Nasıl Yatırım Yapabilirim? Yatırım Portföy Oluşturma

Nasıl yatırım yapılır: yatırım portföylerimiz

Paranızın nasıl yatırılacağına ve tasarrufunuzu uzun vadede nasıl artıracağınıza karar vermenize yardımcı olacak benzersiz yatırım portföylerini kullanın.

Borsada nasıl yatırım yapılır?

Borsada nasıl yatırım yapabileceğinize karar vermek zor bir görevdir ve en iddialı amatör yatırımcıyı bile felce uğratabilir.

Ne kadar risk almak istediğinize veya ne kadar büyüme elde etmeyi umduğunuza bağlı olarak, çeşitli yatırım türlerinde veya varlık sınıflarında 10.000 TL’yi nasıl yayılabileceğinizi göstermek için tasarlanmış bir dizi yatırım portföyü oluşturduk.

Kullanımı kolay yatırım portföylerimiz size şunları gösterecek:

  • Her yıl ortalama olarak ne kadar kazanıyorlar;
  • Son 20 yılda en kötü 12 aylık dönemde ne kadar kaybedersiniz;
  • Beş yıl önce yatırım yapmış olsaydınız, yatırımınız şimdi ne olurdu?
  • En iyi ve en kötü sonuçlar arasındaki farkın, yıllık performansın% 95’ini karşılayacağını düşünüyoruz.

Bu portföyler finansal tavsiye niteliğindedir, ancak bir finansal danışman ile yapılan görüşme için yararlı bir başlangıç ​​noktası olarak hareket edebilir.

Neye yatırım yapmalıyım?

Portföyler, riski doğru bir şekilde çeşitlendirmek ve yaymak için gerekli ana varlık sınıflarını içerir, ayrıca paranızı tutum ve risk toleransınıza göre artırır.

Bunlar gilts (Türkiye devlet tahvilleri), Türkiye şirket tahvilleri, emlak, Türkiye hisse senetleri (hisse), Avrupa hisse senedi, Japon hisse senedi ve yükselen piyasa değeridir.

Riskinize karşı tutumunuza bağlı olarak, portföyünüz farklı risk seviyelerine sahip olduğundan ve birbirine göre farklı şekillerde hareket ettiğinden, bu varlık türlerinin bir kısmını veya tümünü içerebilir.

Daha önce yatırım yapmışsanız, size en uygun portföyün mevcut portföyünüzün makyajıyla eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. Farkına varmadan çok fazla veya çok az risk almanız mümkün olabilir.

Analiz, 10.000 TL’lik bir ilk yatırıma dayanmaktadır.

Yatırımda risk ve ödül nasıl çalışır?

Risk ve ödül esasen bağlantılıdır. Ne kadar fazla risk alırsanız, potansiyel ödül artar. Tersine, daha yüksek büyüme için çabalarken, potansiyel olarak daha fazla kaybedebilirsiniz.

Yatırım yaptığınızda, potansiyel olarak ne kadar yapabileceğinizi değil, aynı zamanda ne kadar hisse senedi risk altına aldığınıza bağlıdır. Yatırım portföylerinin amacı budur.

Her farklı yatırım türü bir risk seviyesi taşır. Varlık riskli, potansiyel geri dönüş ne kadar yüksekse potansiyel kayıp artar.

Portföyler risk ve potansiyel ödül arttıkça, ‘kötü yılda’ kaybedebileceğiniz miktar da artar.

En yüksek riskli Habanero portföyü ile, yirmi yıllık kötü düşüşte% 30’luk bir portföy değerinde düşüş beklemeniz gerekir.

Portföyün volatilitesi, muhtemel kazançlar ve kayıplar aralığı ve en kötü tarihsel senaryo açısından riske baktık.

Her şey beklenenden daha kötüye gidebilir:% 12’lik bir geri dönüşün, belirli bir 12 aylık dönemde her bir portföy için belirtilen aralığın dışında kalamayacağının tahmin edilebileceği tahmin edildi.

Bunun, yatırım yaptığınız zaman aşağı tarafların yanı sıra olumsuz yönlerini anlamanın mantıklı bir yolu olduğunu düşünüyoruz.

Ne kadar süreyle yatırım yapmalıyım?

Portföyler uzun vadeli büyüme için oluşturulmuştur ve yatırımlarından gelir elde etmek isteyenler için tasarlanmamıştır.

Yalnızca kısa bir zaman diliminiz varsa (genellikle beş yıl veya daha az) veya sermayenizin hiçbirini kaybetmek istemiyorsanız , paranızı hiçbir şekilde riske atmayan nakit mevduatları ve tasarruf hesaplarını dikkate almalısınız . Paranız, satın alma gücünü kaybedecektir, ancak enflasyon değeri aşındırır.

Genel olarak, her bir portföy için varlık tahsisi aynı kalır, ancak dayanak varlıkların ne kadar değişken olduğuna bağlı olarak zaman içinde değişebilir.

Bunun sebebi, tarihi uçuculuğun risklilik hesaplanırken baktığımız faktörlerden biri olmasıdır, bu yüzden bir varlık daha oynak hale gelirse, o portföyün risklilik sınırları içinde kalmak için tahsisi düzeltmemiz gerekebilir.

Bu nedenle, sahip olduğunuz her sene birikimlerini gözden geçirmeniz önemlidir – bundan daha fazla değil, aklınızda bulundurun – portföyünüzün, sizden daha riskli bir şeye sürüklenmemesini sağlamak için.

hisse senedi yatırım yapmak
hisse senedi yatırım yapmak

Yatırım ürünlerini nasıl seçerim?

İdeal portföyünüze karar verdiğiniz bir sonraki adım, gerçek yatırımlarla nasıl doldurulacağı olacaktır.

Bunu yapmanın en kolay yolu yatırım fonlarından birim ortaklıklarının, açık uçlu yatırım şirketleri (Oeics) gibi, yatırım ortaklıkları ve borsa yatırım fonlarıdır.

Maliyetleri düşüktür ve doğrudan yatırım yapmaya kıyasla riski daha fazla yaymanıza izin verir.

Unutmayın, yatırımlarınızın yönetim maliyetlerinin performansları üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

Portföyünüzü doldurmak için düşük maliyetli izleyici fonları kullanmanızı öneririz. Ancak, mülk gibi bazı varlıklar daha yüksek maliyetli, aktif olarak yönetilen fonlara daha uygun olabilir.

Yatırım ürünleri nereden satın almalıyım?

Tek başına yatırım yapmaya karar verirseniz, bir finansal danışmanın yardımı olmadan, yatırım komisyoncusu kullanarak fonlara yatırım yapma maliyetini azaltabilirsiniz.

Bunlar, yatırım ürünleri satın almanıza ve performanslarını tek bir mağazada izlemenize olanak tanıyan çevrimiçi merkezlerdir.

Yatırımınızı almanın tüm zor işlerini yaptığınız için, bir finansal danışmana gitme ile ilgili ücretleri ödemezsiniz.

Bu ücretlerin kesilmesi yatırım portföyünüzün uzun vadede performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Yatırım portföyümü nasıl yeniden denerim?

Portföyünüzü yıllık olarak yeniden değerlendirmeniz ve yeniden dengelemeniz gerekir. Yeniden dengeleme, portföyünüzü orijinal varlık tahsisine geri getirme sürecidir.

Bu gereklidir, çünkü zamanla, yatırımlarınız orijinal varlık tahsisinizle senkronize olmayabilir; Bu, bir varlık, genellikle özkaynaklar, diğerlerinden daha hızlı büyüdüğünde gerçekleşme eğilimindedir.

Örneğin, İngiltere hisse senetleri yılın başında portföyünüzün% 20’sini temsil ediyorsa, ancak sonunda% 30’u temsil edecek şekilde büyümüşse, İngiltere’deki hisse senetlerinden bazılarını satıp daha fazla bir varlık satın almanız gerekir.

Portföyünüzü tamir etmeye ve altı ay veya bir yıl sonra yeniden dengelenmeye karşı koymaya çalışın

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir