklıdır, olumlu getirilerin olma ihtimali o kadar yüksek olur.

 • Amacınız üç yıl içinde bir ev satın almak ise, yatırım zamanınız çok kısa olacaktır. Emekliliğiniz için 30 yıl sonra fonlamak için yatırım yapıyorsanız, yatırım ufku çok daha uzun sürecektir.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Risk toleransını anlayın. Tüm yatırımların riski vardır. Paranın bir kısmını veya tamamını kaybetme şansınız her zaman vardır.  Yatırımınızın geri dönüşünün garantisi yok, ilk yatırımınızı geri almanız da garanti edilemez. Risk almak istediğiniz miktara “risk toleransı” denir.

 • Herhangi bir yatırım yapmadan önce kendinize şu soruyu sormalısınız: “Bir şeyler ters giderse ne kadar para kaybedeceğim?”
 • Çoğu durumda, ne kadar çok risk alırsanız, potansiyel getiri o kadar yüksek olur.Ancak, kaybetme ihtimali de bir o kadar yüksektir.
 • Örneğin, bir ay içinde iki katına çıkmayı beklediğiniz bir yatırım, on yılda iki katına çıkan bir yatırımdan daha risklidir.
 • Hiçbir yatırım geceleri uykunuzu kaçırmaya değmez.Hedeflerinize ulaşmanız sizi rahatsız edici durumda ise, hedeflerinizi gözden geçirin. Ardından, zaman aralığını veya hedeflerinizi yeniden gözden geçirin.
 • Yatırımın ilk kurallarından biri, mümkün olduğunca kayıplardan kaçınmaktır.Hedeflerinize ulaşmak gereksiz olduğunda yatırım riskinde bulunmayın.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Hedeflerinize ulaşmak için gereken yatırımları hesaplayın. İnternette bulunan birçok ücretsiz yatırım veya emeklilik hesap makinesinden birini kullanın. Kazanmanız gereken geri dönüş oranını ve hedeflerinize ulaşmak için gereken yatırım miktarını hesaplayın.

 • Örneğin, üç yıl içinde 30.000 dolara ihtiyacınız olduğunu düşünün, ancak yalnızca ayda 500 $ yatırım yapabilirsiniz. Bu hedefe ulaşmak için üç yıllık yatırımlarınızdan% 38.2 oranında kazanmanız gerekecek. Bu, olağandışı miktarda bir riski kabul etmeniz gerektiği anlamına gelir. Çoğu kişi bu tür yatırımları kötü bir karar olarak görür.
 • Daha iyi bir tercih, zaman ufkunuzu dört buçuk yıla uzatmak olacaktır.Bu, çok daha erişilebilir ve güvenli bir getiri oranıdır % 4.8 gerektirir.
 • Ayrıca aylık yatırımınızı 500 $ – 775 $ artırabilirsiniz.Bu, 30.000 $ hedefinize% 5.037’lik gerçekçi bir getiri oranıyla ulaşmanıza izin verir.
 • Veya, aynı ayda 500 $ yatırım yaparken, 3 yıllık 30.000 ABD Doları tutarındaki finansal hedefinizi üç yıl içinde 19.621 $ ‘a düşürebilirsiniz.Bu amaca ulaşmak için, dönüşünüzün her yıl% 6 olması gerekir.

hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Hisse Senedi Yatırımı Seçme

 

Farklı yatırım türlerini anlayın. Sizin için en uygun olanı seçmek için bir sonraki adım. Mevcut farklı yatırım türlerini anlamaktır.

 • Belirli şirketlerin hisselerini satın alabilirsiniz.Bir şirketin hisselerini satın almak, o şirketin sahibi olduğunuz anlamına gelir. Sonuç olarak, geri dönüşünüz başka bir işletmenin sahibi gibi olacaktır.  Şirket, satışlarında, kârlarında ve pazar payında artış gördüğünde, şirketin değeri normalde artacaktır. Bu, özellikle uzun vadede geçerlidir.
 • Kısa vadede, şirketin piyasa fiyatı, şirketin geleceği hakkında kişilerin nasıl hissettiğine bağlıdır.Duygular, söylentiler ve algılamalar değer değişikliklerini tetikler.  Satın alıp sattığınız fiyatlar kâr edip etmeyeceğinizi belirleyecektir.
 • Yatırım fonlarına da yatırım yapabilirsiniz.Yatırım fonları birçok insanın birçok farklı hisse senedinde yatırım yapmalarını sağlar. Sonuç, özellikle kısa vadede daha düşük risk, aynı zamanda düşük getir demektir.
 • Son yıllarda, Borsa Yatırım Fonu (ETF) popüler hale geldi.Birçok kişi buna “endeks fonları” diyor. Bunlar karşılıklı fonlar gibidir. Bunlar, genellikle bir yönetici tarafından denetlenmeyen hisse senedi portföyleridir.
 • Bireysel hisse senetleri gibi, ETF’ler piyasada işlem görür.Bir ETF’nin değeri, tek bir gün boyunca değişebilir.
 • Bazı ETF’ler spesifik endüstrileri, emtialarları, tahvilleri veya para birimlerini izler.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Borsa Temel Terimlerini Öğrenin. Birçok kişi farklı hisse senetlerinin veya genel olarak piyasa performansını anlamak için finansal haberlere güvenir. Bu bilgi kaynaklarından en iyi şekilde yararlanabilmek için birkaç temel terimi anlamanız önemlidir.

 • Hisse başına kazanç: bir şirketin karının pay sahiplerine ödenmesi gereken kısmı.Yatırımınızda temettü elde etmeyi umuyorsanız, bu önemlidir!
 • Piyasa değeri (“piyasa değeri”): bir şirketin tüm hisselerinin toplam değeri.Bir şirketin genel değerini temsil eder.
 • Özkaynak kârı: Bir Şirketin hissedarlar tarafından yatırılan tutara göre üretilen gelir miktarı.Bu, aynı sektördeki firmaların hangisinin en karlı olduğunu belirlemek için karşılaştırılması için yararlıdır.
 • Beta: Bir bütün olarak piyasaya göre hisse senedinin oynaklığının ölçüsüdür.Riski değerlendirmek için yararlı bir önlem. Bir kural olarak, 1’in altındaki beta sayılarında oynaklık oldukça düşüktür. 1’in üstündeki rakamlar daha yüksek oynaklık olduğunu göstermektedir.
 • Hareketli ortalama: Belirli bir süre boyunca bazı şirketlerin hisse başına ortalama fiyatı.Bu, bir hisse senedinin mevcut fiyatının iyi bir anlaşma olup olmadığını belirlemede yararlı olabilir.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Analistlere dikkat edin. Bir hisse senedini analiz etmek, özellikle ilk zamanlarda zaman alıcı ve kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle, hisse senedi analizcilerinden araştırma yapmak isteyebilirsiniz. Genellikle, bir analist performansını değerlendirmek için belirli şirketleri yakından izler.

 • Analistlerin şirketlerle ilgili görüşlerini özetleyen ücretsiz, saygın web siteleri vardır.
 • Analistler, her bir spesifik hisse senedi için genellikle bir veya iki kelime önerileri şeklinde tavsiyeler sunar. Bunların bazıları “satın alın”, “sat”, “tut” gibi oldukça açıktır.
 • Farklı analiz firmaları tavsiyelerini yapmak için farklı kelimeler kullanmaktadır. Finansal web siteleri genellikle her firmanın şartlarını açıklayan kılavuzlar sağlar.
hisse senedi nasıl alınır
hisse senedi nasıl alınır

Yatırım stratejinizi belirleyin. Bilgilerinizi topladıktan sonra, yatırım stratejinizi düşünmenin zamanı geldi. Farklı yatırımcıların farklı yaklaşımları vardır ve dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır.

 • Yatırım çeşitliliği.Çeşitlendirme, dolarınızı farklı yatırımlara yayma derecesi. Tüm paranızı az sayıda şirkete yatırmak, bu şirketlerin iyi performans gösterdiği takdirde büyük kazanç sağlayabilir. Fakat bu yaklaşım da sizi daha fazla risk altına sokar. Yatırımlarınız ne kadar çeşitliyse, riski de o kadar düşüktür.
 • Birleştirme. Bu, aldığınız kazancın tutarlı bir şekilde yeniden yatırımının bir sonucudur. Kazançlarınızı yeniden yatırım yaparsanız, o orijinal kar payı üzerinden daha fazla kazanç elde etmiş olursunuz.  Bazı şirketlerin bunu otomatik olarak yapmanıza izin veren programları vardır.
 • Yatırıma karşı ticaret.Yatırım, uzun vadeli büyüme oranları temelinde para kazanmayı amaçlayan uzun vadeli bir stratejidir. Fiyatlar yükselir ve düşer. Ticaret, daha aktif bir süreçtir. Kısa vadede fiyat yükselecek hisse senetleri seçmeye ve ardından bunları hızlı bir şekilde satmaya çalışıyor. Bu “düşük satın al, yüksek sat” yaklaşımı büyük getirilere neden olabilir, ancak sürekli dikkat gerektirir ve daha yüksek bir risk gerekir.

Yatırımcılar, tarihsel fiyat hareketlerini yorumlayarak bir şirket hakkında insanların duygularını ölçmeye çalışırlar. Hedefleri, hisse senedi fiyatı artarken ve fiyat düşmeye başlamadan önce satmaktır. Kısa vadede işlem yapmak, yeni yatırımcılar için yüksek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir