Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu Etkiler Mi ?

Kredi Kartı Asgari Ödeme Kredi Notunu etkiler mi? Makalemizde bu sorunun cevabını vereceğiz. Kredi puanınızı korumak, finansal hayatınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. İyi bir kredi notu sadece kredi bazlı başvuruları onaylamayı kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda faiz ve güvenlik ödemelerine de para kazandırır. Ödeme geçmişiniz, kredi puanınızın önemli faktörlerinden biridir. Kredi kartı minimum ödeme kredi notunu etkiler mi?

Daha spesifik olarak, minimum ödemeler kredi puanınızı olumsuz etkiler mi?

Kredi Kartı Minimum Ödeme Kredi Puanınızı Nasıl Etkiler?

Kredi kartı veren bankalar asgari ödeme dediğimi her ay borcunuzun küçük bir kısmını ödemenizi şart koşar. Bu minimum ödeme tutarı aylık kredi kartı ekstrenizde listelenir ve kredi kartı limitinize ve ödenmesi gereken ücretlere bağlı olarak değişebilir. Kredi kartı ödemeniz için çok fazla para ayıramadıysanız, minimum ödeme yapmak tek seçenek olabilir.

Son ödemenizin tutarı kredi raporunuzda listelenir, ancak kredi puanlama hesaplamaları, kredi puanınızı oluştururken kredi kartı (veya kredi) ödemelerinizin miktarını dikkate almaz. Bu açıdan, minimum ödeme yapmak kredi puanınızı hiç etkilemez. Her ay en azından minimum ödemeyi yaptığınız sürece, aslında olumlu bir ödeme geçmişi oluşturarak kredi puanınızın düşmesine yardımcı olursunuz.

Kredi puanınızın bir kısmı, kredi kartı limitinin ne kadarının kullanıldığını dikkate alır – kredi kartı kullanımınızı dikkate alır . Kredi kartı borcunuz ne kadar yüksek olursa kredi puanınız o kadar kötüdür. Dengenizi hızlı bir şekilde azaltmak, kredi puanınızın geri dönmesine yardımcı olur. Ancak, sadece minimum tutarı ödediğinizde, kredi kartı borcunuz yalnızca az bir miktar azalır ve yüksek kredi kartı borcunuz kredi puanınızı zedelemeye devam edecektir.

Ve sadece minimum ödeme yapıyorsanız ve kartınızın ayına ek alımlar yapıyorsanız, kredi puanınız büyük ihtimalle zarar görecektir, çünkü borcunuz küçülmek yerine büyür. Öte yandan, düşük bir borcunuz varsa – kredi kart limitinizin % 30’u veya daha azı ve yalnızca minimum tutarı ödersiniz, kredi kartı borcu kredi puanınızı çok fazla etkilemez.

Kredi kartı Ödemesini Asgari Tutardan Daha Fazla Yapmanın Faydaları

Asgari ödeme yapmak kredi puanınızı olumsuz yönde etkilemese de, daha fazla ödeme yapmanın faydaları vardır – borcunuzun daha hızlı azaltılması ve paranın tasarruf edilmesi gibi. Mümkün olduğu kadar sık, dengeli ödeme yapın.

Son ödemeniz kredi raporunuza dahil edildiğinden, bazı alacaklılar ve borç verenler başvurunuzu incelediklerinde ödeme planını dikkate alabilirler. Genel olarak, özellikle de yüksek bir dengede en azını ödeyen bir kişi, riskli bir borçlu olarak kabul edilebilir ve geri çevrilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir