Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Kredi puanını etkileyen faktörleri sizin için araştırdık. Kredi puanınızı sık sık izliyorsanız veya kredi puanı uyarılarını dikkate alıyorsanız, kredi puanınızın zaman içinde nasıl değiştiğinin farkındasınız demektir. Kredi puanınızdaki herhangi bir artış, sizi heyecanlandırıyor. Ama kredi puanınızda bir düşüş varsa? İşte, Görmek istediğin son şey bu.

Kredi skoru hesaplaması çok karmaşık olduğu için, kredi puanı düşüşünün kesin sebebini kesin olarak belirlemek zor olabilir. Kredi puanınız, kredi raporunuzdaki bilgilere dayanır. Bu nedenle, kredi puanınız beklenmedik bir şekilde düşerse, bunun nedeni genellikle kredi raporunuzdaki bilgilerin değişmesidir. Kredi puanınızın düşmesi için büyük bir değişiklik olması gerekmez. Kredi puanınızın düşmesinin birkaç olası nedeni.

Kredi Puanınızı Etkileyen Faktörler

 Kredi kartınız veya kredi ödemeniz 30 günden fazla geciktiyse

Ödeme geçmişi kredi puanınız üzerinde en önemli etkiye sahiptir. 30 günden fazla gecikmiş kredi kartı ve kredi ödemeleri kredi bürolarına bildirilir ve kredi puanınıza yansıtılır. Geç ödeme, kredi raporunuza ulaştığında, kredi puanınız büyük olasılıkla düşecektir.

 Pahalı Bir Alışveriş Yaptıysanız

Kredi puanınızdaki diğer önemli bir faktör, mevcut kredi kartınızın ne kadarının kullanıldığıdır. Kredi kartınızda bir ay büyük bir satın alma işlemi yaparsanız, borcunuzu vadesine kadar ödediğinizde bile kredi puanı düşüşü görebilirsiniz.

Kredi kartı düzenleyicileri, genellikle kredi kartı bakiyesini faturalandırma döngüsünün son gününden itibaren rapor eder. Kredi kartı ekstrenizdeki borç genellikle kredi raporunuzda görünen bakiyedir.

İyi haber, yüksek bir dengenin etkisini kolayca düzeltebilir. Borcunuzu ödeyin, diğer kredi kartı alış verişlerinden kaçınmayın ve borcunuzun kredi raporunuzda görünmesini bekleyin.

borsa nasıl oynanır
borsa nasıl oynanır

 Ödenmemiş Faturalar

Kredi puanınızı korumak için, sadece kredi kartlarınızı ve kredilerinizi değil, tüm hesaplarınızı ödemeniz önemlidir. Kredisiz hesaplarınızdaki ödemelerin gerisinde kalıyorsanız (elektrik, su, doğalgaz öedemeleri), varsayılan borç bir tahsilat dairesine gönderilebilir ve kredi raporunuza dahil edilebilir. Bir tahsilat, kredi raporunuzda gösterildiğinde, kredi puanınızda bir düşüşe neden olacaktır.

 Kredi için yeni bir başvuru yaptınız.

Kredi için yeni bir başvuruda bulunduğunuz her zaman, kredi raporunuza bir sorgulama yapılır. Kredi ödemeleri kredi puanınızın% 10’unu oluşturduğundan, yeni kredi başvurusu kredi puanınızı etkileyebilir.

Soruşturmalar sadece bir yıl boyunca kredi puanınızı etkiler, bu yüzden sahip olduğunuz tek soruşturma ise, kredi puanınız 12 ayda istikrarlı bir şekilde artmalı ve tamamlanmalıdır.

 Kredi limitlerinden biri indirildi.

Daha düşük bir kredi limiti, kredi puanınızın üzerinde pahalı bir kalem bulundurmakla benzer bir etkiye sahiptir.  Kredi limiti düşük kredi limiti olan bir borcunuz varsa , kredi kullanımınız artar ve kredi puanınız düşer.

 Kredi kartı kapattınız (veya iptal ettiniz).

Kredi kartını kapatmak, özellikle kartın bir bakiyesi varsa, kredi puanınızı zedeleyebilir. Kredi kartı veren kuruluşlar , kredi kartınızı da iptal edebilirler, ki bu da krediyi de etkiler.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir