Hisse Senedi Yatırım Yapmanın Avantajları Dezavantajları

İstatistikler açıktır – son 20 yılda hisse senetleri tahvil ve gayrimenkulün üstünde performans gösteren en iyi yatırım türü olmuştur. Hisse senedine yatırım yapmak ilk bakışta zor ve karmaşık görülebilir. Her yatırım ürününde olduğu gibi hisse senedine yatırım yapmanın avantajları ve dezavantajları vardır. Hisse senedi ile para kazanmak için hisse senedi hakkında detaylı bilgi birikiminiz olması gerekmekte. Makalemizde hisse senedine yatırım yapmanın avantajlarını ve dezavantajlarını işleyeceğiz.

hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Hisse senedi Nedir? Hisse Senedi Hakkında Bilgi Edinelim

 

Ortak hisse senetleri hakkında bilgi edinin. İlk adım ortak bir hisse senedinin ne olduğunu anlamaktır, çünkü ortak hisse senetleri birçok yatırım fonunun ana bileşenidir. Oldukça basit bir şekilde, bir hisse senedi bir işletmedeki mülkiyeti temsil eder ve bu nedenle bir hisse senedi satın aldığınızda, bir işletmenin bir bölümünü satın alırsınız ve o işletmenin gelecekteki büyümesinden fayda sağlarsınız.

 • Bir işletmedeki sahiplik satın aldığınızda, her biri işin küçük bir bölümünü temsil eden hisse satın alarak yapılır.
hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Bir hisse senedi fiyatının değişmesine neden olan faktörleri anlayın. Hisse Payların fiyatı tamamen arz ve talebe göre belirlenir. Yani, belli bir işin paylarını satın almak isteyen kitle fazlaysa fiyat yükselir. Benzer şekilde, az alıcı, ancak satıcılar bol ise, satıcılar sahipliği satmak için birbirlerine baskı yaparken fiyat da düşecektir.

 

 • Bir hisse senedi fiyatının, şirketin ne kadar iyi çalıştığını yansıttığı anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir.Bir hisse senedi fiyatını belirleyecek faktörler kaç kişinin satın almak istediğini kaç kişi tarafından satıldığı, genel ekonomik haberler, endüstrideki olumlu haberler, yükselen veya düşen faiz oranları, veya şirket hakkında raporlardır.
hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Hisse Senedi İle Nasıl Para Kazanılır?

 Bir hisse senedi satın aldığınızda, iki temel yolla para kazanabilirsiniz. Birincisi, sahip olduğunuz payların pay fiyatındaki artış. İkincisi, temettü olarak da bilinen hisse senedinizden aldığınız gelirden.

 • Bir hisse senedi satın alırsanız ve işletme kazançlarını artırabilir ve zamanla iyi iş çıkarabilirse, hisse fiyatı genelde onunla birlikte artacak ve kazancınız artıracaktır.
 • Buna ek olarak, bir şirketin bir hissedarı olmak, şirketin kazancının bir kısmına, yani temettü olarak da tanınmaya yetkilidir.Her şirket bir temettü ödemeyi seçmiyor (bazıları kârlarını yeniden yatırım yapmak ve daha fazla kazanç elde etmek için tercih ediyor), ancak size aylık, üç aylık, altı ayda bir veya yıllık olarak bir kar dağıtımı yapacaktır.
 • Kâr payı ödemeleri, “getiri” olarak da bilinen payların değerinin bir yüzdesidir.Verim, yıl boyunca ödenen toplam temettülerin hisselerin fiyatına bölünmesiyle elde edilen tutarı temsil eder. Örneğin, bir hisse 10 $ değerinde ve temettü yılda 1 $ ise, getiri% 10’a eşit olacaktır. (1/10 =% 0.1 veya% 10)

 

Hisse Senedi İle Nasıl Yatırım Yapılır?  Hisse senetleri ile yatırım yapmanın birçok avantajı vardır. Genel olarak konuşursak, hisse senetlerinin en çok ilgi çeken tarafı, hem hisse fiyat artışları hem de temettüler yoluyla daha yüksek getiri potansiyeli sunuyor olmasıdır.

hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Hisse Senedi Yatırım Yapmanın Avantajları

 • Diğer yatırımlardan daha yüksek getiri:Hisse senedi satın almanın en büyük avantajı, farklı varlık sınıflarına (veya yatırım türlerine) yatırım yaparak elde edilebileceklerin üstünde getiri potansiyeli olmasıdır. Hisse senetleri, geleneksel olarak, uzun vadeli tahvil ya da gayrimenkul gibi diğer varlık sınıflarından daha iyi performans sergiledi.
 • Kazanç Çeşitlendirme:Sahiplenme hisse senetleri kazanç çeşitlendirme için de yararlı olabilir. Örneğin, tek varlığınız eviniz ise, bu, servetinizin tamamının konut piyasasına tabi olduğu anlamına gelir. Hisse senedi ekleyerek, servetiniz kısmen farklı bir varlık sınıfına dahil edebilirsiniz.
 • Yüksek getiri potansiyeli:Hisse senetleri, diğer yatırım türleriyle rekabet edebilen veya aşan gelir sağlayabilir. Herhangi bir diğer yatırım türüne karşı oldukça rekabetçi olan% 3-4’lük temettü oranı ile hisse senedi bulunmaktadır.
 • Kolay ve Masrafı Az Yatırım İmkanı:Hisse senetleri, bir aracı kurum aracılığıyla tek başınıza satın alabilir ve satabilirsiniz. Küçük alım satım komisyonları ile yatırım yapabilirsiniz.
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Hisse senedi Yatırım Yapmanın Dezavantajları

 Hisse senetleri, diğer varlık sınıflarına göre daha yüksek getiri potansiyeli sunarken, bu yüksek getiriler ek riskleri de yanında getirir.

Potansiyel olarak yüksek risk: Hisse senetlerine yatırım yapmanın en büyük dezavantajı, hisse senedine yatırım yaparken, sermayenizin bir kısmını veya tamamını kaybetme ihtimaliniz her zaman vardır.

 • Yüksek bilgi ve zaman gereksinimi:Hisse Senedi alım satım yapmayı aracı kurumsuz ve yardımsız yapıyorsanız, bir dezavantaj olarak görülebilecek bilgi ve zamanı gerektirir. Yatırımın sağlam olup olmadığını nasıl değerlendireceğinizi tam olarak anlamadıkça, bir şirkete yatırım yapmak tavsiye edilmez.
 • Oynaklık:Hisse senetleri diğer yatırım türlerinden daha çok inişli ve çıkışlıdır. Bu, hisse senetlerinin kısa sürede fiyatını hızlıca değiştirebileceği anlamına gelir.

Hisse Senetleri Nasıl Alınır?

Hisse senetleri ile para kazanmak istiyorsunuz ama bu konuda pek bir fikriniz yok. Borsada özellikle serbest piyasa döviz içerisinde işlem yapmak sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bu alanlara girmeden önce derinlemesine bilgi sahibi olmanız gerekir. Aksi takdirde istemeden de olsa yanlış bir hamlede parasız kalabilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız dilediğiniz yerden hisse seneti satın almak için BIST ile aracı kurum anlaşması olan bankalar arasında istediğiniz hisse senedini ister online ister de bankadan satın alabilirsiniz. Tabi her işlemde olduğu gibi işlemde de karmaşık bazı şeyler var. Dolayısıyla bununla ilgili netten araştırma ile bazı kitapları okumanız daha güzel olur. Bu alanda elde edeceğiniz her bilgi size para olarak dönecektir. Gerçekten bu alanda bilgi para demektir ve bilginin yanında doğru önsezi de size inanılmaz paralar kazandırabilir. Örneğin göze batmamış bir şirketin ileride çok büyük bir şirket olacağını sezmek sizleri zengin edebilir. Daha önce hiç kazanamadığınız parayı sadece birkaç hafta hatta birkaç gün içinde bu doğru önsezi sayesinde kazanabilirsiniz. Ancak bunun için olaylara tamamen objektif bakmalısınız. Eğer internet üzerinden işlem yapacaksanız mutlaka yüksek hızlı ve kesintisiz bir internet kullanmalısınız. Aksi takdirde gecikmeden dolayı yaşanan en ufak bir hatadan büyük bir zarara uğrayabilirsiniz. Aynı zamanda elektriklerin kesintisinden dolayı yaşanabilecek zararları önlemek için de mutlaka güç kaynağı kullanmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir