Kredi Puanı Etkileyen 11 Faktör

Kredi puanı, mali hayatınızın en önemli faktörlerinden biridir. Bankalar size kredi kartı veya kredi verilip verilmeyeceğine karar vermek için kullanırlar. Bazı servis sağlayıcılar, bir güvenlik teminatı ödemeniz gerekip gerekmediğini belirlemek için bunu kullanır. Otomobil sigortası sağlayıcıları, sigorta oranınızı belirlerken kredi puanı dikkate alırlar. Hangi şeylerin kredi puanı olumlu etkileyeceğini bilmek önemli olsa da kredi puanı olumsuz etkileyebilecek eylemleri de bilmeniz gerekir.

Kredi Kartı Geç ödeme

Sürekli olarak kredi kartı ödemelerinizin geç kalması kredi puanı olumsuz etkileyecektir. Kredi puanı korumak için kredi kartı faturalarınızı zamanında ödeyin.

 Kredi Kartı Borcu Ödememe

Kredi kartı faturalarınızı tamamen göz ardı etmek, geç ödeme yapmaktan çok daha kötüdür. Her ay bir kredi kartı ödemesini kaçırırsanız, hesabın kapatılmasını bir ay daha yakınsınız demektir. Bankalar, kredi kartı faturalarınızı hiç ödemeyeceğinizi düşündüklerinde, hesabınızı kapatırlar. Bu hesap durumu, kredi puanının en kötü durumlarından biridir.

 Avukata Gönderilmiş Hesaplar

Bankalar genellikle sizden ödeme almakiçin üçüncü taraf borç tahsildarlarını kullanırlar. Bankalar hesabınızda ki borcu ödemeden önce veya sonra avukat gönderebilir. Bir avukatın durumu, bankanın sizden ödeme almaya çalışmaktan vazgeçtiğini ve bunu yapmak için başka birini yani avukatı görevlendirdiği anlamına gelir.

 İflas Etmek

İflas kredi puanı mahveder. İflas etmeden önce tüketici kredi danışmanlığı gibi alternatifler aramak iyi bir fikirdir .

Kredi Puanı Etkileyen Faktörler
Kredi Puanı Etkileyen Faktörler

 Evinizin Haciz Edilmesi

İpotek ödemelerinizden geri kalmamak, bankanın evinize haciz göndermesini önleyecektir. Buna karşılık, geç ödemeler kredi puanı zedeleyecek ve gelecekteki ipotek kredileri için onaylanmayı zorlaştıracaktır.

 Yüksek Kredi Kartı Bakiyeleri

Kredi puanı ikinci en önemli kısmı kredi kullanımı ile ölçülen borç seviyesidir. Yüksek kredi kartı bakiyesine sahip olmak (kredi limitinize göre) kredi kullanımınızı artırır ve kredi puanı azaltır.

 

Kredi Kartları Limitleri

Azami ve limitsiz kredi kartı bakiyeleri kredi kullanımınızı% 100 yapar. Bu, kredi puanı için en az idealdir.

 Eski Kredi Kartlarını Kapatma

Kredi puanıın bir başka bileşeni,% 15, kredi geçmişinizin süresidir – daha uzun kredi geçmişleri daha iyidir. Eski kredi kartlarını, özellikle de en eski kartınızı kapatmak, kredi geçmişinizin gerçekte olduğundan daha kısa görünmesini sağlar.

 Mevcut Kredi Kartları Kapatma

Kullanmadığınız kredi kartlarınız varsa,  bu kredi kartlarını bakiyesiz kapatmak, kredi kullanımınızı artırır.

 Çeşitli Kredi Kartları veya Krediler için Başvuru

Kredi sorguları , kredi puanı% 10’unu oluşturur. Kısa bir süre içinde birkaç kredi veya kredi başvurusu yapmak kredi puanıın düşmesine neden olacaktır. Uygulamaları minimumda tutun.

 Sadece kredi kartı veya sadece krediye sahip olmak

Bir kredi karışımı kredinizin% 10’udur. Sadece bir tür kredi hesabınız olduğunda, krediler veya kredi kartları, kredi puanı etkileyebilir. Bu faktör, kredi geçmişinizde başka pek fazla kredi bilginiz olmadığında çoğunlukla devreye girer .

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir