Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi, kanunlarca belirlenmiş sermaye şirketlerine ortak olanların paylarını gösteren bir tür kıymetli evraktır. Dolayısıyla bu senet devredilebilmekte ve elinde bulunduran kişiye paraya çevirme imkanı sunmaktadır.

 


Borsaya Açılması

Eğer şirket borsada işlem gören bir şirket ise bu durumda hisse senetleri de borsada işlem görecektir. Böylelikle aracı kurumlar vasıtasıyla alım satım işlemleri gerçekleştirilebilecek ve kazanç elde edilebilecektir. Bu senetler online olarak işlem gördükleri için alınıp satılması da son derece kolay olmaktadır.

 


 Nasıl Kar Edilir?

Hisse senetlerinden nasıl kar edilir diye merak ediyorsanız bu sorunuzun cevabı son derece basittir. Öyle ki döviz ve altında olduğu gibi bu senetlerde de fiyatı düşükken alacak yüksekken satacaksınız. Aradaki fark ise sizin geliriniz olacaktır.

Öngörülü Yatırımlar

Ancak bastan ifade etmek gerekir ki hisse senetlerine yatırım yaparak kazanmak mümkün olduğu gibi büyük kayıplar yaşamak da söz konusu olabilmektedir. İşte bu sebeple uzun vadeli bir bakış açısı ile olayı ele alarak yatırımlar yapmak gerekmektedir.

Bu bakış açısı içerisinde şirketin mevcut durumu ile geleceğe yönelik projeleri mutlaka yer almalıdır. Ayrıca şirketin hangi ülkelerde yatırımlar yaptığını yakın zamanda nerelerde şube açacağını kısacası şirket hakkındaki tüm bilgi ve haberleri yakından takip etmeniz gerekmektedir.

 


Yatırım Miktarı

Diğer yatırım araçlarında da sıklıkla söylenildiği gibi tüm sermayenizi bir hisse senedine yatırmak doğru bir hareket olmayacaktır. Bu sebeple sadece bir kısmını hisse senedine yatırırken diğer kısımlarını da başka türlü değerlendirebilirsiniz. Bu sayede olası riskleri de en aza indirgemiş olacaksınız.

Aracı Kurumlar

Borsada işlem yapabilmek için bir aracı kurum tercih etmeniz ve burada hesap açmanız gerekmektedir. Hesabınıza yatırım yapmak istediğiniz kadar para yatırarak sizler de biran evvel yatırıma başlayabilirsiniz.

Ülkemizde aracı kurumlar olarak bankalar faaliyet göstermektedir. Dolayısıyla herhangi bir bankaya giderek sizler de bu hesaplarınızı kolay bir şekilde açabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra ise uygulama üzerinden online bir şekilde değerleri takip edebilir alım ve satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer talimat verirseniz bu durumda 7/24 takip etmenize gerek kalmadan sizler de otomatik olarak alım satım yapabilirsiniz. Bu da çok ciddi kolaylıklar sunacaktır.

 


Spekülatif Hareketler

Borsanın olumsuz taraflarından birisi de spekülatif olayların sık yaşanmasıdır. Bu kapsamda ciddi manada parası olan kişiler borsada daha fazla kazanabilmek için parasını bir anda çekerek değer kaybına neden olabilmekte bu durumda da yatırımcılara kaybettirmekte kendisi kazanmaktadır. İşte bu durumla karşılaşmamak biraz şans işi olsa da gündemi sıkı bir şekilde takip ederek riskleri en aza indirgeyebilirsiniz.

Yatırımcı olmak için 18 yaşından büyük olmanız yeterli olacaktır. Böylelikle öğrenci dahi olsanız bütçeniz dahilinde yatırım gerçekleştirebilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

 


Sonuç Olarak

Sonuç olarak sizler de cüzi miktarda sermayeye sahip olsanız dahi hisse senetlerine yatırım yaparak büyük kazançlar elde edebilirsiniz. Ancak bunun için temel düzeyde bir eğitim alıp tecrübe kazanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde sistem sizlere çok karmaşık gelebilir ve yatırım yapmaktan vazgeçerek zarar edebilirsiniz.

Ayrıca hisse senetlerine yatırım yapmak gündemi de iyi bir şekilde takip etmeyi gerektirmektedir. Dolayısıyla zarar etmemek adına bu hususlara azami derecede riayet etmek gerekmektedir.

Bir diğer önemli husus da sermayenizin tamamını sadece bir hisseye ayırmamaktır. Böylelikle bir hisseden kayıp yaşasanız dahi diğeriyle telafi edebilmeniz mümkün olmaktadır. Sizler de sitemizde yer alan yazılarımızı takip ederek yatırımlarınızı daha sağlam bir şekilde yapabilir ve kazançlarınızı maksimize edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir