Neden Yatırım Yapmalıyım? Borsa Yatırımı

Para yatırımı nasıl yaparım? Borsa da yatırım nasıl yapılır? Neden yatırı  yapmalıyım? gibi sorular kafaları çok karıştırıyor. Hepimiz güvenilir bir yatırım aracı arıyor. Sizler içi yatırım araçlarını sitemizde inceliyoruz. Makalemizde borsa yatırımı ile alakalı detayları anlatmaya çalıştık.

Acil durumlarda veya kısa vadeli harcama hedeflerini karşılamak için nakit para, banka hesaplarında veya mevduat hesaplarında güvenli bir şekilde bekletilir. Fakat uzun vadede bir kenara para ayırırken, işler biraz daha karmaşıklaşır. Kendinizi ve paranızı enflasyona karşı korumanız gerekecektir. Ayrıca, yüksek getiriler sağlamak için de risk almak da muhtemeldir.

Son yıllarda Türkiye’de enflasyon yıldan yıla %9 ile% 10 arasında değişmiştir.  Enflasyon oranında, bugün kaydedilen 1 TL  satın alma gücünü 10 yıl sonra yaklaşık 50 kuruşa indirgeyebilir.  Büyük ekonomistlerin enflasyon ile ilgili söylediği söz “Yapmamız gereken ilk şey, yaptığımız yatırım ile enflasyon oranını yenmektir” diyor. “Enflasyon oranını yenemesek, aslında para kaybediyoruz, para kazanmıyoruz.”

Yatırım olarak tahvil, hisse senedi, yatırım fonu mantıklı olabilir. Ancak genellikle garantili değildir. En azından yükselen ve değişen fiyatlara yetişmek için yeterince hızlı olmak gerekir.  Ancak, hisse senetlerine yatırım yaparak daha iyi iş yapma şansınız vardır. Büyük çaplı hisseler 1928’den bu yana yıllık ortalama yaklaşık% 10 ve enflasyondan sonra yaklaşık% 7’lik bir kazanç elde etmiştir. Fakat 2008’de hisse senetleri% 37 oranında keskin bir düşüş yaşamıştır.

O zaman yatırım yapmak bir ticaret yapmakla ilgilidir. Uzun vadede paranızın daha hızlı büyüyeceği umuduyla güvenlikten vazgeçersiniz.

Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Borsada Hisse Senedi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Borsa Yatırımı Nasıl Yaparım?

Bir yatırım , iki yoldan biriyle para kazanır: Geliri ödeyerek veya diğer yatırımcılara değer vererek.

Gelir, hisse senedi durumunda bir tahvil veya temettü durumunda faiz ödemeleri şeklinde gelir. Tahvillerle ilgili faiz ödemeleri sabit ve güvenilir olmak demektir – bir tahvil ödemelerini karşılamadığında, bu varsayılan olarak geçerlidir. Hisse senedi temettüleri değişiklik gösterebilir. Bir şirketin temettü ödemesi için yasal bir yükümlülüğü yoktur ve kazanç düşerse onu kesmek zorunda kalabilir. Öte yandan, bir tahvilin aksine, işletmeler iyi olduğunda zamanla temettülerini artırabilirler.

Yatırımların çoğu da piyasada işlem görmektedir, bu yüzden onları değerinde satmak, “eğer satmayı düşünüyorsanız” her geçen gün yükselebilir veya düşebilir. En bilinen örnek hisse senetleridir: Eğer diğer yatırımcılar daha yüksek şirket kazançları veya daha az kar payı elde etmek için iyi beklentiler görüyorlarsa, hisse senedinin fiyatını yukarı çekebilirler. Ya da sadece diğer yatırımcıların daha iyimser olduğunu hissedebilirler ve basitçe bir ebullient piyasaya sürme umuduyla satın alabilirler. Benzer şekilde, kötü haber ya da yatırımcıların kötü ruh halleri fiyatları zorlayabilir.

Hisse senedi Nedir?

Bir hisse senedi sadece bir şirketin küçük bir parçasıdır. “Halka açık” bir şirket, halka satılarak hisseleri ihraç eden bir şirkettir. Bu hisseler satıldıktan sonra, yatırımcılar hisseleri borsada kendi aralarında ticaret yapabilirler .

Bir şirketin hisselerini satın aldığınızda, bir ortak sahibi olursunuz. Bir sahibi olarak, teorik olarak, şirketin ürettiği karların bir parçası hakkına sahipsiniz. Ancak, bu kârların yatırımcıların ceplerinde nasıl sonuçlanacağı hisseden hisseye değişecektir.

Bir şirket, kar payının bir kısmını, üç ayda bir ya da “bir defaya mahsus” özel temettüler şeklinde ödenebilecek olan düzenli temettü çekleri şeklinde ödeyebilir. (Bir şirketin hissedarlara kâr sağlamasının bir başka yolu da hisse senedi satın almaktır.)

Ancak birçok çok kârlı şirket temettü ödemez . Bunun yerine, kazançları daha da arttırmak umuduyla karları tekrar işletmeye yatırıyorlar. Bir şirketin güçlü bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünen hissedarlar, yeni yatırımların işletmenin gelecekteki kazançlarını artıracağını düşündükleri sürece bugün bir temettü bırakmaktan memnun olabilirler. Bir şirket ne kadar karlı olursa, diğer yatırımcılar bunun için ödeme yapmaya istekli olmalıdır. Çünkü şirket artık temettü ödemiyor olsa bile, daha yüksek kârlar teorik olarak gelecekteki temettülerin o kadar çok olacağı anlamına geliyor.

Üçüncü faktör, değerleme, bir algı meselesidir. Bazen yatırımcılar iyimser ve hisse senedi için bir şirketin hisse başına düşen kazançlarının yirmi katı ödeme yapmaya istekli olabilirler. Diğer zamanlarda piyasada düşüş yaşanacak ve diğer yatırımcılar sadece on kez ödeme yapmaya istekli olacaklar. Bütün bu faktörler, hisse senedi yatırımını bu kadar belirsiz kılan şeydir. Bir şirketin kazançlarının nasıl artacağına dair bir tahmin yapmak zorunda değilsiniz, ancak piyasadaki diğer kişilerin bu kazançlara nasıl değer katacağını tahmin etmelisiniz. Yüksek temettü ve artan kazanç ile bir hisse senedi üzerinde para kaybetmek mümkündür. Aynı şekilde, bazı hisse senetleri kar etmeden bir süreliğine değer kazanabilir.

borsa nasıl oynanır8 - Neden Yatırım Yapmalıyım? Borsa Yatırımı

Borsa nasıl çalışır?

Hisse senedi piyasası, yatırımcıların hisseleri alıp satması için buluştuğu yerdir. Hisse senedi almak ve satmak için en çok teklif elektronik olarak yapılır. Bu global elektronik pazarlara, bir komisyoncudan sipariş vererek erişebilirsiniz. Her bir ticari işlemin maliyeti, brokerinize bağlı olarak, tipik olarak sipariş başına 5 ile 10 $ arasında değişir.

Hisse senetleri piyasada borsa sembolleri olarak bilinen kısa isimlerle listelenir. PARA gibi bir haber sitesinde ya da brokerinizin web sitesinde “MSFT” ticker sembolü ile arama yaptığınızda, işlem gören fiyat, işlem gören en son Microsoft hissesi lotu için yatırılan miktardır.

Piyasalardaki fiyatlar çok hızlı bir şekilde hareket eder. Borsaya olan talep, son haberler ve yatırımcıların ruh halleri ile birlikte değişir. Yani gördünüz fiyat bir hisse senedi için bunu satın almaya çalıştığınızda ödeme tam fiyat olmayabilir.

Yatırım fonu nedir?

Bir yatırım fonu, çeşitlendirilmiş bir portföyde yatırım yapmanın basit bir yoludur. Fonlar, birçok yatırımcının parasını toplar ve daha sonra bir yönetici , fonun tutacağı hisse senetleri, tahviller veya diğer varlıkları seçer . Çoğu fon yalnızca hisse senedi veya sadece tahvilleri tutar, ancak dengeli veya hedef-tarih fonları iki tür varlığı karıştıracaktır.

Bir fonun ana avantajı, piyasa bahislerinizi küçük bir miktar para ile yaymanıza izin vermesidir. Örneğin, en az 2000 ila 3000 $ arasında bir ilk satın alma ile, 500 hissenin tamamını S & P 500 endeksinde tutan bir fon satın alabilirsiniz. Ardından, daha sonra 50 $ gibi daha az yatırımla pozisyonunuzu oluşturabilirsiniz. Kendi geniş çeşitlilikte portföy hisselerini oluşturmak için binlerce dolar gerekir.

Çoğu yatırım fonu “aktif olarak” yönetilmektedir. Bu, fon yöneticisinin fonun tarzının kısıtları dahilinde en iyi geri dönüşü sağlayacağını düşündüğü yatırımları seçtiği anlamına gelir. Örneğin, bazı fonlar düşük riskli, büyük şirketleri tutmayı hedeflerken, diğerleri ise küçük fiyat artışlarına sahip küçük, yüksek büyüme şirketlerine odaklanabilir.

Yöneticiler bu hizmet için bir ücret talep eder: Genellikle aktif bir hisse senedi fonu için giderlerde yıllık% 0.75 ile% 1,5 arasında bir harcama yaparsınız. Tahvil fonları genellikle daha ucuzdur. Bu maliyetler için hiçbir zaman bir fatura ödemezsiniz – bunlar yatırımınızın en üstünden ayrılır. Eğer fonunuz bir yılda yatırımlarının% 3’ünü kazanırsa, ancak% 1’lik bir ücret alırsa, net getiriniz% 2’dir. Eğer % 3 kaybederse , aslında% 4 kaybedersiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir